Η λύτρωση ήρθε από τα 11 μέτρα για τη Νίκη

Χρειάστηκε ένα εύστοχο πέναλτι του Λόρι Κέρι στο 84’ για να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του Απόλλωνα Μακρυχωρίου η Νίκη (1-0) στο «Π. Μαγουλάς». Οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, τις οποίες όμως σπατάλησαν δίνοντας στην αναμέτρηση αγωνιώδη χαρακτήρα, ενώ «καρδιοχτύπησαν» στο 80’ όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε κενή εστία.
Το 4-2-3-1 επέλεξε ο Γιώργος Κούτσης. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Μετούσι, Καντούτση, Καρτσαμπά και Θ. Παπαδόπουλο. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Ρόβας και Μέτσε, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κέρι (δεξιά) και Φάμπιο (αριστερά), με τον Ιορδανίδη οργανωτή και τον Βουκομάνοβιτς επιθετική αιχμή.
Στην αντίπερα όχθη με παρόμοια διάταξη παρέταξε τον Απόλλωνα και ο Βάιος Καραγιάννης. Τερματοφύλακας ήταν ο Γεωργαντζάς ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Δ. Τεντολούρης (δεξιά), Κουλοκτσής (αριστερά), Ισούφης και Τζιλός (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Κρανιώτης, Κοντοβάς (στον άξονα), Μυργιώτης (δεξιά), Κατσιγιάννης (αριστερά), με τον Απ. Τεντολούρη να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Ξέρα που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Τεράστιες ευκαιρίες στην αρχή η Νίκη
Ωθούμενη από τις ιαχές των φιλάθλων της η Νίκη μπήκε… φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και ακριβώς με τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή. Ο Ιορδανίδης τροφοδότησε τον Βουκομάνοβιτς, που σούταρε αμέσως, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
Άτυχη στάθηκε η βολιώτικη ομάδα στο 5’. Ο Κέρι με εκτέλεση φάουλ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ιορδανίδης έκανε σέντρα, αλλά ο Καντούτσης δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.
Στο 9’ εναέριο βολέ του Παπαδόπουλου έφυγε στα… ύψη, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Απόλλων παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Ο Γεωργαντζάς έπεσε στα πόδια του Βουκομάνοβιτς και βρήκε την μπάλα, η οποία κόντραρε στον Τζιλό και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι (κόρνερ).

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν επηρεασμένοι από την ατμόσφαιρα, αλλά στο 16’ επισκέφθηκαν για πρώτη φορά τα καρέ του Αποστολίδη με απειλητικές διαθέσεις. Ο Κατσιγιάννης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και γύρισε για τον Δ. Τεντολούρη, ο οποίος σούταρε απευθείας. Ωστόσο το σουτ ήταν κακό και έφυγε αρκετά έξω από την εστία.
Η φάση αυτή αποτέλεσε μια παρένθεση στον επιθετικό μονόλογο της Νίκης που έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 19’. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ιορδανίδη, η μπάλα πέρασε από τον Καντούση και ο Κέρι από τη μικρή περιοχή την έστειλε πάνω από τα γκολπόστ.
Μετά το 20’ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παγώσουν τον ρυθμό, αλλά ταυτόχρονα παραλίγο να… παγώσουν και τους οπαδούς των γηπεδούχων. Ήταν το 22’ όταν ο Ξέρας ανέβασε τον Δ. Τεντολούρη ο οποίος σούταρε για να αποκρούσει ο Αποστολίδης.

Σύμμαχος στο ανασταλτικό παιχνίδι του συγκροτήματος του Μακρυχωρίου ήταν και ο κακός αγωνιστικός χώρος, που δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να οργανώσουν σωστά τις επιθέσεις τους. Στο 38’ ο Κέρι επιχείρησε να περάσει ψηλοκρεμαστή πάσα για τον Ιορδανίδη και ο Τζιλός απέκρουσε εντός περιοχής, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν ότι χρησιμοποίησε το χέρι του. Ο κ. Παπακωνσταντίνου, όμως, δεν καταλόγισε πέναλτι παρά τις έντονες διαμαρτυρίες.
Η αλήθεια είναι πως η απόδοση των παικτών του Γ. Κούτση δεν ήταν η ίδια με εκείνη του πρώτου εικοσαλέπτου. Παρόλα αυτά στο 40’ πλησίασαν στον γκολ, όταν ο Κέρι έστρωσε για τον Μέτσε, που σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό ο Απ. Τεντολούρης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Αποστολίδη με ψηλοκρεμαστό πλασέ, το οποίο όμως έφυγε λίγο πάνω από την αριστερή συμβολή των δοκών.
Νέες διαμαρτυρίες από την πλευρά της Νίκης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων προκάλεσε μια ακόμη διαιτητική απόφαση. Ο Φάμπιο έκανε «γυριστό», ο Γεωργαντζάς έπεσε αλλά δεν συγκράτησε την μπάλα και από κοντά ο Θ. Παπαδόπουλος την έστειλε στα δίχτυα. Ωστόσο ο α’ βοηθός κ. Καλύβας υπέδειξε τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ, παρότι εκ πρώτης όψεως ο 31χρονος αριστερός μπακ φαίνεται να καλύπτεται από αντίπαλο…

«Καρδιοχτύπι» στο 80’, λύτρωση στο 84’
Μόλις μερικά δευτερόλεπτα είχαν κυλήσει στο β’ ημίχρονο όταν η Νίκη έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Μετούσι γύρισε για τον Ιορδανίδη, που σούταρε με δύναμη αλλά πάνω στον Τζιλό που βρισκόταν μπροστά στην εστία.
Στο 48’ ο Θ. Παπαδόπουλος έβγαλε σέντρα και ο Ιορδανίδης έκανε την προβολή, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο 29χρονος μέσος πρωταγωνίστησε και στη φάση του επόμενου λεπτού, όταν έπιασε κεφαλιά που έφυγε πάνω από την εστία. Επίσης στο 50’ σουτ του Βουκομάνοβιτς κατέληξε στην αγκαλιά του Γεωργαντζά.
Κι αφού το γρήγορο γκολ δεν ήρθε ούτε στην επανάληψη το άγχος άρχισε να αυξάνεται στους «κυανόλευκους», που αδυνατούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Παράλληλα αυξανόταν η αυτοπεποίθηση των παικτών του Βάιου Καραγιάννη που αντιστέκονταν σθεναρά.

