Η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή… και ο Βόλος ηττήθηκε με 3-1 από τον ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε στο σκορ

Αν και προηγήθηκε στο σκορ ο Βόλος, με γκολ του Κιάκου, δεν κατάφερε να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα, απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Ηττήθηκε με 3-1 από τον «Δικέφαλο», με τέρματα των Σβαμπ (πέναλτι), Ίνγκασον και Κρμέντσικ.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα εκτός έδρας για τους «κυανέρυθρους» σε διάστημα τριών ημερών, μετά την ήττα από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης». Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ προσπάθησαν, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερος και δίκαια πήρε τους τρεις βαθμούς (πρώτη νίκη για τον «Δικέφαλο» μέσα στο 2021).

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Πασχαλάκη, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ροντρίγκο και το αριστερό ο Περέιρα. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Κρέσπο και Ίνγκασον. Στον άξονα έπαιξαν οι Σβαρμπ και Εσίτι. Την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ζίφκοβιτς (δεξιά), Τζόλης (αριστερά), με τον Ουάρντα να αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Σφιντέρσκι.

Από την πλευρά του ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3 1, η οποία μετατρέπονταν σε 4-4-2. Την «κυανέρυθρη» εστία υπερασπίστηκε ο Κλέιμαν, με τον Φεράρι να παίζει ως δεξιός μπακ και με τον Γκρίλο να αγωνίζεται ως αριστερός οπισθοφύλακας. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Μήτογλου και Σάντσες. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ριένστρα και Κιάκος. Μεσοεπιθετικά έπαιξαν οι Ρενάτο (στη δεξιά πτέρυγα), Μπαρτόλο (στην αριστερή), με τον Περέα να κινείται πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα, με τον Κολομβιανό να παίζει ενίοτε και διπλά στον Δουβίκα, στο 4-4-2.

Δυνατό ξεκίνημα από τον Βόλο
Ο Βόλος μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, πίεσε ψηλά, κατέστρεφε το παιχνίδι των παικτών του ΠΑΟΚ και βρίσκοντας κενούς χώρους έβγαινε απειλητικά στην επίθεση.

Στο πρώτο 20λεπτο οι «κυανέρυθροι» είχαν τα ηνία το παιχνιδιού, δυσκόλεψαν πολύ τον «Δικέφαλο» και κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ στο 11’, στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα ο Μπαρτόλο έβγαλε τη σέντρα, ο Περέα δεν μπόρεσε να σουτάρει, έστρωσε στον Ρενάτο, το σουτ του Πορτογάλου κόντραρε σε αμυνόμενους του ΠΑΟΚ και η μπάλα στρώθηκε στον Κιάκο. Ο μέσος του Βόλου σούταρε, για να γίνει το 0-1, αφού η μπάλα κόντραρε και στο σώμα του Κρέσπο.

Ο Κιάκος μετά το τέλος του παιχνιδιού αφιέρωσε το γκολ στο ανιψάκι του στη Γερμανία που δίνει για δεύτερη φορά μάχη με τον καρκίνο, όπως ανάφερε: «Θέλω να του δείξω ότι είμαι δίπλα του, ότι είμαι κοντά του και τον σκέφτομαι».

Ο ΠΑΟΚ φαινόταν να τα έχει χαμένα, ο Βόλος συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και στο 16’ έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει. Μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια, ο Δουβίκας πιεζόμενος μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη, που απέκρουσε, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να νικά και τον Ρενάτο, μπλοκάροντας τη μπάλα στο σουτ του Πορτογάλου.

Η πρώτη φάση των γηπεδούχων στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 18’, με τον Τζόλη να σουτάρει και τον Κλέιμαν να πέφτει στη δεξιά γωνία και να αποκρούει σωτήρια. Στο 23’ ο Ρενάτο εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει με γροθιές.

Ο Βόλος συνέχιζε να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, προκαλώντας πανικό στην άμυνα του ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία να στερούνται ηρεμίας στο παιχνίδι τους.

Τελικά, από μια στατική φάση στο 28’ ο «Δικέφαλος» κέρδισε πέναλτι. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ριένστρα μέσα στην περιοχή και ο Τζήλος καταλόγισε το πέναλτι. Ο Σβαμπ στο 29’ ανέλαβε να το εκτελέσει, γράφοντας το 1-1 για τον ΠΑΟΚ από τα έντεκα βήματα.

