Είχε την τύχη με το μέρος του – Ο Θησέας νίκησε 1-0 τον Σαρακηνό με απίστευτο αυτογκόλ

Πρώτο ματς έδρας για τον Θησέα και πρώτη νίκη έστω και με αρκετή δόση τύχης. Η ομάδα της Αγριάς επιβλήθηκε 1-0 του Σαρακηνού με το αυτογκόλ του Γιαμαλή σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί «δάφνες ποιότητας». Με την κατάκτηση του «τριπόντου» οι Αγριώτες «έπιασαν» κορυφή, ενώ οι χθεσινοί τους αντίπαλοι παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία, αφού «κουβαλούν» από πέρυσι και -2 πόντους.

Λίγες ήταν οι καλές στιγμές στο α’ 45λεπτο. Η πρώτη σημειώθηκε στο 5’ με το απευθείας φάουλ του Κοτζαθανάση που κατέληξε άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο Ισά βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό. Στο 18’ ήταν η σειρά του Σαρακηνού να απειλήσει με την ατομική προσπάθεια του Μαστακούλη, τον οποίο έκοψε την τελευταία στιγμή ο Μοράλες. Όμως η μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενουμένους χάθηκε στο 33’ όταν ο Μαστακούλης έβγαλε τη σέντρα και ο Παπαστεργίου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Τελευταία φάση για το α’ μέρος το απευθείας φάουλ του Ισά όπου η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Γράντα.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός συνέχισε να είναι μέτριος έως κακός, αλλά ο Θησέας στάθηκε πολύ τυχερός, αφού άνοιξε το σκορ με ανέλπιστο τρόπο. Ήταν στο 58ο λεπτό όταν ο Γιαμαλής προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον Γράντα. Αυτή έκανε απίστευτο γκελ λόγω του αγωνιστικού χώρου και πέρασε πάνω από το πόδι του γκολκίπερ του Σαρακηνού για να καταλήξει στα δίχτυα του.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να «απαντήσουν» με το μακρινό σουτ του Γιαμαλή στο 69’, όμως ο Καγιάννης με ωραία επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο τερματοφύλακας του Θησέα είπε «όχι» και στον Κοντοβά αποκρούοντας το φάουλ του έμπειρου μέσου στο 76’. Δύο λεπτά αργότερα ο Σαρακηνός ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Γκάμπα, αλλά ο διαιτητής Τασιόπουλος έδωσε συνέχεια στο ματς.

Στο 80’ οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά μετά το γκολ που πέτυχαν χάρις στο σουτ του Βλάχου, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γράντα. Το 1-0 έμεινε ως το τέλος, αφού ένα ακόμη σουτ από τον Κοτζαθανάση στο 87’ κατέληξε άουτ. Ο Σαρακηνός τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Ρέλλου στο 93’, για μαρκάρισμα στον Μίλτο που έφευγε επικίνδυνα στην κόντρα. Στο σημείο αυτό αποβλήθηκε για διαμαρτυρία και ο τεχνικός των φιλοξενουμένων Γιάννης Φασουράκης.

ΘΗΣΕΑΣ: Καγιάννης, Ρουκάς, Αναστασίου, Μοράλες, Ιωάννου , Καραλόπουλος, Σφάκας (60’ Μερμίγγης), Γκουγκούδης (78’ Γιαννούλας), Βλάχος (84’ Μίλτος), Κοτζαθανάσης, Ισά (60’ Αραμπατζής).

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Ντούρο, Σιδηρόπουλος (87’ Τσαρδακάς), Τσαγγαράς, Γιαμαλής, Θάνος (80’ Ρακής), Μαστακούλης, Κοντοβάς, Καλαμάτας (66’ Ρέλλος), Παπαστεργίου, Γκάμπας.