Η προϊστορία των αναμετρήσεων Βόλος-Λαμία

Οκτώ φορές έχουν αναμετρηθεί Λαμία και Βόλος σε επίσημα παιχνίδια, επτά για τη Σούπερ Λιγκ και μία για το Κύπελλο Ελλάδος. Απολογισμός για τον Βόλο τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα.

Η πρώτη χρονικά αναμέτρηση ήταν στις 30/10/2018 για τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στη Λαμία. Εκείνη την περίοδο (2018-19) ο Βόλος αγωνιζόταν στη Φούτμπολ Λιγκ και η Λαμία στη Σούπερ Λιγκ. Σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Καραμάνος στο 14’, ενώ για τους «κυανέρυθρους» είχε ισοφαρίσει ο Ρούσσος στο 44’.

Την περίοδο 2019-20 οι δύο σημερινοί «μονομάχοι» αναμετρήθηκαν τρεις φορές (δύο στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και μία στα πλέι άουτ). Στις 4/11/2019 η Λαμία νίκησε 1-0 τον Βόλο με τέρμα του Τουράμ στο 80’. Στο ματς του β’ γύρου ο Βόλος, την 1η Φεβρουαρίου 2020, επικράτησε με 1-0, με γκολ του Βασίλη Μάντζη στο 49’. Για τα πλέι άουτ Βόλος και Λαμία αναμετρήθηκαν στο Πανθεσσαλικό, μένοντας στο 0-0 στις 29/6/2020.

Πέρυσι ο Βόλος νίκησε για το πρωτάθλημα 2-1 τη Λαμία εκτός έδρας στις 5/10/2020, με τον Τάσο Δουβίκα να σημειώνει και τα δύο τέρματα στο 24’ και στο 64’, ενώ ο Μπιανκόνι στο 48’ είχε ισοφαρίσει, προς στιγμήν, το σκορ. Το ματς του δευτέρου γύρου στο Πανθεσσαλικό στις 17/1/2021 έληξε ισόπαλο 1-1. Ο Ντέλετιτς στο 52’ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λαμία, για να ισοφαρίσει για τον Βόλο ο Δουβίκας στο 51’.

Για τα πλέι άουτ στις 3/4/2021 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Αθ. Διάκος» με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 1-1. Προηγήθηκε ο Βόλος με τον Κρητικό στο 85’ για να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 88’ ο Ντέλετιτς.

Φέτος, στο παιχνίδι το πρώτου γύρου ο Βόλος είχε επικρατήσει της Λαμίας με 2-1 στο Πανθεσσαλικό. Σκόρερ για τον Βόλο ήταν οι Μπαρτόλο στο 8’ και Φαν Βέερτ στο 41’, ενώ για τη Λαμία είχε σκοράρει στο 52’ ο Τάιρον.