Η προσπάθεια στον Βόλο συνεχίζεται

Στον Βόλο αφήνουν πίσω τη βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό και συνεχίζουν την προσπάθειά τους στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, με στόχο η ομάδα να διατηρηθεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Οι «κυανέρυθροι» βλέπουν το επόμενο παιχνίδι με τη Λαμία εκτός έδρας το προσεχές Σάββατο, όπου και θα επιδιώξουν να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Στα ταμεία της ΠΑΕ μπήκε ένα πολύ σημαντικό ποσό από τα εισιτήρια, με τον Βόλο να δείχνει το δρόμο και στις υπόλοιπες μικρομεσαίες ομάδες της κατηγορίας, να φιλοξενούν φιλάθλους των μεγάλων ομάδων και να μετατρέπουν έναν ποδοσφαιρικό αγώνα σε γιορτή.

Ένα νικηφόρο σερί έξι αγώνων (πέντε για το πρωτάθλημα ένα για το Κύπελλο) «έσπασε» για τον Βόλο, ωστόσο, όπως τόνισε και ο Κώστας Μπράτσος «δε μηδενίζουμε ότι έχει πετύχει μέχρι τώρα ο Βόλος.  Είναι οι ίδιοι παίκτες που μας έφτασαν εδώ και αυτοί που έκαναν το σερί».

Πάντως, όπως εξελίχθηκε η 10η αγωνιστική και τρεις στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, ο Βόλος δεν έχασε σημαντικό έδαφος στη βαθμολογία. Παρέμεινε στην 3η θέση με 20 βαθμούς, έχοντας «συγκάτοικο» τον Ολυμπιακό που νίκησε με 2-0 τη Λαμία, ενώ είδε τον ΠΑΟΚ να χάνει με 2-0 από την ΑΕΚ και τον Άρη να μην κερδίζει τον ΟΦΗ στο «Κλ. Βικελίδης» (1-1), χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσουν τον Βόλο. Επίσης, οι ομάδες που βρίσκονται εκτός εξάδας, στην 7η και 8η θέση, Παναιτωλικός και Ατρόμητος αντίστοιχα, δεν κέρδισαν, με τον πρώτο να μένει στο 1-1 με τον Ιωνικό εκτός έδρας και τον δεύτερο να χάνει με 2-1 από τον Λεβαδειακό, επίσης εκτός.

Για τους «κυανέρυθρους» αυτή ήταν η δεύτερη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς θυμίζουμε πως είχαν χάσει και από τον ΟΦΗ, επίσης στο Πανθεσσαλικό με 0-1. Εκτός έδρας ο Βόλος παραμένει αήττητος, με τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Για δεύτερη φορά φέτος οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου δεν κατάφεραν να σκοράρουν, απέναντι πάντως στην καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, ενώ όπως και πέρυσι στη Λεωφόρο, έτσι και φέτος στο Πανθεσσαλικό ο Παναθηναϊκός σημείωσε πέντε γκολ με αντίπαλο τον Βόλο (η πιο βαριά ήττα των «κυανέρυθρων» εντός έδρας).

Σ’ ένα γήπεδο όπου οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού είχαν κάνει… απόβαση, ο Βόλος προσέγγισε διαφορετικά το παιχνίδι, σε σχέση με τα προηγούμενα ματς έδρας. Έδωσε χώρο στον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να διαθέτουν εξαιρετική ποιότητα μεσοεπιθετικά, ήλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τους «κυανέρυθρους» να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα και να την κυκλοφορήσουν, με αποτέλεσμα να είναι ακίνδυνοι επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η ποιότητα του Παλάσιος απέφερε τα δύο πρώτα γκολ του Παναθηναϊκού, σ’ ένα καθοριστικό χρονικά σημείο, στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους. Οι βάσεις για τη νίκη είχαν μπει στον Παναθηναϊκό, ο οποίος στην επανάληψη όχι μόνο διαχειρίστηκε το παιχνίδι, αλλά πέτυχε κι άλλα τρία τέρματα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Ο Βόλος μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο να αλλάξει την εις βάρος του κατάσταση, να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο ματς. Στάθηκε άτυχος σε δύο περιπτώσεις, με τον Οζέγκοβιτς να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι, για να… μιλήσει ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Αφού δεν έγινε το 1-2, τρία λεπτά αργότερα έγινε το 0-3 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από πλευράς Παναθηναϊκού, απέναντι στον απογοητευμένο Βόλο και το μόνο που πέτυχαν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν το σκορ σε 1-5 με χτύπημα πέναλτι του Νοκέρ, με τον Γάλλο να σημειώνει το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λιγκ.