Υποκλίθηκε και ο Πιερικός στη Νίκη

ceed09ff63ffbaf5979af991ff46d753_L

Ασταμάτητη δείχνει η Νίκη στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις καθώς ούτε ο Πιερικός κατάφερε να της σταθεί εμπόδιο στην πορεία της που έχει ξεκινήσει στις 27 Σεπτεμβρίου και σκοπεύει να ολοκληρώσει κάπου στον Μάιο, έχοντας μοναδικό στόχο την 1η προνομιούχο θέση. Οι κυανόλευκοι επιβλήθηκαν με σκορ 2-1 της ομάδας της Κατερίνης χάρη σε τέρματα των Ναουμίδη και Μέτσε στο 31’ και στο 72’ αντίστοιχα κι ενώ ο Πιερικός είχε ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γεωργίου στο 37’.

Το φιλμ του αγώνα

Η Νίκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο πρώτο λεπτό έδειξε τις προθέσεις της, όταν ο Κανελλόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας σε θέση βολής και στο ύψος της περιοχής των φιλοξενούμενων, όμως το σουτ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Φιρινίδη.

Τρία λεπτά αργότερα η Νίκη σκόραρε όμως ο επόπτης είχε διαφορετική άποψη ακυρώνοντας το τέρμα. Συγκεκριμένα ο Παπαδόπουλος γέμισε από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μέτσε που έπιασε το σουτ, ο Φιρινίδης έδιωξε και ο Ελευθεριάδης που καιροφυλαχτούσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον επόπτη να σηκώνει τη σημαία του και να ακυρώνει το γκολ.

Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο που ο Πιερικός όχι μόνο ισορρόπησε αλλά βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση. Στο 15’ ο Κωνσταντίνου βρήκε το διάδρομο ανάμεσα από τους αμυντικούς της Νίκης, έπιασε δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σταυράκη. Τρία λεπτά αργότερα (18’) ο Μάριος Παπαδόπουλος επιχείρησε σέντρα σουτ από μακρινή απόσταση, χωρίς όμως να αιφνιδιάσει τον Σταυράκη που έδιωξε σε κόρνερ. Στο 26’ ήταν και πάλι ο Πιερικός που απείλησε όταν το σουτ του Κωνσταντίνου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Διπλό δοκάρι και γκολ για τη Νίκη

Κι ενώ ο Πιερικός ήταν αυτός που απειλούσε να ανοίξει το σκορ, η Νίκη ήταν αυτή που πέτυχε το 1-0. Συγκεκριμένα στο 31’, Κρεββατάς και Κανελλόπουλος σημάδεψαν τα δοκάρια της εστίας του Φιρινίδη στην ίδια φάση, με τον Ναουμίδη να έρχεται με δύναμη και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

Στο 35’ ο Ελευθεριάδης δεν σημάδεψε σωστά με το σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων να περνά λίγο άουτ.

Πέναλτι και ψυχρολουσία για τη Νίκη

Δύο λεπτά αργότερα ο Πιερικός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χολέβα στον Κωνσταντίνου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεωργίου, ευστοχώντας και ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κύλησαν με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στον αμυντικό τους τομέα, με αποτέλεσμα να μη δημιουργηθούν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στην επανάληψη οι «Βολιώτες» ήταν αυτοί που έδειξαν μεγαλύτερο πάθος για τη νίκη και τελικά κατάφεραν να την πάρουν χάρη σ’ ένα γκολ του Μέτσε στο 72′. Πριν όμως το τέρμα που έδωσε τους τρεις βαθμούς στη Νίκη, οι παίκτες του Λεωνίδα Μπίλη είχαν προειδοποιήσει με τον Κρεββατά στο 47′, με τον Χολέβα στο δέκα λεπτά αργότερα, με τον Κανελλόπουλο στο 67ο λεπτό και τον Κόλα στο 70′.

Δοκίμασε της αντοχές του γηπέδου της Χάλκης το γκολ του Μέτσε

Το γκολ του Μέτσε στο 72′ δοκίμασε τις αντοχές της κερκίδας της Χάλκης καθώς 700 και πλέον φίλοι της Νίκης το γιόρτασαν με όλη τους την ψυχή. Ο νεαρός μέσος της βολιώτικης ομάδας με ξερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Φιρινίδη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα μέχρι και τη λήξη του αγώνα ο Πιερικός δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σταυράκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου (Μπίλης): Σταυράκης, Κεμάλι, Ναουμίδης, Χολέβας, Παπαδόπουλος, Βέργος (57’ Κόλα), Ιβανίδης, Ελευθεριάδης (82’ Μπαλαράμπε), Κανελλόπουλος, Μέτσε (88’ Κανταρτζής), Κρεββατάς

Πιερικός (Ζαλίκας): Φιρινίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κουρουμπής, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Κότσιας, Γεωργίου, Κωνσταντίνου, Τσεβάς, Παπαδόπουλος Μάριος, Καράμπελας