Ικανοποίηση στον Βόλο για τη νίκη στην πρεμιέρα

Ικανοποίηση επικρατεί στον Βόλο από τη νίκη επί της Λαμίας με 2-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι» έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, σημειώνοντας δύο τέρματα.

Στην επανάληψη η ομάδα είχε προβλήματα απέναντι στη Λαμία, δέχθηκε νωρίς τη μείωση του σκορ, ωστόσο, κατάφερε στο τελευταίο 15λεπτο να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι και να πάρει ένα πολύτιμο «τρίποντο», το οποίο αναμένεται να επιδράσει θετικά και στον ψυχολογικό τομέα.

Κι αυτό, καθώς η συνέχεια είναι δύσκολη, με τον Βόλο να έχει μπροστά του το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, το οποίο θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή 19/9. Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ μίλησε στους παίκτες και τους επεσήμανε τα λάθη που έγιναν στο παιχνίδι με τη Λαμία, ωστόσο, έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια όλης της ομάδας και κυρίως από την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι παίκτες του Βόλου είχαν εξαιρετική παρουσία, όπως προαναφέραμε, παίζοντας γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Αυτή η ομάδα με την καλή κυκλοφορία μπάλας που διαθέτει και τη σωστή ανάπτυξη παιχνιδιού φτάνει αρκετές φορές σε θέση βολής και δεν είναι τυχαίο πως ο Βόλος σε όλα σχεδόν τα φιλικά παιχνίδια (στα 10 από τα 12) είχε βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Το ίδιο έγινε και στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς απέναντι στη Λαμία, με τα δύο τέρματα που σημείωσε η ομάδα.

Ο Ζουλιάν Μπαρτόλο ήταν ο παίκτης που πέτυχε το πρώτο φετινό γκολ του Βόλου στο πρωτάθλημα και η στατιστική λέει, πως οι παίκτες που σκόραραν πρώτοι για τον Βόλο στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ τα δύο προηγούμενα χρόνια, οι Μουνίθ (με Πανιώνιο) και Δουβίκας (με Ατρόμητο), στο τέλος αναδείχθηκαν και πρώτοι σκόρερ της ομάδας.

Αξίζει, επίσης, να αναφέρουμε, πως τόσο με τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη στην πρεμιέρα της περιόδου 2018-19, όσο και στην πρεμιέρα με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι (περίοδος 2020-21), ο Βόλος προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά, όπως και στο ματς με τη Λαμία.

Πέρα από τον Μπαρτόλο, λογαριασμό με την ομάδα, όσον αφορά τα γκολ, άνοιξε και ο Τομ Φαν Βέερτ. Ο Ολλανδός επιθετικός σημείωσε ένα εξαιρετικό τέρμα σε εκτέλεση και γενικά στο πρώτο ημίχρονο έδωσε πολλές «μάχες», τραβώντας ψηλά τους δύο στόπερ της Λαμίας, δίνοντας τη δυνατότητα στους ακραίους επιθετικούς, Ρεγκατίν και Μπαρτόλο να βρίσκουν χώρους στην επίθεση.

Πολύ δουλειά, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, έκαναν οι Φεράρι και Τσοκάνης, με τον Αργεντινό αριστερό μπακ να προωθείται πολλές φορές και να έχει καλές συνεργασίες με τους μεσοεπιθετικούς, ενώ ο Τσοκάνης αναχαίτισε πολλές επιθέσεις της Λαμίας. Θετική και η παρουσία των Μπαριέντος και Φερνάντες, με τον πρώτο να παίζει και με την εμπειρία του, ενώ ο νεαρός Ισπανός είχε καλές κινήσεις και συμμετοχή στο δεύτερο γκολ της ομάδας του, που σημείωσε ο Φαν Βέερτ.

Η προετοιμασία
Μετά το ρεπό της Δευτέρας, χθες οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν στις προπονήσεις και άρχισε η προετοιμασία για το παιχνίδι της Κυριακής με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Μέσα στην εβδομάδα θα ξεκαθαρίσει, αν θα τεθεί στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας ο Σωτήρης Νίνης, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι με τη Λαμία, λόγω τραυματισμού. Ο έμπειρος μέσος κάνει αγώνα δρόμου να προλάβει να παίξει και ο Αμπασκάλ να έχει στα χέρια του άλλη μια ποιοτική λύση στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Ο Απόλλων Σμύρνης προέρχεται από ήττα στην πρεμιέρα από τον Παναθηναϊκό με 4-0 στη Λεωφόρο, ωστόσο, η απόδοση των παικτών της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» δεν ανταποκρίνεται στην έκταση που πήρε το σκορ. Ο Απόλλων έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Φατιόν (δεν παίζει με τον Βόλο), είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει, με τον Παναθηναϊκό να στέκεται τυχερός και αποτελεσματικός, σημειώνοντας τέσσερα τέρματα.

Κάθε άλλο παρά εύκολο παιχνίδι θα είναι για τον Βόλο, ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» έχουν καλή ψυχολογία μετά τη νίκη της πρεμιέρας και προετοιμάζονται με ηρεμία για την κυριακάτικη αναμέτρηση.