Στο διάστημα 31’-45’ δεν υπήρχαν αξιόλογες φάσεις, αν εξαιρέσουμε την προσπάθεια του Φεράρι από τα δεξιά, το γύρισμα στον Περέα, με τον Κολομβιανό υπό πίεση να σουτάρει άουτ.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε 71% κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, ο Βόλος ήταν η ομάδα που είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες (έξι), έναντι πέντε του «Δικεφάλου».

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο
Στην επανάληψη η εικόνα του ΠΑΟΚ άλλαξε άρδην προς το καλύτερο. Ο Βόλος δέχθηκε πίεση, ο «Δικέφαλος» είχε αρκετές ευκαιρίες, ενώ σκόραρε δύο φορές με τους Ίνγκασον και Κρμένστικ.

Μετά το 55’ οι παίκτες του Γκαρσία ανέβασαν ρυθμούς και σ’ αυτό συνετέλεσε η είσοδος στο παιχνίδι, με την έναρξη του β’ μέρους, των Ελ Καντουρί και Βιεϊρίνια. Όταν στο 67’ πέρασε στο ματς και ο Τσέχος Μίκαελ Κρμέντσικ, ο «Δικέφαλος» έγινε πολύ απειλητικός στην επίθεση.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 56’. Σε σέντρα του Ζίφκοβιτς από τα αριστερά, ο Ουάρντα έπιασε το γυριστό σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.

Ο Βόλος απάντησε στις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ στο 60’, όταν ο Μπαρτόλο έκανε τη σέντρα και ο Ρενάτο με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα άουτ. Αυτή ουσιαστικά ήταν η μοναδική κλασική ευκαιρία των «κυανέρυθρων στο δεύτερο ημίχρονο.

Το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ ήρθε στο 65’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σφιντέρσκι στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον προωθημένο Ίνγκασον, ο οποίος με νέα κεφαλιά έγραψε το 2-1 για την ομάδα του.

Από το σημείο εκείνο και μετά και με την είσοδο του Κρμέντσικ στο 69’ ο ΠΑΟΚ ήταν διαρκώς στο προσκήνιο και έχασε ορισμένες καλές ευκαιρίες να σκοράρει, κυρίως με τον Τσέχο επιθετικό. Στο 72’ ο Κρμένστικ έγινε κάτοχος της μπάλας, γύρισε το σώμα του σούταρε αδύναμα για να μπλοκάρει ο Κλέιμαν. Στο επόμενο λεπτό νέο σουτ του Κρμέντσικ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 82’ σε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Κρμέντισκ πάσαρε στον Μουργκ κι αυτός μέσα από την περιοχή σούταρε, με τον Κλέιμαν να διώχνει με το πόδι. Στο 84’ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Ελ Καντουρί έκανε σουτ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Βόλος προσπάθησε να απειλήσει το τέρμα του ΠΑΟΚ στο 88’, όταν ο Ρενάτο εκτέλεσε κόρνερ, ο Δουβίκας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε σε κεφάλι αμυντικού του ΠΑΟΚ και κατέληξε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε τρίτο γκολ στο 89’ με το οποίο «κλείδωσε» τη νίκη, Ο Μίκαελ Κρμέντσικ έφυγε από χώρο του κέντρου, βγήκε τετ α τετ με τον Κλέιμαν, πλάσαρε άψογα, γράφοντας το 3-1 για τον «Δικέφαλο» που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανία), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)
4ος διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Κίτρινες: Ζίφκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί-Κλέιμαν, Κιάκος, Περέα, Δουβίκας

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Περέιρα (46’ Βιεϊρίνια), Κρέσπο, Ίγκασον, Σβαρμπ, Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (78’ Μουργκ), Ουάρντα (85’ Ντάγκλας), Σφιντέρσκι (67’ Κρμέντσικ)
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο (86’ Ντεντάκης), Μήτογλου, Σάντσες, Ριένστρα, Κιάκος (67’ Μαρτίνες), Ρενάτο, Μπαρτόλο, Περέα (63’ Νίνης), Δουβίκας.

Φωτό: «Μονομαχία» Περέα-Κρέσπο στο χθεσινό παιχνίδι