Ηρωικός ΟΦΗ 3-1 τον ΠΑΟΚ – Νίκες για ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης

paok-ofi
Τη νίκη της αγωνιστικής σημείωσε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε 3-1 του ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο με τον Δικέφαλο του βορρά να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο από τη διεκδίκηση του τίτλου.
ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 3-1
Γεννημένος μέσα από τις στάχτες του!Ο ΟΦΗ λίγη ώρα πριν τον αγώνα πλήρωσε 54,000 ευρώ σε χρωστούμενα και στο αγωνιστικό 90λεπτο διέσυρε τον ΠΑΟΚ με σπουδαία εμφάνιση, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 3-1. Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Τζορτζ αιφνιάζοντας τον Δικέφαλο του βορρά, ο οποίος έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Στο 33ο λεπτό ο Κόστα ανέτρεψε τον Τζορτζ με τον Λαμπρόπουλο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να διαμορφώνει το 2-0. Στο 2ο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έψαξε το γρήγορο γκολ και εκμεταλλευόμενος ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας, μείωσε σε 2-1 με τον Παπαδόπουλο ενώ στη συνέχεια έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με αποκορύφωμα αυτή του Μακ στο 61ο λεπτό. Όσο περνούσε το ματς, οι παίκτες του Αναστασιάδη ανέβαιναν όλο και πιο ψηλά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που εκμεταλλεύηκε ο ΟΦΗ και με τον Κουτσιανικούλη στο 82΄διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Συνθέσεις
ΟΦΗ:Λόρια, Μπολάκης, Φαζός, Δαμιανάκης, Μονιάκης, Μακρής, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Κουτσιανικούλης, Ροβίθης, Τζορτζ
ΠΑΟΚ:Γλύκος, Σκόνδρας, Κωνσταντινίδης, Κόστα, Κατσικάς, Μαντούρο, Γκολάσα, Νομπόα, Περέιρα, Μακ, Παπαδόπουλος
ΠΑΣ Γιάννινα-Βέροια 4-1
Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν σαρωτικός στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τις πολλές απουσίες της Βέροιας στην άμυνα πίεσαν πάρα πολύ και δικαιώθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Τσουκαλά να εκμεταλλεύεται ασθενη απόκρουση του Καντιμοίρη. Στο 15ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Βέροιας πραγματοποίησε άστοχη έξοδο και ο Μανιάς δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 2-0 ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τζημόπουλος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Η Βέροια έδειχνε χαμένη και ο ίδιος παίκτης στο 35ο λεπτό πραγματοποίησε το 4-0 ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον κοντινή προβολή του Βεργώνη στη λήξη του ημιχρόνου.
Συνθέσεις
ΠΑΣ Γιάννινα:Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κοροβέσης, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Μπέριος, Τσάβεζ, Ντάσιος
Βέροια:Καντιμοίρης, Μαλόν, Αμαραντίδης, Ραούλ Μπράβο, Μαραγκός, Όστοϊτς, Βεργώνης, Καλτσάς, Μπεν, Τάτος, Ναζλίδης
Αστέρας Τρίπολης-Πλατανιάς 1-0
Ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες όχι όμως και στις πειστικές εμφανίσεις. Ο Πλατανιάς παρατάχθηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς στην Τρίπολη και στο πρώτο 45λεπτο έδειχνε να τα καταφέρνει. Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας έγινε πιο πιεστικός και στο 60ο λεπτό του αγώνα πέτυχε το γκολ της νίκης με τον Ιγκλέσιας.
Συνθέσεις
Αστέρας Τρίπολης:Κοσίτσκι, Λούι, Τσοκάνης, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μάσα, Μπαράλες, Ρόλε, Γιαννιώτας
Πλατανιάς:Ολιμπά, Ζαραδούκας, Μαχλελής, Ιτούα, Κουλιμπαλί, Μενδρινός, Δημήτρης, Μουχαμάτ, Τόρες, Κάσιο, Αγκιλέρα
Σκόντα Ξάνθη-Πανιώνιος 1-0
Εντυπωσιακά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Πανιώνιος σε μια προσπάθεια να αιφνιδιάσει την Σκόντα Ξάνθη, κάτι που κατάφερε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Φούντα να απειλεί. Αυτός όμως που κατάφερε να ανοίξει το σκορ ήταν ο Μπακασέτας με εντυπωσιακό σουτ στο 12ο λεπτό και τους γηπεδούχους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και τελικά χρειάστηκαν μια στημένη φάση, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου για να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Καπετάνο.
Συνθέσεις
Σκόντα Ξάνθη:Κυριακίδης, Κομεσίδης, Γουάλας, Γούτας, Λισγάρας, Παπαστεριανός, Ομπόντο, Κλέιτον, Σολτάνι, Λουσέρο, Καπετάνος
Πανιώνιος:Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Τασουλής, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος, Μητρόπουλος, Μπακασέτας, Μπουμάλ, Φούντας, Γιάννου