Βλέποντας τα παραπάνω ο Γ. Κούτσης έριξε στη «μάχη» τον Χρήστο Τζιώρα που γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της Νίκης (66’). Στο 67’ ο Θ. Παπαδόπουλος σέντραρε με το δεξί, ο Γεωργαντζάς δεν μπόρεσε να διώξει και ο Κέρι, παρότι πεσμένος στο έδαφος, έκανε «γυριστό» αλλά ο Κουλοκτσής παραχώρησε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας. Το κόρνερ εκτελέστηκε με πάσα προς τον Κέρι, που σούταρε. Η μπάλα πήρε ύψος και έφτασε στον Τζιώρα που απέτυχε να σκοράρει με το κεφάλι από τη μικρή περιοχή.
Στη δεύτερη επαφή του με την μπάλα ο Τζιώρας ενήργησε καλύτερα. Δέχθηκε πάσα από τον Κέρι και γύρισε ωραία το σώμα του αλλά το σουτ κοντραρίστηκε από τον Τζιλό και κατέληξε κόρνερ. Μια ακόμη ευκαιρία χαμένη για τη Νίκη στο 75’. Ο Κέρι εκτέλεσε φάουλ με φάλτσο, το οποίο όμως πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ).
Κι ενώ οι «κυανόλευκοι» πίεζαν για το γκολ ο Απόλλων ήταν εκείνος που το «φλέρταρε» έντονα στο 80’. Ο Κατσιγιάννης εκμεταλλεύτηκε διπλό λάθος του Μετούσι και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αποστολίδη, αλλά το πλασέ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον έμπειρο πορτιέρο. Ο παίκτης του Απόλλωνα έκανε νέο πλασέ αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην αντεπίθεση η Νίκη ήταν εκείνη που πλησίασε στο 1-0. Μετά από σέντρα του Θ. Παπαδόπουλου ο Ιορδανίδης σούταρε δυνατά με την μπάλα να βρίσκει τον Τζιλό που βρισκόταν μπροστά στην εστία και να μην καταλήγει στα δίχτυα.
Τρία λεπτά αργότερα η Νίκη κέρδισε πέναλτι. Ο Δωματάς (που αντικατέστησε τον Φάμπιο στο 71’) πραγματοποίησε σέντρα, την οποία σταμάτησε με το χέρι ο Κοντοβάς. Αυτή τη φορά ο κ. Παπακωνσταντίνου καταλόγισε πέναλτι και ο Κέρι φάνηκε ψύχραιμος από τα 11 βήματα γράφοντας το 1-0 στο επόμενο λεπτό.
Μάλιστα η ομάδα του Γ. Κούτση θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 87’. Ο Τζιώρας έκανε παλικαρίσια ενέργεια και εμβόλισε την αντίπαλη οπισθοφυλακή από τα δεξιά γυρίζοντας για τον Κέρι. Το σουτ, όμως, του αρχηγού τη Νίκης δεν ήταν δυνατό και έγινε εύκολη λεία για τον Γεωργαντζά, με συνέπεια το σκορ να μείνει στα επίπεδα του 1-0.

Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Καλύβας, Δόσκορης (Φθιώτιδας)
Κίτρινες: Καρτσαμπάς, Μέτσε – Μυργιώτης, Ξέρας, Μιτζάλι
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Μετούσι (81’ Ντινιωτάκης), Θ. Παπαδόπουλος, Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Ρόβας, Μέτσε, Κέρι, Φάμπιο (71’ Δωματάς), Ιορδανίδης, Βουκομάνοβιτς (66’ Τζιώρας).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΜΑΚΡ.: Γεωργαντζάς, Δ. Τεντολούρης, Κουλοκτσής, Τζιλός, Ισούφης, Κοντοβάς, Κατσιγιάννης, Μυργιώτης (61’ Μιτζάλι), Κρανιώτης, Απ. Τεντολούρης, Ξέρας (76’ Τζουμάκης).

Το τελευταίο «πάρτι» των οργανωμένων στη Θύρα 3
Βροντερό «παρών» έδωσαν χθες οι φίλοι της Νίκης στο «Π. Μαγουλάς». Η σκεπαστή κερκίδα γέμισε ασφυκτικά, ενώ έντονη ήταν και η παρουσία στη Θύρα 3.
Ο χθεσινός αγώνας είχε ξεχωριστή σημασία για τους οργανωμένους, αφού σε σύντομο διάστημα η Θύρα 3. Γι’ αυτόν τον λόγο παρέμειναν για αρκετή ώρα μετά τη λήξη στη Θύρα 3 στήνοντας το δικό τους «πάρτι» στην τελευταία τους παρουσία στο πέταλο που τους φιλοξενούσε εδώ και πάρα πολλά χρόνια και το νιώθουν σαν το «σπίτι» τους. Μάλιστα στο τέλος οι ποδοσφαιριστές πήγαν στη συγκεκριμένη θύρα και χειροκρότησαν τους οπαδούς, που με τη σειρά τους τούς αποθέωσαν…