Η Ρόμα κατέκτησε το Κόνφερενς Λιγκ

Πανηγυρίζει η Ρόμα, πανηγυρίζει η Ρώμη, πανηγυρίζει και ο Ζοσέ Μουρίνιο…

Οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν το βράδυ της Τετάρτης (25/5) της Φέγενορντ με 1-0 στον τελικό του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ που διεξήχθη στο στάδιο «Αρίνα Κομπετάρε» στα Τίρανα, στον παρθενικό τελικό της νεοσύστατης διοργάνωσης της ΟΥΕΦΑ.

Έτσι, η Ρόμα πανηγυρίζει το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο, όπως φυσικά και οι οπαδοί της στην «αιώνια πόλη», αλλά και ο προπονητής τους Ζοσέ Μουρίνιο που κατέκτησε τον 5ο του ευρωπαϊκό τίτλο, μετά το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ και το Τσάμπιονς Λιγκ με την Πόρτο, το Τσάμπιονς Λιγκ με την Ίντερ και το Γιουρόπα Λιγκ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο «Special One» ακολούθησε και σε αυτό το κρίσιμο ματς τη γνωστή τακτική του, δηλαδή να σκοράρει η ομάδα του και εν συνεχεία να το κρατήσει με «νύχια και με δόντια» όπως ακριβώς και έγινε μιας και το τέρμα του Τζανιόλο από το πρώτο ημίχρονο έφτανε και περίσσευε στους Ρωμαίους, οι οποίοι στάθηκαν τυχεροί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τα 2 δοκάρια της Φέγενορντ.

Μία Φέγενορντ που ξεκίνησε καλά και στα 2 ημίχρονα, με τη διαφορά ότι στο πρώτο δεν έκανε φάσεις, ενώ στο δεύτερο είχε κλείσει τη Ρόμα στα καρέ της έχοντας και 2 δοκάρια, όμως το κοινό στοιχείο ήταν ότι δεν μπόρεσε να βρει… απάντηση στο γκολ των «τζιαλορόσι» και μοιραία υπέστη την πρώτη ήττα της σε τελικό μετά από 3 νικηφόρα παιχνίδια.

Η Φέγενορντ μπήκε στο ματς με μεγαλύτερη διάθεση και στα πρώτα λεπτά ήταν ανώτερη χωρίς πάντως να απειλήσει την εστία του Ρούι Πατρίσιο τη στιγμή που η Ρόμα έψαχνε τη μία ευκαιρία που θα της παρουσιάζονταν για να τη μετατρέψει σε γκολ όπως και συνέβη 2 λεπτά μετά το ημίωρο.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε ισορροπήσει μετά τα πρώτα λεπτά αν και ούτε εκείνη πήρε ρίσκα περιμένοντας με υπομονή να χτυπήσει στην κόντρα και όπως είπαμε μία φάση αρκούσε για να την οδηγήσει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0, έχοντας μάλιστα και την αναγκαστική αλλαγή στο 17’ με τον τραυματισμό του Μικιταριάν και την αντικατάστασή του από τον Σέρτζιο Ολιβέιρα.

Ο… αδύναμος κρίκος της Φέγενορντ ήταν ο Τράουνερ καθώς πήρε κίτρινη κάρτα, ενώ στο 32’ ήταν αυτός που αδράνησε και έδωσε τη δυνατότητα στον Τζανιόλο από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Ρόμα, μετά την ωραία μπαλιά του Μαντσίνι. Η Ρόμα είχε αυτό που ήθελε και στο 35’ είχε νέα ευκαιρία μετά το κόρνερ του Πελεγκρίνι, όμως ο Μπάιλοου μπλόκαρε την μπάλα στην κεφαλιά του Σμόλινγκ.

Το 1-0 επηρέασε ως ήταν φυσικό τους Ολλανδούς, οι οποίοι πάντως θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά ο Κιοκτσού στο 41’ με ξαφνικό δυνατό σουτ και παρότι η μπάλα άλλαξε πορεία, είδε τον Ρούι Πατρίσιο να την μπλοκάρει έστω και με δυσκολία, ενώ ο πορτιέρο της Ρόμα μπλόκαρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Ντέσερς κρατώντας το υπέρ της ομάδας του προβάδισμα.

