Ιδανική αρχή για τον Ολυμπιακό Βόλου στην Α2 Γυναικών

Με μια πολύ σημαντική επιτυχία ξεκίνησε τη φετινή σεζόν ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε με 65-53 της Πυλαίας εκτός έδρας. Παρά τις τελευταίες απώλειες η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα κατάφερε να σταθεί όρθια και να πάρει μια νίκη, που θα τη φανεί χρήσιμη στη συνέχεια.
Εξαιρετικό ντεμπούτο πραγματοποίησε η Ίνγκα Μανουτσαριάν, η οποία έπαιξε μόλις με μία προπόνηση. Παρόλα αυτά η Αρμένισσα γκαρντ/φόργουορντ πέτυχε 19 πόντους μ’ ένα τρίποντο κι ενώ είχε φορτωθεί με φάουλ από τη δεύτερη περίοδο.
Οι «ερυθρόλευκες» ήλεγξαν τον ρυθμό έχοντας ένα προβάδισμα μεταξύ έξι και οκτώ πόντων (7-15 στο 10’ και 20-26 στο 20’). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Καρτσαμάρη πέτυχε σημαντικά καλάθια, που κράτησαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (38-46 στο 30’).
Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτριες του Λάμπρου Πρέκα έφτασαν και στο +10 (44-54 στο 34’), αλλά δέχθηκαν σερί 9-0 (53-54) υποχρεώνοντας τον Βολιώτη προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό είχε ευεργετικά αποτελέσματα, αφού οι φιλοξενούμενες «αφυπνίστηκαν» και με δικό τους σερί 11-0 πήραν το πρώτο ροζ φύλλο με 53-65.
Δεκάλεπτα: 7-15, 20-26, 38-46, 53-65.
ΠΥΛΑΙΑ (Κουλακιώτης): Τζήμου 11, Κωστανάκη 16 (2), Πετρίδου 11, Καλογρίδου 3, Μαγδαλιανίδου 1, Βατσιτσίδου, Στυλιανού, Κουράτορα 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Πρέκας-Δέρβος): Μανουτσαριάν 19 (1), Ι. Αρτεμισίου 8, Πολύζου 10, Καρτσαμάρη 21 (5), Ράπτη 7, Ζικάι, Α. Αρτεμισίου, Χούτα.

Ανόρθωση-Ρύσιο 91-62
Πάνθηρες-ΣΚ Ιωάννινα 103-44
ΜΕΝΤ-Απόλλων Καλ. 51-43
Πανόραμα-Άρης 53-49
Πυλαία-Ολυμπιακός 53-65