Είχε… φονικό δίδυμο η Νίκη – Γιάκοβλεφ και Μέτσε οδήγησαν τους «κυανόλευκους» στο 4-1 επί του Αχιλλέα Φαρσάλων

Έχοντας ένα… φονικό δίδυμο η Νίκη συνέτριψε με 4-1 τον Αχιλλέα Φαρσάλων. Ιβάν Γιάκοβλεφ και Νέτι Μέτσε σημείωσαν από δύο γκολ οδηγώντας τη βολιώτικη ομάδα σε μια θριαμβευτική νίκη. Τη θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων είχαν χθες στο «Π. Μαγουλάς» οι «κυανόλευκοι», που έκαναν ένα καταπληκτικό β’ ημίχρονο.

Πώς αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες
Δεν αποχωρίστηκαν το 4-2-3-1 οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Μωυσίδη, Καρτσαμπά και Δημολιό. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Βέργος και Ντόλγκι, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Γιάκοβλεφ (δεξιά) και Μπάιριτς (αριστερά), ενώ ο Μέτσε κινούταν λίγο πιο πίσω από τον Γαρυφαλλόπουλο που αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος».

Στην αντίπερα όχθη παρόμοια διάταξη επέλεξε και ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος. Τερματοφύλακας ο Κουτσουκέρας, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Κούλπας (δεξιά), Καραμπούζης (αριστερά), Οικονόμου και Τλούπας (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Μάρκου, Κόλα (στον άξονα), Χατζής και Λόλας (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Νεμπεγλέρα να έχει οργανωτικό ρόλο και τον Συράκο να είναι ο μοναδικός προωθημένος.

«Στείρο» α’ μέρος
Οι γηπεδούχοι είχαν τη θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων τους μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς. Είναι χαρακτηριστικό πως πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά είχαν ήδη δημιουργήσει δύο καλές φάσεις. Είχαν κυλήσει μόλις 18 δευτερόλεπτα από το εναρκτήριο λάκτισμα, όταν σέντρα σουτ του Γιάκοβλεφ έφυγε άουτ, ενώ στο 2’ ο Γαρυφαλλόπουλος πήγε να εκμεταλλευτεί λάθος της άμυνας του Αχιλλέα. Ωστόσο ο Κουτσουκέρας βγήκε γρήγορα από την εστία του και σταμάτησε το πλασέ του νεαρού επιθετικού της Νίκης.

Στο 20’ ο Μωυσίδης διαμαρτυρήθηκε για ένα τράβηγμα που του έγινε στη μεγάλη περιοχή, αλλά αντί για πέναλτι εισέπραξε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Στο 22’ κεφαλιά του Γαρυφαλλόπουλου πέρασε πάνω από τα γκολπόστ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δημολιού.

Στο 24’ ο Μπάιριτς σέντραρε και ο Χατζής παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ στην προσπάθειά του να αποκρούσει. Τελικά ο Κουτσουκέρας μπλόκαρε την μπάλα με τους γηπεδούχους να ζητούν έμμεσο, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». Στο 25’ ο Δημολιός βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε με το «κακό» του πόδι, το δεξί, στέλνοντας την μπάλα στα… ύψη.

Στο 29’ ο κ. Λεωνίδας έκανε παρατηρήσεις στον Μέτσε για την τοποθέτηση της μπάλας πριν την εκτέλεση ενός κόρνερ που πυροδότησε την έντονη αντίδραση ορισμένων θερμόαιμων. Τότε ο Τρικαλινός ρέφερι διέκοψε το παιχνίδι για λίγα λεπτά μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Ο εκνευρισμός στην εξέδρα ήταν μεγάλος και μεταφέρθηκε και στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό φυσικά ωφέλησε τον Αχιλλέα, ο οποίος κατάφερε να «παγώσει» τον ρυθμό

Στο 39’ ο Ντόλγκι έβγαλε θαυμάσια μπαλιά προς τον Γιάκοβλεφ. Ο Ουκρανός εξτρέμ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Κουτσουκέρα. Ωστόσο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων με τάκλιν κατόρθωσε να του αποσπάσει την μπάλα γλιτώνοντας την ομάδα του από μια βέβαια παραβίαση.
Στο επόμενο λεπτό ο Τλούπας κόντραρε σουτ του Μέτσε στο ημικύκλιο της περιοχής, ενώ στο 43’ Μπάιριτς και Γαρυφαλλόπουλος έπαιξαν το «ένα-δύο» με τον Κροάτη να σουτάρει δίχως να βρει στόχο. Ένα λεπτό αργότερα ο Μέτσε πέρασε για τον Γενιτσαρίδη που σέντραρε προς τον Γαρυφαλλόπουλο. Ο 21χρονος στράικερ κέρδισε την μπάλα από τον Κουτσουκέρα, αλλά βγήκε μαζί της εκτός αγωνιστικού χώρου. Αν είχε καταφέρει να τη γυρίσει, ο Γιάκοβλεφ περίμενε μόνος προ κενής εστίας και σίγουρα θα γινόταν το 1-0.

