Η προσπάθεια δεν έφτασε… και ο Βόλος «λύγισε» στο τελευταίο τέταρτο με την ΑΕΚ

Το καταπληκτικό γκολ του Χοακίν Τόρες στο 24’, με το οποίο ο Βόλος προηγήθηκε στο σκορ στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ στη Ριζούπολη, δεν στάθηκε ικανό να δώσει στους «κυανέρυθρους» το θετικό αποτέλεσμα. Η «Ένωση» επιβλήθηκε με 3-2, σ’ ένα παιχνίδι, πάντως, που είχε μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ζαχαριάδη.
Η ΑΕΚ ισοφάρισε γρήγορα με τον Λιβάγια στο 31’ και πήρε τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, με τον αρχηγό Πέτρο Μάνταλο να σκοράρει δύο φορές. Στο 75’ με πέναλτι και στο 79’ με σουτ. Ο Στέργιος Δημόπουλος με εκτέλεση φάουλ στο 83’ μείωσε για τον Βόλο σε 3-2.

Θα πρέπει, ωστόσο, να σταθούμε στο γεγονός πως οι «κυανέρυθροι» αγωνίστηκαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής, με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μουνίθ, για μαρκάρισμα πάνω στον Μάνταλο.
Οι παίκτες του Χουάν Φεράντο πάλεψαν με στόχο να κρατήσουν- τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας- χωρίς όμως να το πετύχουν. Από τη μία η ποιότητα των παικτών της ΑΕΚ, από την άλλη η κούραση από το γεγονός ότι έπαιζαν με δέκα παίκτες, ήρθε η ήττα, τρίτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, με την ομάδα να μένει στους εννέα βαθμούς.

Πάντως, θα πρέπει να προβληματίσει τους «κυανέρυθρους» το ότι δέχονται με ευκολία γκολ, σχεδόν σε κάθε παιχνίδι. Στα τρία τελευταία ματς, με Ξάνθη, Ατρόμητο και ΑΕΚ, οι αντίπαλοι σημείωσαν από τρία τέρματα. Όπως είναι λογικό, με τέτοιο απολογισμό είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις. Επιθετικά, ωστόσο, η ομάδα βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, όπως κάνει σε όλα τα ματς (πέτυχε πέντε γκολ στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις της).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου (71’ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46’ Γιακουμάκης), Σιμόες, Βέρντε (76’ Κρίστισιτς), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ (84’ Ηλιόπουλος), Τόρες (83’ Ατιάτ), Ζοάο, Μουνίθ, Γέντρισεκ (79’ Μάντζης).

Φεράντο: Περίεργες κάποιες αποφάσεις
Ο προπονητής του Βόλου, Χουάν Φεράντο στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα από την ΑΕΚ χαρακτήρισε περίεργες κάποιες αποφάσεις του διαιτητή. Με την ατάκα του αυτή, ωστόσο δεν ήθελε να δικαιολογήσει την ήττα της ομάδας του, αφού έδωσε συγχαρητήρια στην Ένωση και εκθείασε τον κόσμο της. Αναλυτικά όσα είπε ο Χουάν Φεράντο στη συνέντευξη Τύπου:

«Απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα παίξαμε καλά στα πρώτα 45 λεπτά. Μετά την κόκκινη κάρτα, ήταν ένα καινούργιο παιχνίδι. Είναι δύσκολο, διότι πριν από δυο χρόνια ήμασταν στη Γ’ κατηγορία.
Είναι μια ευχαρίστηση να παίζουμε στη Σούπερ Λιγκ και απέναντι στην ΑΕΚ. Όμως ήταν δύσκολο να παίξουμε και να το διαχειριστούμε με δέκα παίκτες. Παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα, με πολύ ποιοτικούς παίκτες», ανέφερε αρχικά και πρόσθεσε:

«Κάποιες αποφάσεις του διαιτητή ήταν περίεργες. Αυτές δεν είναι δικαιολογίες. Συγχαρητήρια για την ΑΕΚ, είναι φανταστικός κόσμος και για εμάς είναι ευχαρίστηση να παίζουμε. Όμως η νοοτροπία μας είναι να μπαίνουμε για να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια».

Ο τερματοφύλακας του Βόλου, Θανάσης Γκαραβέλης, τόνισε πως κάποια λάθη κόστισαν στην ομάδα: «Η μπάλα δεν πέρασε στο φάουλ του Λιβάγια, είμαι σίγουρος. Όταν παίζεις με τις μεγάλες ομάδες πρέπει να είσαι συνέχεια σε εγρήγορση. Πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας για να μη ξανασυμβεί. Στα τελευταία παιχνίδια ατομικά λάθη και ατυχία μας κοστίζουν κάποια γκολ. Έχω εμπιστοσύνη όμως στους συμπαίκτες μου, σταθήκαμε καλά με δέκα παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην ΑΕΚ και αυτό κάτι δείχνει.

Δεν παίζουμε παιχνίδι σκοπιμότητας, δεν κλειστήκαμε, αλλά δεχτήκαμε δύο γκολ σε πέντε λεπτά και χάσαμε το παιχνίδι. Τα ματς με τους μεγάλους είναι πιο απαιτητικά, μπορεί να έρθει φάση από το πουθενά. Ο τερματοφύλακας γι’ αυτό είναι και πρέπει να είναι έτοιμος. Σκεφτόμαστε, πλέον, το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ».

Από την πλευρά του ο προπονητή της ΑΕΚ, Νίκος Κωστένογλου, στις δηλώσεις του μεταξύ άλλων τόνισε:
«Είμαι ικανοποιημένος, γιατί οι παίκτες μας έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Είχαμε την υπεροχή και κόντρα στη ροή του ματς δεχθήκαμε ένα γκολ. Αυτό μας αποσυντόνισε και προς το τέλος του πρώτου μέρους η ανάπτυξή μας ήταν αργή. Στο β’ μέρος κάναμε μια επιθετική αλλαγή γρήγορα και πήραμε στη συνέχεια μεγαλύτερο ρίσκο. Καταφέραμε να πετύχουμε τρία γκολ και να γυρίσουμε το ματς. Στα τελευταία λεπτά χάλασε η εικόνα μας, με τον αντίπαλο να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ. Στο τέλος εύλογα είχαμε άγχος, αλλά πήραμε το παιχνίδι».

Για την αμυντική εικόνα της ομάδας του: «Ο αντίπαλος δεν είχε ευκαιρίες, απλά δεχθήκαμε δύο γκολ χωρίς ο αντίπαλος να έχει την υπεροχή. Παρουσιάσαμε μια νευρικότητα. Ήταν αναμενόμενο, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ γιατί ένας αμυντικός εκείνη τη στιγμή πρέπει να κάνει μια δημιουργική επιθετική άμυνα πέρα από το να κόψει».