Ισοπαλίες για Διαγόρα και Θησέα

Ισοπαλίες και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1) έφεραν Διαγόρας και Θησέας για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου στην Γ’ Εθνική. Αναβλήθηκαν οι αγώνες της Δήμητρας με τον Αμβρυσσέα και του ΓΣ Αλμυρού με την Αταλάντη.

Διαγόρας-Ν. Αρτάκη 1-1
Στην πρώτη του βαθμολογική απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα υποχρεώθηκε ο Διαγόρας, ο οποίος παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 στη Νέα Αρτάκη. Παρόλα αυτά η διαφορά με τον δεύτερο Φωκικό αυξήθηκε στους τρεις βαθμούς μετά την ήττα του συγκροτήματος της Άμφισσας από τον Ηρακλή στα Ψαχνά με 2-0.

Οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και άγγιξαν το γκολ στο 10’, όταν ο Γιάννης Κυρίτσης δεν μπόρεσε να σκοράρει αν και βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ωστόσο ο αδελφός του, Θάνος Κυρίτσης, αποδείχθηκε πιο εύστοχος ανοίγοντας το σκορ με «γυριστό» στο 45’.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Στεφανοβικείου θα μπορούσε να εξασφαλίσει το «τρίποντο», αλλά οι Μπλέντι (47’) και Κουβελάς (64’) δεν κατάφεραν να χριστούν σκόρερ. Επιπλέον στο 65’ ο Αναστασίου στάθηκε άτυχος, όταν είδε την μπάλα μετά από προσπάθειά του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.
Τελικά «ο νόμος του ποδοσφαίρου» λειτούργησε και στον προχθεσινό, αφού στο 86’ η Νέα Αρτάκη ισοφάρισε με πλασέ του Δήμου.
Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).
Βοηθοί: Βογιατζής, Καλογριανίτης (Καρδίτσας).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Αποστολίδης, Καραμπούζης (80’ Γιαουπλάρι), Ναουμίδης, Σπαθής, Λάιος, Γαλανόπουλος (46’ Παπαγεωργίου), Κουβελάς (70’ Ζενούνης), Θ. Κυρίτσης (85’ Σιόβας), Αναστασίου, Μπλέντι, Γ. Κυρίτσης.
ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ: Τζουβάρας, Κουτρόπουλος, Σκριβάνος, Πατερίτσας, Καραμπάς, Ζαχαρόπουλος, Παπαδάκης (82’ Μπελίτσος), Στασινόπουλος, Κωστούλας, Κατσούκης (70’ Δήμου, 87’ Τσατσαρώνης), Ντάμπος (46’ Μεγάλος).

ΑΟ Υπάτου-Θησέας 1-1
Με υπηρεσιακό προπονητικό δίδυμο τους Λευτέρη Φούτρη και Κώστα Οικονόμου παρατάχθηκε στο χθεσινό εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΑΟ Υπάτου ο Θησέας, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να αποσπάσει ισοπαλία 1-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28’ με κοντινή προβολή του Καράι, αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Τσιανάκας σούταρε, ο Διαμαντής απέκρουσε προσωρινά, αλλά ο Δουλάς που καιροφυλακτούσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του Παναγιώτη Τζαναβάρα πίεσε για να πετύχει δεύτερο τέρμα, αλλά το συγκρότημα του Θησέα αμύνθηκε σωστά, ενώ όποτε χρειάστηκε ο Κουτσιρίμπας δήλωσε «παρών». Μάλιστα θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, αλλά μία φορά ο Δουλάς και δύο ο Τσιανάκας δεν κατάφερε να σκοράρουν.

Ο ΑΟ Υπάτου ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Ζυγκερίδη στο 89’ με δεύτερη κίτρινη για «θέατρο».
Κόκκινη: 89’ Ζυγκερίδης (δεύτερη κίτρινη).
Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας).
Βοηθοί: Δόσκορης, Γάκης (Φθιώτιδας).
Α.Ο. ΥΠΑΤΟΥ: Διαμαντής, Ευθυμίου, Κορομηλάς, Σπηλιώτης (80’ Σπανός), Καλόφωνος (59′ Νικηφορόπουλος), Ζυγκερίδης, Παπαδόπουλος, Καράι, Τσουβαλτσίδης (36′ Μακροστέργιος), Πέντα, Χατζηδημητρίου.
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Ζαχαράκης (59’ Κοτζαθανάσης), Σιώμος (77’ Ζάχος), Τσιανάκας, Ιακωβίδης, Γκάγκας, Βουρδάκης, Βαν Ντε Γουίχε, Ρακής, Χατζησταμάτης, Δουλάς (72’ Λίτσος).