Η Νίκη τις ευκαιρίες, ο Παναιτωλικός την πρόκριση

Ο Παναιτωλικός δεν ήταν η καλύτερη ομάδα του ζευγαριού με τη Νίκη, αλλά πήρε τη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, νικώντας με το ίδιο σκορ (1-0) και στο δεύτερο παιχνίδι.

Τα «καναρίνια» δεν επιβεβαιώσαν ούτε στο πρώτο ούτε στο δεύτερο παιχνίδι, τη διαφορά μιας κατηγορίας που τους χωρίζει με τους Θεσσαλούς, αλλά πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση στο Κύπελλο Ελλάδας, με δύο νίκες.

Με πολλά νέα πρόσωπα στην 11άδα του ο Παναιτωλικός, δεν μπορεί να απειλήσει τη Νίκη Βόλου στο πρώτο ημίχρονο. Ανιαρό το πρώτο ημίχρονο στο ματς, στο οποίο καταγράφεται μια μόνο καλή στιγμή για λογαριασμό των γηπεδούχων και… 24 φάουλ! Ένα κάθε 110 δευτερόλεπτα! Που να μείνει χρόνος για ποδόσφαιρο!

Τέσσερις τελικές ο Παναιτωλικός, οι τρεις στην ίδια φάση. Τριπλή απόπειρα από Μεντόσα, Μαλή και Κορνέλιους να νικήσουν τον Μπάγιτς, μόνο στην εκτέλεση φάουλ του πρώτου χρειάστηκε να παρέμβει ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Η ποιότητα του ματς βελτιώνεται στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός ψάχνει πιο… ζωηρά το γκολ για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση, χωρίς όμως να… ιδρώσει ιδιαίτερα τον Μπάγιτς.

Τη μεγάλη φάση, την καλύτερη στον αγώνα, τη χάνει η Νίκη Βόλου για να φέρει το σκορ σε απόλυτη ισορροπία! Στο 72′ ο Τζοβάρας δεν μπορεί να νικήσει τον Ροντρίγκες, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να αποκρούει και να διατηρεί ανέπαφη την εστία του.

Στο 82′ η Νίκη Βόλου απειλεί εκ νέου με το σουτ του Λούκας Γκαρσία, αλλά η κόντρα του Μαλή άλλαξε τη πορεία της μπάλας, πριν αυτή κινούμενη προς την εστία δημιουργήσει προβλήματα στον Ροντρίγκες.

Στο 90′ η Νίκη χάνει τεράστια ευκαιρία. Ο Μιράντα από κοντά στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και οι Θεσσαλοί δεν μπορούν να στείλουν το ματς στη παράταση!

Τελικά, το γκολ ήρθε, αλλά το πέτυχε ο Παναιτωλικός. Ο Αλιατίδης γλίστρησε, ο Βέργος το εκμεταλλεύτηκε, τελείωσε εύστοχα τη φάση και ο Παναιτωλικός με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, προκρίνεται στην επόμενη φάση.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ροντρίγκες, Λούι (83′ Αποστολάκης), Μαλής, Κορνέλιους, Περέιρα (57′ Bέργος), Αντούνες, Φλόρες, Ντουάρτε (83′ Χ. Μπελεβώνης), Χουχούμης (65′ Tσιγγάρας), Μεντόσα, Καρέλης (83′ Μπαρμπόσα).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Αλιατίδης, Τζοβάρας, Κυριακίδης, Γκαρσία, Ροχάνο (89′ Tζιώρας), Τσουκαλάς (84′ Μέτσε), Παναγιωτίδης (74′ Μιράντα), Ανδρέου (74′ Βλαχομήτρος), Κάσσος, Γρομητσάρης.