Η πορεία των δύο φιναλίστ προς τον τελικό

Απόλυτα δίκαια οι δύο φιναλίστ έφτασαν στο σημείο να διεκδικούν σήμερα το Κύπελλο της ΕΠΘ. Και αν ο Ολυμπιακός συγκαταλεγόταν εξ αρχής ως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, δεν συμβαίνει το ίδιο για τον Αίαντα, που κατέπληξε αποκλείοντας δύο ομάδες Γ’ Εθνικής στο δρόμο προς τον τελικό.
Στην α’ φάση της διοργάνωσης ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Πηλέα με 9-0 στο γήπεδο της ΕΤΒΑ. Τα γκολ πέτυχαν οι Κόλα (11’), Σκοπελίτης (32’, 42’), Παπαϊωάννου (45’), Ζγκούρι (68’), Καναβός (82’), Πατσής (83’) και Σαχινίδης (87’, 90’). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν στον Πτελεό με τον Πρωτεσίλαο, χωρίς και εδώ να αντιμετωπίσουν δυσκολία, αφού κέρδισαν 7-0. Σκόρερ χρίστηκαν οι Ζγκούρι (19’), Ευθυμιάδης (38’ πεν.), Κόλα (43’), Νόνης (69’), Μαργαρίτης (73’), Καναβός (76’), Πατσής (85’).
Στον προημιτελική φάση είχαμε το μεγάλο βολιώτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 3-2 της Νίκης. Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα των Φλίγκου στο 9’ και Λεάντρο στο 14’. Ο Κέρι μείωσε στο 35’, ο Σερτζίνιο έγραψε το 3-1 με πέναλτι στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Βουκομάνοβιτς στο 50’.

Στον ημιτελικό ο Ολυμπιακός αναμετρήθηκε με τον Ρήγα Φεραίο στο Βελεστίνο και τα βρήκε σκούρα όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Πάσχου στο 5ο λεπτό. Ωστόσο, έκανε την ανατροπή και με τέρματα του Φλίγκου στο 37’ και στο 59’ επιβλήθηκε με 2-1.
Συνολικά ο Ολυμπιακός πέτυχε 21 τέρματα με 13 διαφορετικούς παίκτες. Τα περισσότερα ήρθαν από τον Φλίγκο, που βρήκε δίχτυα τρεις φορές. Στους τέσσερις αγώνες που έδωσαν οι «ερυθρόλευκοι», η εστία τους παραβιάστηκε σε τρεις περιπτώσεις.
Η πορεία του Αίαντα Σούρπης ως τον σημερινό τελικό άρχισε από το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Δάφνη και το 0-3 με χατ τρικ του Αραπίτσα (2’, 14’, 47’). Στον β’ γύρο έγινε το πρώτο… μπαμ από τους «κιτρινόμαυρους». Υποδέχθηκαν τον Θησέα, ομάδα Γ’ Εθνικής και αφού στα 120 λεπτά του κανονικού αγώνα και της παράτασης δεν σημειώθηκαν γκολ, το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Πιο ψύχραιμοι αποδείχθηκαν οι παίκτες του Αίαντα που επικράτησαν με 4-2.

Στη φάση των «8» ο Αίας φιλοξένησε την Ακρόπολη και με γκολ του Χειλά, επτά λεπτά πριν το τέλος νίκησε με 1-0.
Στον ημιτελικό κληρώθηκε με τον Γ.Σ. Αλμυρού και βάσει προκήρυξης έπρεπε να είναι γηπεδούχος ως ομάδα κατώτερης κατηγορίας. Όμως οι «κιτρινόμαυροι» απεμπόλησαν αυτό το δικαίωμα και δέχθηκαν να γίνει ο αγώνας στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος» του Αλμυρού.
Αυτό δεν τους πτόησε, όπως δεν τους πτόησε το ότι βρέθηκαν να χάνουν 2-0 με γκολ του Αναστασίου στο 4’ και στο 28’. Ο Κατσαβριάς μείωσε στο 32’ και ο ίδιος με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μιχόπουλος ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 49’ και ο Αραπίτσας δύο λεπτά αργότερα έγραψε το 4-2. Ο Τσελεπής έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, κάνοντας το 4-3 στο 58’, αλλά ο Αίας άντεξε και πανηγύρισε την πρόκριση.
Η ομάδα της Σούρπης πέτυχε οκτώ γκολ στα παιχνίδια της και δέχθηκε τρία (δεν υπολογίζονται φυσικά τα πέναλτι στον αγώνα με τον Θησέα). Πρώτος σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Αραπίτσας με τέσσερα τέρματα στο ενεργητικό του.