Η προϊστορία των αναμετρήσεων Βόλος-Παναιτωλικός

Τέσσερις φορές έχουν αναμετρηθεί Βόλος και Παναιτωλικός πέρυσι και φέτος στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Την περσινή αγωνιστική περίοδο οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τρεις φορές, δύο για την κανονική περίοδο και μία για τα πλέι άουτ. Απολογισμός, από μία νίκη για κάθε ομάδα, ενώ δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Το πρώτο χρονικά παιχνίδι ήταν στις 9/11/2019 στο Πανθεσσαλικό, το οποίο έληξε με νίκη του Βόλου με σκορ 3-2. Ο Σανιά στο 39’ είχε δώσει το προβάδισμα στον Παναιτωλικό, στη συνέχεια οι Μουνίθ στο 55’ και Μάντζης στο 66’ σκόραραν για τον Βόλο, με την ομάδα του Αγρινίου να ισοφαρίζει σε 2-2 με τον Αριγίμπι στο 68’. Τελικά, ο Γέντρισεκ στο  78’ ήταν εκείνος που με δικό του γκολ έδωσε τη νίκη στους «κυανέρυθρους».

Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου Παναιτωλικός και Βόλος έμειναν στο 1-1 στο Αγρίνιο στις 10/2/2020. Ο Μουνιέ στο 42’ έβαλε τους Αγρινιώτες μπροστά στο σκορ, όμως ο Βόλος δεν είχε την τελευταία του λέξη και στο 90’ με τον Δημόπουλο είχε ισοφαρίσει σε 1-1.

Στην αναμέτρηση για τα πλέι άουτ, που διεξήχθη στις 18/7/2020 στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός πήρε το «τρίποντο», επικρατώντας με 1-0, χάρη στο γκολ που είχε σημειώσει ο Ντουάρτε στο 31’.

Όσον αφορά το παιχνίδι της φετινής περιόδου, ο Βόλος παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στον Παναιτωλικό στις 13/12/2020.