Ιδανικά έκλεισε τη χρονιά ο Βόλος με “πεντάρα” επί του ΟΦΗ

Στην τελευταία παράσταση μπροστά στους φιλάθλους του, ο Βόλος έκλεισε νικηφόρα τη φετινή χρονιά, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-0 του ΟΦΗ. Οι «κυανέρυθροι» χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που βρέθηκε σήμερα στις εξέδρες του Πανθεσσαλικού σταδίου, με το παιχνίδι να αποτελεί γιορτή του ποδοσφαίρου.

Ο Τομ Φαν Βέερτ πέτυχε δύο γκολ, φτάνοντας τα 17 στο πρωτάθλημα (πρώτος σκόρερ της Σούπερ Λιγκ), ενώ δύο γκολ σημείωσε ο Κέβιν Ροσέρο και ένα ο Πάολο Φερνάντες . Οι «κυανέρυρθοι» ολοκλήρωσαν τη χρονιά συγκεντρώνοντας 40 βαθμούς.

Αξίζει, επίσης, να αναφέρουμε, ότι η Ελένη Αντωνίου, η οποία «σφύριξε» το παιχνίδι, έγινε η πρώτη Ελληνίδα διαιτητής που διηύθυνε ματς της Σούπερ Λιγκ.

«Τριάρα» από τον Βόλο στο πρώτο ημίχρονο
Με διάθεση κα όρεξη να παίξουν ποδόσφαιρο, μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λετπο ο Βόλος άνοιξε το σκορ, ενώ νωρίτερα, τόσο οι «κυανέρυθροι», όσο και οι παίκτες του ΟΦΗ, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες για γκολ.

Το πρώτο σουτ στο παιχνίδι έγινε στο 5’, με τον Φερνάντες να το επιχειρεί μέσα από την περιοχή και τον Μανδά να αποκρούει, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές του ΟΦΗ, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κι αυτοί κοντά στο γκολ. Στο 10ο λεπτό οι Κρητικοί έχασαν δύο καλές ευκαιρίες. Η πρώτη, όταν σε σέντρα σουτ του Τοράλ, ο Ντουρμισάι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και η δεύτερη και πιο κλασική με τον Τοράλ. Ο Ισπανός επιθετικός έπαιξε το ένα-δύο με τον Ντουρμισάι, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ.

Το πρώτο γκολ για τον Βόλο ήρθε στο 12’. Ο Φαν Βέερτ δέχθηκε την μπάλα από τον Φερνάντες, απέφυγε ωραία τον Βούρο και με πανέμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ, γράφοντας το 1-0. Αυτό ήταν το 16ο τέρμα του Ολλανδού επιθετικού στο πρωτάθλημα.

Ο Βόλος μετά το γκολ που πέτυχε ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυτή που κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα. Στο 22’ οι «κυανέρυθροι» έφυγαν στην αντεπίθεση, από τον Φερνάντες η μπάλα στρώθηκε στον Μεταξά, με τον νεαρό μέσο να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μανδά.

Για να φτάσουμε στο 29’ όπου ο Φαν Βέερτ «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Βούρου με το κεφάλι προς τον Μανδά, πετάχτηκε προ του τερματοφύλακα του ΟΦΗ και με προβολή έγραψε το 2-0.

Οι «κυανέρυρθοι» συνέχισαν να παίζουν επιθετικά και στο 36’ από μία στατική φάση έγινε το 3-0. Ο Φερνάντες με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δεξί δοκάρι του Μανδά, πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Δύο γκολ ο Ροσέρο στο δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου ο Νίκος Νιόμπλιας έκανε δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ, καθώς πέρασαν στο παιχνίδι οι Τσιλιανίδης και Φελίπε στις θέσεις των Διαμαντή και Ντουρμισάι. Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του β’ μέρους και η ομάδα που ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 47’ ο Τσιλιανίδης βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε εξουδετέρωσε ο Παπαδόπουλος. Στο 55’ σε σουτ του Λουίς Φελίπε η μπάλα βρήκε με δύναμη το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου, για να χαθεί σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Μετά το 60’ο Βόλος ισορρόπησε το παιχνίδι και βρήκε τέταρτο γκολ στο 65’, στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Φερνάντες εκτέλεσε φάουλ και ο Κέβιν Ροσέρο με εξαιρετική κεφαλιά έγραψε το 4-0.

Στο τελευταίο 25λεπτο το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, ο ΟΦΗ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής, με τον Βόλο να κυνηγά κι αυτός το πέμπτο γκολ στις αντεπιθέσεις. Και το πέτυχε στο 81’. Ο Φαν Βέερτ από τα δεξιά έκανε ωραία προσπάθεια, έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Ροσέρο με κεφαλιά έγραψε το 5-0.

Στο 85’ ο Φαν Βέερτ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει «χατ τρικ», με τον Ολλανδό να σουτάρει μέσα από τη μικρή περιοχή και τον Μανδά να αποκρούει σωτήρια.

Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ έχασε τέσσερις καλές ευκαιρίες για γκολ, με τον Λουίς Φελίπε στο 89’ (σουτ απέκρουσε ο Παπαδόπουλος σωτήρια σε κόρνερ), με τον Νέιρα στο 91’ (κόντρα στον Άλχο και κόρνερ), με τον Στάικο στο 92’ (σουτ άουτ) και με τον Νέιρα στο 93′ (σουτ λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι).

Διαιτητής: Αντωνίου (Αχαΐας)
Βοηθοί: Κουρομπύλια (Αν. Αττικής), Απτόσογλου (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Διαμαντόπουλος
Κίτρινες: Ροσέρο-Βούρος, Ουές, Στάικος
ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος, Άλχο, Φεράρι, Γκιουλέν, Τριανταφύλλου, Τσοκάνης (76’ Λογαράς), Μεταξάς, Μπαριέντος (55’ Ριένστρα), Φερνάντες, Ροσέρο, Φαν Βέερτ.
ΟΦΗ: Μανδάς, Ουές, Πασαλίδης, Μπουζούκης, Βούρος (37’ λ.τρ. Γιαννούλης), Διαμαντής (46’ Τσιλιανίδης), Ντουρμισάι (46’ Φελίπε), Τοράλ (61’ Νέιρα), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν (61’ Στάικος), Μπαλογιάννης.