Ιδανική αρχή για Ρήγα – Νίκησε 0-1 τον Τοξότη σε ματς με έντονο σασπένς

Ένας δυνατός και αποφασιστικός Ρήγας Φεραίος κατάφερε να αρχίσει τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα με σπουδαίο «διπλό» επί του Τοξότη. Το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σάκης Αραμπατζής στο 54’ ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 0-1 στο βοηθητικό του ΕΑΚ.

Στο ίδιο γήπεδο πέρυσι ο Ρήγας είχε αφήσει δύο βαθμούς (0-0) και γι’ αυτό η φετινή του νίκη αποκτά ιδιαίτερη αξία. Εξάλλου, ο Τοξότης συγκαταλέγεται στις καλές ομάδες της κατηγορίας και δεν είναι καθόλου εύκολο να τον κερδίσει κάποιος μέσα στην έδρα του.

Στο α’ μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά δεν σημειώθηκε τέρμα. Απείλησαν σε τέσσερις περιπτώσεις. Στο 2’ ο Αραμπατζής εκτέλεσε φάουλ και ο Μπράνος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Γάρος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Πάσχος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 28’ ο Αραμπατζής απέφυγε δύο αντιπάλους και σούταρε, χωρίς να βρει στόχο, ενώ επτά λεπτά αργότερα το σουτ του Σουγκάρη, επίσης πέρασε άουτ. Για τον Τοξότη, η μόνη αξιόλογη τελική ήταν το σουτ εκτός περιοχής του Μάστορα στο 19’, που πέρασε πάνω από το δοκάρι του Σταμέλου.

Ο Ρήγας μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 54’ έφτασε στο γκολ. Ο Πάσχος τροφοδότησε τον Αραμπατζή. Αυτός έπαιξε το ένα-δύο με τον Γάρο και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Καψιώτη. Ο διαιτητής Θεοχάρης έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και ο Αραμπατζής από τα 11 μέτρα «νίκησε» τον Μπράνο για το 0-1.

Προσπάθεια του Χρ. Σταματίου ενώ τον επιτηρεί ο Λ. Δενελάβας

Στο 58’ οι Βελεστινιώτες απώλεσαν σημαντική ευκαιρία με τον Καραγιάννη, που σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση. Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο Τοξότης κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, αλλά αδυνατούσε να κάνει τη μεγάλη φάση. Τα μακρινά σουτ του Καψιώτη (μπλόκαρε ο Σταμέλος στο 82’) και του Σκλαπάνη (άουτ στο 88’) πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Έτσι, φτάσαμε στα συγκλονιστικά τελευταία λεπτά με τον Ρήγα να χάνει τρεις μοναδικές ευκαιρίες να «κλειδώσει» τη νίκη του και τον Τοξότη να έχει δοκάρι στην τελευταία φάση για να «κλέψει» τον ένα βαθμό.

Στο 89’ ο νεαρός Κωνσταντέλος βρέθηκε τετ-α τετ με τον Μπράνο, που κατάφερε να αποκρούσει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Καρακίτσιος σούταρε και αμυνόμενος έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στο 90’ ο Καρακίτσιος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπράνο, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω του, ενώ στο 93’ ο Καρακίτσιος προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, χωρίς να βρει στόχο.

Πολλές φορές η μπάλα… τιμωρεί την ομάδα που χάνει ευκαιρίες, κάτι που παραλίγο να συμβεί στο χθεσινό παιχνίδι. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λευτέρης Δενελάβας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και ο Πάρης Σταμέλος έκανε εξαιρετική επέμβαση, κρατώντας το 0-1. Ακούμπησε όσο χρειαζόταν τη μπάλα για να καταλήξει στο δοκάρι και όχι εντός της εστία του…

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Καψιώτης, Ιωάννου, Νταγκούλης, Γεωργουλάκος, Σκλαπάνης, Λέτσος (66’ Μπαρμπούτας), Χονδρογιάννης, Δενελάβας, Κωνσταντάκος (30 λ.τρ. Ντίτσιος, 46’ Δεμίρης), Μάστορας (78’ Σαρρής).

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σταμέλος, Κακάνης, Ακριβούσης, Ράπτης, Χρ. Σταματίου, Σουγκάρης, Γάρος, Σταματόπουλος (73’ Φιλοσόγλου), Αραμπατζής (81’ λ.τρ. Γουτούλης), Καραγιάννης (64’ Καρακίτσιος), Πάσχος (73’ λ.τρ. Κωνσταντέλος).

Κεντρική φωτό: Ο Αραμπατζής έχει σκοράρει και «πνίγεται» στις αγκαλιές των συμπαικτών του