Ιδανική αρχή στα πλέι οφ – Νίκες για Ολυμπιακό και ΓΣΒ στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Άρχισε το Σάββατο η μάχη των πλέι οφ στην Α1 ΕΣΚΑΘ, με τις βολιώτικες ομάδες, που παίζουν μεταξύ τους την προσεχή Κυριακή, να πετυχαίνουν μεγάλες νίκες: ο Ολυμπιακός Βόλου εντός έδρας επί του ΑΟ Καλαμπάκας με σκορ 75-53 και ο Γυμναστικός με 62-64 στο κλειστό του Αμπελώνα.

Ολυμπιακός-Καλαμπάκα 75-53

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα σ’ όλη τη διάρκειά του, διατηρώντας διψήφια διαφορά στα περισσότερα λεπτά κι εκτοξεύοντάς τη στους 20 με φοβερό κρεσέντο του Καραγεώργου έξω από τα 6,75 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Το γρήγορο 6-0 καλύφθηκε γρήγορα από τους φιλοξενούμενους που είχαν αρνητικό τον Καλλιάρα (0/6 δ. στο α’ ημίχρονο) αλλά ο αναπληρωματικός Γκαντιάς σημείωσε τους 9 πρώτους πόντους τους. Ο Ολυμπιακός είχε λύσεις με Μπόγδανο-Παρασκευά αλλά ήταν άστοχος στις ελεύθερες βολές, με 8/14 στην α’ περίοδο και 8/18 στη λήξη του ημιχρόνου. Παπούλιας και Μπόγδανος σκόραραν στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου για το 22-14 και ο έμπειρος φόργουορντ έδωσε για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά, 24-14. Ο Ίλτσογλου με φόλοου το 30-19, ακολούθησαν 0/4 βολές για τους γηπεδούχους και ο ίδιος παίκτης με τρίποντο το 33-19, πριν ο Καλλιάρας διαμορφώσει το 33-20 που ήταν σκορ με το οποίο οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στη συνέχεια η ψαλίδα ανοιγόκλεινε από τους 7 έως τους 13 πόντους. Ο Παρασκευάς στη β’ περίοδο είχε 3/4 δίποντα και ο Παπούλιας έκανε το 49-36 στο 30′. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, πήρε το «όπλο» του ο Θωμάς Καραγεώργος. Εκδήλωσε τις πέντε πρώτες επιθέσεις του Ολυμπιακού έχοντας 3/3 τρίποντα στο 1:18” και συνολικά 4/5 τρίποντα μέχρι το 32:11. Έτσι, η διαφορά έφθασε στους 20 (58-38) και αργότερα στο 61-42. Ο Παπούλιας επίσης με σουτ έξω από τα 6,75 το 66-49 στο 35ο λεπτό, ο Μπόγδανος σημείωσε δύο συνεχόμενα καλάθια και ο Καλλιάρας (που είχε 8/13 δ. στο β’ ημίχρονο) το 69-51. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν έξι αναπάντητους πόντους φθάνοντας στο εύκολο 75-53. Αξίζει να αναφερθεί ότι για πρώτη φορά φέτος υπήρχε κερκίδα με οργανωμένους φιλάθλους του Ολυμπιακού, ενώ στο κλειστό του ΕΑΚ βρέθηκαν εκατοντάδες φίλαθλοι στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

Δεκάλεπτα: 18-14, 33-20, 49-36, 75-53
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Καραγεώργος 15 (1/2 β., 1/2 δ., 4/12 τρ., ριμπ. 3-1), Τζήμας, Παπούλιας 18 (5/6 β., 5/11 δ., 1/4 τρ., ριμπ. 1-3), Ίλτσογλου 9 (2/4 β., 2/4 δ., 1/9 τρ., ριμπ. 5-1), Μπόγδανος 19 (7/12 β., 6/9 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 13-0), Γαβρινιώτης, Καραθάνος, Σκαμάγκας, Αναστασόπουλος (0/1 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 1-1), Λουλούδης 3 (1/4 β., 1/2 δ., ριμπ. 5-3), Παρασκευάς 11 (1/5 β., 5/6 δ., ριμπ. 0-1).
ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ (Κωνσταντινίδης): Παπανδρέου, Μπαλωμένος 2, Ούτος, Σπανός 2, Ρέπας, Καλούδας, Μάρκος, Τσιλούλης 2, Βλάχος 14 (4/7 δ., 2.8 τρ.), Καλλιάρας 21 (5/8 β., 8/19 δ.), Γκαντιάς 12 (3/4 τρ.).

Αμπελώνας-ΓΣ Βόλου 62-64
Μεγάλη εμφάνιση από τους παίκτες του ΓΣ Βόλου που άλωσαν το κατάμεστο από κόσμο κλειστό του Αμπελώνα και έστειλαν μήνυμα για τη συνέχεια… Οι φιλοξενούμενοι ατύχησαν όταν στο 3ο λεπτό ο Παυλόπουλος υπέστη διάστρεμμα, αποχώρησε τραυματίας και δεν αγωνίστηκε καθόλου στη συνέχεια. Όμως αντεπεξήλθαν στην ασφυκτική πίεση του Αμπελώνα σε όλο το παρκέ και με 23 πόντους στην επίθεση, έκλεισαν την α’ περίοδο στο +4. Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια τιμή στη λήξη του ημιχρόνου (27-39) καθώς απέδωσε η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Γ. Κοσμάτος οδηγώντας τους γηπεδούχους σε αρκετά άστοχα σουτ. Η ομάδα της Λάρισας πίεσε πιο πολύ, με μαρκαρίσματα στα όρια του φάουλ που οι διαιτητές όμως ανέχθηκαν. Έτσι, με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου 24-11, το σκορ διαμορφώθηκε 51-50 στο 30ό λεπτό.
Μέχρι τη λήξη, το ματς πήγε πόντο-πόντο. Με το σκορ στο 62-59, ο Ζαρογιάννης είχε 2/2 βολές, ο Αμπελώνας έχασε την επίθεση και ο Κωστούλας με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τους Βολιώτες, 62-63 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Νέα χαμένη επίθεση για τους γηπεδούχους, ακολούθησε άστοχο σουτ του Καλογερόπουλου, αλλά ο Χρηστομάνος μάζεψε καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Με 1/2 βολές το 62-64 ενώ απέμεναν 10 δευτερόλεπτα. Το σουτ του Γκανέτσα σχεδόν από το κέντρο δεν είχε τύχη και έτσι, ο Γυμναστικός με ψυχραιμία στο φινάλε στις βολές, πανηγύρισε το μεγάλο «διπλό».

Δεκάλεπτα: 19-23, 27-39, 51-50, 62-64
ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος): Καρπούζας 11, Μπαμπανάτσας, Γκανέτσας 5 (1),  Μπιζιάκης,  Κυριακόπουλος 13, Βλησσαρούλης 3 (1), Τεκούσης 6 (2), Tσακνάκης 8 (2), Κοτσώνας 16.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 13, Καλογερόπουλος 4, Σταθούρος, Ζήσης 3 (1), Μούτσιος, Χριστομάνος 7 (13 ρ.), Παυλόπουλος, Τσίρος 15, Σιδερής, Κουρουπάκης, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 20 (18 ρ.).