Η τυχερή Ξάνθη κέρδισε 1-0 τη Νίκη στη Νεάπολη

Με γκολ του Παπάζογλου με κεφαλιά στο 79′ η Ξάνθη νίκησε με 1-0 τη Νίκη Βόλου στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης για την 6η αγωνιστική του Βορείου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των “κυανολεύκων” στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη να αδικείται από το αποτέλεσμα. Ήταν καλύτερη της Ξάνθης και στο πρώτο ημίχρονο έχασε πολλές και κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Τελικά η Ξάνθη ήταν εκείνη που πέτυχε το γκολ και έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τον Βόλο.
Η Νίκη ήταν σαφώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ζήτησε πέναλτι στο 13’ όταν ο Κυριακίδης από μαρκάρισμα του Παπάζογλου μέσα στην περιοχή βρέθηκε στο χόρτο, ενώ στο 17’ η Νίκη είχε μια καλή στιγμή με τον Μέτσε (σουτ μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Ίτσο).
Στο 23’ ο Ροχάνο έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ίτσο να τον σταματά, ενώ στο 27’ και πάλι ο Ροχάνο μετά από συνδυασμό που είχε με τον Τσουκαλά, σούταρε άουτ.
Άλλη μια σημαντική ευκαιρία για τη Νίκη στο 40’ με τον Μιράντα να μην κάνει το σουτ όπως θα ήθελε, στέλνοντας την μπάλα άουτ, μετά από πάσα του Ροχάνο.
Η Ξάνθη στο πρώτο ημίχρονο περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αναλώθηκαν σε συνεχείς καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να βγάλουν τους παίκτες της Νίκης εκτός ρυθμού και σα να μην έφτανε αυτό στο 79’ η Ξάνθη βρήκε το γκολ. Ο Τζινσάρι εκτέλεσε φάουλ, με τον Παπάζογλου να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μπάγιτς για το 0-1.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του αγώνα (ο διαιτητής κράτησε οκτώ λεπτά καθυστερήσεις), η Νίκη δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.
Διαιτητής: Τακίδης
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Τσιμπούκας (70’ Πάνος), Τζοβάρας, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Τσουκαλάς, Κυριακίδης, Μέτσε (82’ Τζιώρας), Κάσσος, Μιράντα (95’ Βλαχομήτρος), Ροχάνο
ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Μπάτζιος, Ουνγιαλίδης (46’ Πολίμος), Παπάζογλου (85’ Φαζός), Τζανακάκης, Τζινσάρι, Ιμπραΐμι (77’ Διαμαντόπουλος), Μονρόουζ (57’ Δόρης), Γκόμεζ, Θυμιάνης, Τσέλιος.