Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι Νίκη-ΑΕΛ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα στη Νίκη και στην ΑΕΛ στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης. Μετά από έξι σερί νικηφόρα αποτελέσματα η Νίκη δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΛ, παρότι προηγήθηκε στο σκορ με τον Μιράντα στο 6’. Η Λάρισα κατάφερε να ισοφαρίσει με χτύπημα πέναλτι του Όγκμποε στο 52’.

Η Νίκη ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα ακόμη γκολ, ενώ η ΑΕΛ ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη, μετά και τις αλλαγές που έκανε ο προπονητής της .

Η Νίκη παραμένει σταθερά στην 3η θέση της κατάταξης, ενώ η ΑΕΛ βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Βέροια, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ 2.

Προηγήθηκε με Μιράντα η Νίκη
Η Νίκη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε γρήγορα να φτάσει στο γκολ. Οι «κυανόλευκοι» πριν σκοράρουν, απείλησαν το τέρμα της ΑΕΛ στο 2’ με τον Κουσκουνά να χάνει μεγάλη ευκαιρία. Ο Μιράντα εκτέλεσε φάουλ, ο Κουσκουνάς έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, η Νίκη κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μιράντα εκτέλεσε απ’ ευθείας φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα άλλαξε πορεία από κεφάλι αμυντικού στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Θεοδωρόπουλου, για να γίνει το 1-0.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 13’ ο Πάνος πήρε την μπουκιά από το στόμα του Μαυριά, ο οποίος ετοιμάζονταν να πλασάρει μέσα από την περιοχή.

Μετά το 25’ η Νίκη ήταν σαφώς καλύτερη και θα μπορούσε να είχε φτάσει σε δεύτερο τέρμα, χάνοντας τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ.

Ο Μιράντα στο 29’ έστρωσε στον Πάνο, αυτός έκανε το σουτ πάνω στην κίνηση, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» στο επόμενο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μιράντα, ο Τσουκαλάς πήρε την κεφαλιά, με τον Μαϊδανό να διώχνει την μπάλα πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος της ΑΕΛ.

Η Νίκη συνέχισε να υπερέχει και στο 37’ ο Βασιλείου έστρωσε στον Πάνο, ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από δεξί δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο.

Ισοφάρισε ο Όγκμποε για την ΑΕΛ
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ προχώρησε σε τρεις αλλαγές, με τους Όγκμποε, Γρηγορόπουλο και Κολομπίνο να περνούν στο παιχνίδι. Γρήγορα η ΑΕΛ έφερε το ματς στα ίσια, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι στο 52’ σε χέρι του Κυριακίδη. Ο Όγκμποε ανέλαβε να το εκτελέσει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1.

Μάλιστα, στο 55’ η ΑΕΛ λίγο έλλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ο Όγκμποε έστρωσε την μπάλα στον Μαυριά, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το δεξί «παραθυράκι» του Μπάγιτς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μιράντα έκανε τη σέντρα, με τους αμυντικούς της ΑΕΛ να διώχνει σωτήρια την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να φτάσει σε δεύτερο τέρμα, καθώς «καιγόταν» για τη νίκη. Στο 74’ ο Κολομπίνο έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον Μπάγιτς να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η Νίκη ζήτησε πέναλτι σε χέρι αμυντικού της ΑΕΛ μέσα στην περιοχή, με το διαιτητή να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.

Το τελευταίο σφύριγμα του κ. Ζαμπάλα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1.

Διαιτητής: Ζαμπάλας (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κόλλιας, Μωυσιάδης (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Κίτρινες: Μπέρτος, Κ. Παπαγεωργίου, Μιράντα
NIKH: Μπάγιτς, Αθανασίου, Πάνος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Παναγιωτίδης (77’ Γκαρσία), Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Βασιλείου (65’ Βλαχομήτρος), Μιράντα, Κουσκουνάς.
ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Μπέρτος (46’ Γρηγορόπουλος), Μαξιμένκο, Παπαγεωργίου, Γαρουφαλιάς (46’ Όγκμποε), Κούστα (46’ Κολομπίνο), Μαυριάς (77’ Νίνο), Γλυνός (67’ Μιλτιάδης).