Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ισοπέδωσε τον ΠΑΟ (93-66) και έκανε το 1-0

pao708_71

Εξ’ αρχής το ματς του Παναθηναϊκού με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Ρωσία (χωρίς τον Σλότερ) έμοιαζε με… Γολγοθά. Και έτσι αποδείχθηκε.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν κατά κράτος και γνώρισαν την «βαριά» ήττα με 93-66, με την ομάδα του Ιτούδη να κάνει το 1-0 για τα πλέι οφ της Euroleague και την ομάδα του Ιβάνοβιτς να δείχνει ανήμπορη να κοντράρει έτσι την ομάδα της Μόσχας.

Δεύτερη ευκαιρία για το «break» την προσεχή Πέμπτη (20:00) πάλι στη Μόσχα για την ομάδα του ΠΑΟ, πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ.

Το βασικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν η χαρακτηριστική του αδυναμία να αμυνθεί στοιχειωδώς αποτελεσματικά. Η ΤΣΣΚΑ πέτυχε χαλαρά 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 56 στο πρώτο ημίχρονο διάστημα κατά το οποίο κατάφερε να μοιράσει 19 ασίστ πιάνοντας το εφετινό μέσο όρο του.  Eτσι, το ματς από εκεί και πέρα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον νικητή.

Το πρώτο καλάθι του 16χρονου Μιχάλη Λούντζη στην Euroleague είναι ίσως το μοναδικό μπορεί να «χαροποιεί» τον Παναθηναϊκού, αφού και στο τελευταίο δεκάλεπτο η «αρκούδα» κράτησε σταθερά τη διαφορά στους 25-30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 56-27, 77-42, 93-66

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 7, Τεόντοσιτς 18, Νίκολς 13, Τζάκσον 7, Μαρκοϊσβίλι 13, Κορόμπκοφ 4, Ουίμς 2, Βοροντσέβιτς 7, Κάουν 6, Χριάπα 2, Χάινς 2, Κιριλένκο 12

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 4, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 3, Νέλσον 2, Παππάς 16, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης, Γκιστ 14, Μπατίστα 8, Μπλουμς, Λούνζτης 2

Πηγή:iefimerida.gr