Ικανοποίηση στον ΝΠΣ Βόλος για την εμφάνιση και την ισοπαλία στο παιχνίδι με την Παναχαϊκή

Ο ΝΠΣ Βόλος προηγήθηκε στο σκορ, ωστόσο, δέχθηκε ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο από την Παναχαϊκή, με αποτέλεσμα να φύγει από την Πάτρα με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1).
Οι «κυανέρυθροι», ούτως ή άλλως, είχαν εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ από την περασμένη αγωνιστική και στόχος τους είναι να συγκεντρώσουν όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Φούτμπολ Λιγκ.
Ερωτηθείς μετά το τέλος του αγώνα, αν έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών της ομάδας του, ο τεχνικός του ΝΠΣ Βόλος, Χουάν Φεράντο, απάντησε: «Είμαι ικανοποιημένος. Παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι, κόντρα σε μια καταπληκτική ομάδα. Ήταν δύσκολο για τους παίκτες μου. Είμαι χαρούμενος, επειδή προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο. Επίσης, είναι σημαντικό να πιστεύεις στον εαυτό σου για να παίξεις σε τέτοιες έδρες».
Όσον αφορά τον αγωνιστικό τομέα, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές. Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δημιούργησαν ευκαιρίες, ωστόσο, ο ΝΠΣ Βόλος ήταν η ομάδα που σκόραρε. Συγκεκριμένα, στο 40’ ο Κόκκορης με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 0-1. Στην επανάληψη οι Πατρινοί κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης στο 81’ με πλασέ του Λουμπαρδέα.
Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών).
Βοηθοί: Τίκας (Θεσπρωτίας), Πήττας (Ηλείας).
Κίτρινες: Αργυρόπουλος – Φράγκος, Πέντα.
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ: Σούλης, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος, Πολυχρόνης, Φουρλάνος (68’ Μωραΐτης), Πλέγας, Κολ, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος (46’ Αργυρόπουλος), Μοντιέλ (46’ Μπαστακός).
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Μπουργάνης, Ανδρικόπουλος, Ντεντάκης, Πέντα, Πίσπας, Ενγκουέμ, Φράγκος, Δόρης, Κορέλας (68’ Λ. Γκαρσία), Κόκκορης (59’ λ.τρ. Κότο), Κόκας.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής στη Φούτμπολ Λιγκ έχουν ως εξής:
Κέρκυρα-Ηρόδοτος 2-0 (22’ Σιατραβάνης, 68’ Πασάς)
Αιγινιακός-Πλατανιάς 0-5 (29’ Ουές, 36’ Λουκίνας, 63’ Παπουτσογιαννόπουλος, 73’, 90’ Μπιανκόνι)
Παναχαϊκή-ΝΠΣ Βόλος 1-1 (81’ Λουμπαρδέας – 41’ Κόκκορης)
Εργοτέλης-Ηρακλής 1-1 (79’ Μαζουλουξής – 83’ Κλέιτον)
Σπάρτη-Δόξα Δράμας 0-7 (4’, 89’ Μπαϊκαρά, 13’, 40’ Δούμτσιος, 35’, 39’ Κρητικός, 56’ αυτ. Γιατάς)
ΑΟΧ Κισσαμικός-Αήττητος 3-0 ά.α.
Απόλλων Λ.-Τρίκαλα 3-1 (10’ Τσούπρος, 16’ Γκουντρουμπής, 24’ Χατζής – 49’ πέν. Τριανταφυλλάκος)
Απόλλων Π.-Καραϊσκάκης 2-1 (26’ Σουντούρα, 43’ Κυβελίδης – 56’ πέν. Βουκμίροβιτς)