Η ομάδα του Σλοτ μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και πραγματικά στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την εστία του Ρούι Πατρίσιο έχοντας στο διάστημα αυτό και τα 2 δοκάρια. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, από τη σέντρα του Κιοκτσού, η μπάλα βρήκε στον Μαντσίνι και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι με τη Ρόμα να γλιτώνει το αυτογκόλ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ξανά ο Κιοκτσού έπιασε δυνατό σουτ για να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ρούι Πατρίσιο.

Στη φάση αυτή οι Ολλανδοί διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Μαντσίνι ωστόσο και αφού εξετάστηκε η φάση από το VAR, ο ρέφερι Κόβατς έδειξε συνέχεια στο ματς. Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών αγώνα, νέο δοκάρι για τη Φέγενορντ με το ωραίο γεμάτο σουτ του Μαλάσια να σταματά στο οριζόντιο του Ρούι Πατρίσιο ο οποίος τη βρήκε ελάχιστα και την έδιωξε, με τη βοήθεια του δοκαριού, σε κόρνερ.

Η Ρόμα είχε παθητικό ρόλο και όταν έβγαινε μπροστά προσπαθούσε να κερδίσει χρόνο και στατικές φάσεις που δεν απέφεραν κάτι καλό. Ο τεχνικός της Φέγενορντ έριξε στο 59’ τον Τόορνστρα στο ματς αντί του Τιλ, τη στιγμή που στο 67’ ο Μουρίνιο πέρασε στο ματς τους Σπινατσόλα, Βερετού αντί των Ζαλέφσκι, Τζανιόλο προκειμένου να φρεσκάρει την ομάδα του.

Η Φέγενορντ συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αλλά να έχει βραχυκυκλώσει από την αμυντική διάταξη των Ρωμαίων με συνέπεια να μην μπορεί να φανεί απειλητική για την εστία του Ρούι Πατρίσιο, ενώ στο 73’ ο Βερετού δοκίμασε το πόδι του για τη Ρόμα, όμως ο Μπάιλοου έδιωξε την μπάλα. Ο Άρνε Σλοτ διέκρινε το πρόβλημα δημιουργίας φάσεων για την ομάδα του και ένα λεπτό μετά έκανε διπλή αλλαγή με τους Πέντερσεν, Λίνσεν να μπαίνουν αντί των Νέλσον, Τράουνερ, όμως και πάλι οι Ολλανδοί δεν είχαν την εικόνα των πρώτων λεπτών του β’ ημιχρόνου.

Μάλιστα, στο 86’ στη μοναδική φάση της Ρόμα στο δεύτερο μέρος γλίτωσαν το 2-0 όταν ο Μπάιλοου απέκρουσε το κοντινό σουτ του Πελεγκρίνι. Μην έχοντας πάντως και άλλη επιλογή, η Φέγενορντ βγήκε μπροστά για το 1-1 και την παράταση. Όμως στο 90+2’ ο Λίνσεν έπιασε… αέρα μετά την πάσα του Ντέσερς, ενώ στο επόμενο λεπτό ο πρώτος εκτέλεσε φάουλ, έχοντας προωθηθεί και ο Μπάιλοου, όμως αυτό δεν απέφερε κάτι για την ομάδα του που… κλώτσησε και την τελευταία ελπίδα για το τρόπαιο.

Ο σκόρερ Τζανιόλο μαζί με τον ακούραστο Πελεγκρίνι και τον πανταχού παρών Σμόλινγκ οι κορυφαίοι της Ρόμα, ενώ στον αντίποδα ο Κιοκτσού ήταν ο κορυφαίος της Φέγενορντ, συν οι Μαλάσια και Ντέσερς.

ΡΟΜΑ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ρούι Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Κάρσντορπ (89’ Βίνια), Ζαλέφσκι (67’ Σπινατσόλα), Μικιταριάν (17’ λ.τρ. Σέρτζιο Ολιβέιρα), Κριστάντε, Τζανιόλο (67’ Βερετού), Πελεγκρίνι, Έϊμπραχαμ (89’ Σομουρόντοφ).

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ (Άρνε Σλοτ): Μπάιλοου, Χεερτρούιντα, Μαλάσια (88’ Γιάχαμπανκς), Τράουνερ (74’ Λίνσεν), Σένεσι, Άουρσνες, Τιλ (59’ Τόορνστρα), Κιοκτσού (88’ Βάλεμαρκ), Νέλσον (74’ Πέντερσεν), Ντέσερς, Σινιστέρα.