«Καταιγίδα» η Νίκη στο β’ ημίχρονο
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τη Νίκη, καθώς με τη συμπλήρωση του 48ου λεπτού ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ο Γαρυφαλλόπουλος σούταρε, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και ο Γιάκοβλεφ που καραδοκούσε με εναέριο βολέ τίναξε τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας (1-0).

Οι παίκτες των Φάντζιο Μπούις και Στέφανου Ξηροφώτου βρήκαν τους αντιπάλους «ζαλισμένους» και τους κατάφεραν δεύτερο χτύπημα μέσα σε λίγα λεπτά. Το χρονόμετρο σημάδευε το 52ο λεπτό όταν ο Χατζής τράβηξε από τη φανέλα τον Μπάιριτς μέσα στην περιοχή. Ο κ. Λεωνίδας καταλόγισε το οφθαλμοφανές πέναλτι με τον Χατζή να δέχεται αδιαμαρτύρητα την απόφαση του διαιτητή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέτσε που ξεγέλασε τον Κουτσουκέρα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του (2-0) στο 53’.

Στο 56’ η Νίκη λαχτάρησε σε μια ανύποπτη στιγμή. Ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε φάουλ, ο Τζήμας έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά πρόλαβε να την μπλοκάρει πριν περάσει τη γραμμή της εστίας.
Στο επόμενο λεπτό όμως οι «κυανόλευκοι» διεύρυναν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Μπάιριτς πραγματοποίησε «γλυκιά» σέντρα από αριστερά, ο Μέτσε πετάχθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλε στη δεξιά γωνία του Κουτσουκέρα, που πετάχθηκε αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το τέρμα.

Ο Μπάιριτς τραυματίστηκε στο 64’ και παραχώρησε τη θέση του στον Ματθαίου, ο οποίος λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 67’. Ο Γιάκοβλεξ «ξεχύθηκε» στο ανοικτό γήπεδο από τα δεξιά και γύρισε για τον νεαρό εξτρέμ. Ωστόσο εκείνος ολιγώρησε δίνοντας τη δυνατότητα στον στο Κούλπα να επέμβει.
Κι ενώ η Νίκη έδειχνε να ελέγχει πλήρως το ματς στο 75’ ήρθε αναπάντεχα η μείωση του σκορ για τον Αχιλλέα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νεμπεγλέρα, ο Τζήμας και οι αμυνόμενοι αδράνησαν, με συνέπεια ο Κουρούμαλος να κερδίσει την πρώτη κεφαλιά, τη δεύτερη ο Οικονόμου, με την τρίτη να είναι και η… φαρμακερή από τον Τλούπα που έγραψε το 3-1.

Αυτή η εξέλιξη φαίνεται πως… εκνεύρισε τους «κυανόλευκους» και πιο πολύ τον Γιάκοβλεφ. Ο ικανός εξτρέμ έκανε εντυπωσιακή κούρσα από τα δεξιά και με ασύλληπτο σουτ «κεραυνοβόλησε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα διαμορφώνοντας το 4-1 στο 78’.

Τεράστια ευκαιρία για το βολιώτικο συγκρότημα στο 85’. Ο Ντόλγκι εκτέλεσε με φάλτσο ένα φάουλ, η μπάλα προσέκρουσε στη ρίζα της δεξιάς δοκού και πέρασε παράλληλα προς την εστία. Στην πορεία της βρέθηκε ο Μωυσίδης που έκανε την προβολή στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Πολύ καλή στιγμή είχε η Νίκη και στο 94’. Ο Γιάκοβλεφ με την… πλάτη τροφοδότησε τον Ντόλγκι και αυτός τον Ματθαίου που σέντραρε για τον Μέτσε, που έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Κουτσουκέρας έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.
Έτσι το 4-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους φιλάθλους της Νίκης να αποθεώνουν τους θριαμβευτές, για το πολύ όμορφο θέαμα που πρόσφεραν…
Διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων)
Βοηθοί: Σταφυλάς, Μπάλας (Τρικάλων)
Κίτρινες: Μωυσίδης, Μπάιριτς, Γενιτσαρίδης – Μάρκου, Χατζής

ΝΙΚΗ: Τζήμας, Γενιτσαρίδης (84’ Λάιος), Δημολιός, Μωυσίδης (88’ Ζιώγας), Καρτσαμπάς, Βέργος, Ντόλγκι, Γιάκοβλεφ, Μπάιριτς (64’ λ.τρ. Ματθαίου), Μέτσε, Γαρυφαλλόπουλος (79’ Βουρδάκης).
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡ: Κουτσοκέρας, Καραμπούζης, Μάρκου (66’ Κατσανάκης), Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Κόλα, Τλούπας (88’ Κομισόπουλος), Συράκος, Λόλας (84’ Καραμπίνας), Χατζής (64’ Κουρούμαλος).