Ήλθαν ισόπαλοι σε όλα

Διαγόρας και Πύρασος αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν στο 0-0 χθες στο γήπεδο του Στεφανοβικείου. Για την ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου ήταν η δεύτερη «λευκή» ισοπαλία σε ισάριθμα εντός έδρας ντέρμπι, ενώ για αυτή του Στέλιου Αρσένου η δεύτερη στη σειρά.

Προσπάθησαν οι ποδοσφαιριστές να παίξουν με την μπάλα κάτω, σε πολύ καλό αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις. Να σημειωθεί ότι ο Πύρασος έμεινε με δέκα παίκτες στο 40′ καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γ. Τσάμης, ενώ ο Διαγόρας έχασε με απευθείας κόκκινη τον Τρελόπουλο στο 70′.

Πρώτη μεγάλη φάση στο 24′ όταν ο Ζαχαράκης από τη συμβολή των γραμμών της μεγάλης περιοχής, θέλησε να σκοράρει με λόμπα που απέκρουσε με το ένα χέρι σε κόρνερ ο Βουραζέρης. Μετά το ημίωρο, ανέβηκαν οι γηπεδούχοι και απείλησαν όταν ο Καραμανλής πέρασε κάθετες πάσες. Στο 34′ ο Κουβελάς τσίμπησε την μπάλα και προσπέρασε τον Τσιλίγκο αλλά βγήκε πλάγια, με αποτέλεσμα όταν σούταρε, να διώξει ο Μπασδάνης λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος. Κεφαλιά του Πάσχου δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ του Πυράσου (36′) και σουτ του Κουβελά από πλάγια πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (38′). Ακολούθησε η δεύτερη κίτρινη στην Τσάμη και στο 45′ οι φιλοξενούμενοι είχαν καρφωτή κεφαλιά του Τσορμπαντζή που δεν βρήκε στόχο.

Στην επανάληψη, κεφαλιά του Μαγιόγλου στο 51′ έφυγε άουτ, στο 70′ αποβλήθηκε ο Τρελόπουλος για μαρκάρισμα στον Σιώμο με απευθείας κόκκινη έχοντας προλάβει να παίξει ένα δεκάλεπτο αφού είχε μπει αλλαγή. Ακόμη λιγότερο όμως αγωνίστηκε ο Κατής, ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού όλη την εβδομάδα, το οποίο …επιδεινώθηκε μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Η καλύτερη στιγμή στο β’ μέρος ήταν του Διαγόρα, ένα συρτό σουτ του Δημητριάδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής που μπλόκαρε ο Τσιλίγκος στη δεξιά του γωνία (73′). Σέντρα-σουτ του Ζαχαράκη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο (77′), ενώ ξαφνικό σουτ του Σιώμου από μακριά στις καθυστερήσεις δεν βρήκε στόχο.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Β. Βουραζέρης, Δημητριάδης, Ν. Βουραζέρης (88′ Καλλιακούδας), Πρασσάς, Κ. Καραπλιάγκος (60′ Τρελόπουλος), Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς, Καπούλας (77′ Μαυρίδης), Πάσχος, Καραμανλής, Γάρος (77′ Ακριβούσης).

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Γ. Τσάμης, Γιοβάνης, Μαγιόγλου, Τσορμπαντζής, Φούκης (90′ Στεργίου), Μπασδάνης, Ίμπρα, Σιώμος, Ζαχαράκης, Δαμάσκος (77′ Κατής-79′ Δ. Τσάμης).