Ηρακλής και Ολυμπιακός έχουν να παίξουν από το 2015 στο Καυτανζόγλειο

Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής, πριν αναμετρηθούν φέτος στη Νεάπολη για τη Σούπερ Λιγκ 2 (το ματς είχε λήξει ισόπαλο 1-1, με τέρματα των Κουντουριώτη και Μανώλη Παπαστεριανού) οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντίπαλες για τελευταία φορά στις 31/5/2015, με τον Ηρακλή να επικρατεί με 1-0 στο Καυτανζόγλειο για τα πλέι οφ της Β’ Εθνικής εκείνης της περιόδου, με γκολ του Λουκίνα.

Από το 2010 μέχρι σήμερα, οι δύο σημερινοί «μονομάχοι» έχουν αναμετρηθεί έξι φορές στο Καυταντζόγλειο, με απολογισμό τρεις νίκες για τον Ολυμπιακό, δύο για τον Ηρακλή, ενώ ένα ματς έληξε ισόπαλο.

Συγκεκριμένα, στις 31/10/2010 για τη Σούπερ Λιγκ, Ηρακλής και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0. Την περίοδο 2012-13 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη Θεσσαλονίκη στις 6/2/2013 για τη Β’ Εθνική, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 0-1 με γκολ του Σολάκη. Για τα πλέι οφ της ίδιας περιόδου ο Ολυμπιακός είχε νικήσει στις 2/6/2013 τον Ηρακλή επίσης με 1-0, με γκολ του Γιενγκά. Για τα πλέι οφ της Β’ Εθνικής την περίοδο 2013-14 οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φύγει νικητές από την έδρα του Ηρακλή, επικρατώντας με 0-1, με γκολ του Κατσίκη, Την επόμενη χρονιά (2014-15) ο Ηρακλής είχε νικήσει για τη Β’ Εθνική με 1-0 τον Ολυμπιακό στο Καυτανζόγλειο με τέρμα του Περόνε στις 20/10/2014 και όπως προαναφέραμε η τελευταία συνάντηση ήταν τον Μάιο του 2015 με τον «Γηραιό» να νικά με 1-0 τον Ολυμπιακό.