Ικανοποίησε ο Βόλος στη φιλική νίκη με 2-1 επί του Ιωνικού (photos)

Νικηφόρο ήταν το πρώτο, επί της ουσίας, φιλικό παιχνίδι του Βόλου, καθώς το ματς με τον Θησέα ήταν προπονητικού χαρακτήρα. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 2-1 του Ιωνικού στο Πανθεσσαλικό στάδιο, σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο δεν έλειψε η ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, εξαιτίας κάποιων σκληρών μαρκαρισμάτων από πλευράς φιλοξενουμένων, στο τέλος κάθε ημιχρόνου. Αποτέλεσμα να αποχωρήσει τραυματίας από το ματς ο Οικονομόπουλος.

Ο Βόλος προηγήθηκε με 2-0 με γκολ των Ζοάο Εσκοβάλ στο 15’ και Μπόγκνταν Σταμένκοβιτς στο 50’, για να μειώσει το σκορ σε 2-1 ο Βασίλης Μάντζης στο 56’. Οι «κυανέρυθροι» ήταν σαφώς καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε έναν ακίνδυνο επιθετικά Ιωνικό, ενώ στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, με την κούραση, πάντως, από τις σκληρές προπονήσεις να είναι εμφανής. Οι παίκτες του Βόλου είχαν καλύτερη παρουσία στον αγωνιστικό χώρο και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Με την συμπλήρωση 15 λεπτών στο παιχνίδι ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Ο Μπαριέντος από τα δεξιά εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζοάο Εσκοβάλ πήδηξε ψηλότερα από τους αμυντικούς του Ιωνικού και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τον Βόλο.

Στο 40’ ο Μύγας έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Οικονομόπουλο, υπήρξε ένταση στον αγωνιστικό χώρο, με τον αμυντικό του Βόλου να αποχωρεί τραυματίας (τη θέση του πήρε ο Ίννος).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός παρουσιάστηκε καλύτερος, κυκλοφόρησε την μπάλα, αν και βρέθηκε νωρίς, στο 50’ με δύο τέρματα πίσω στο σκορ. Ο Ντέλετιτς από την αριστερή πλευρά επιχείρησε τη σέντρα και ο Σταμένκοβιτς αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του Ιωνικού με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Μάλιστα, στο 54’ ο Βόλος «άγγιξε» και τρίτο γκολ, όμως η μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς κατέληξε λίγο έξω από τα δοκάρια του Χουτεσιώτη.

Ο Ιωνικός δύο λεπτά αργότερα, στο 56’ μείωσε το σκορ σε 2-1. Μετά από κεφαλιά πάσα του Ιωαννίδη, ο Βασίλης Μάντζης με σουτ μέσα από τη περιοχή σκόραρε.

Το παιχνίδι πήρε να χαλάσει στο τέλος, όταν προκλήθηκε νέα ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Αιτία ένα πολύ δυνατό μαρκάρισμα του Ιωαννίδη πάνω στον Εσκοβάλ. Μέχρι και ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Αχιλλέας Μπέος, κατέβηκε από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο για να αποκαταστήσει την τάξη, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται χωρίς περαιτέρω προβλήματα.

ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος, Τάχατος (76’ Λούνα) , Οικονομόπουλος (λ.τρ. Ίννος), Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντος (76’ Μεθκίδα), Πάολο Φερνάντες (46’ Ντέλετιτς), Βίκτορ Φερνάντες (46’ Παπαθανασίου), Μεθκίδα (46’ Τσέλιος), Φαν Βέερτ (46’ Σταμένκοβιτς).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης, Αντούνιες, Οφόσου, Μάσα, Κοκκίνης, Σερβιλάκης, Μάντζης, Πογοσιάν, Μύγας.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και Χριστοδουλής, Ν. Ιωαννίδης, Χρ. Ιωαννίδης, Μεντόζα και Κάνας.