Η Καλαμάτα άφησε εκτός Κυπέλλου τον Παναιτωλικό (τα αποτελέσματα)

Με έξι παιχνίδια συνεχίστηκε σήμερα η 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Το εισιτήριο της πρόκρισης πήραν οι Ατρόμητος, Λαμία, Λεβαδειακός, Καλλιθέα, Καλαμάτα και Πανσερραϊκός. Αύριο Πέμπτη παίζουν ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα στις 19.00 στο «Αγια Σοφιά-ΟΠΑΠ Arena» και Κηφισιά-ΟΦΗ στις 15.00. Αναλυτικά:

Αστέρας-Ατρόμητος 1-3 παρ.
Ο Ατρόμητος προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού επικράτησε 3-1 του Αστέρα στην Τρίπολη. Στην κανονική διάρκεια το 0-0 σημάδεψε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων. Στην παράταση ο Κλωναρίδης με σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ατρόμητο στο 94’. Ο Αστέρας κατάφερε στο 105’ να φτάσει στο 1-1 με κεφαλιά του Καστανιο. Ο Ατρόμητος σκόραρε με τον Κιάρτανσον στο 112′ και στο 120′ ο Μουνίθ με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΑΕΛ-Λεβαδειακός 1-2
Την παρουσία στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Λεβαδειακός. Αιφνιδιάστηκε από τη μαχητική ΑΕΛ, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει το σκορ. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν στο 7’ με γκολ του Πεντρόσο. Ο Νίκας ισοφάρισε με κεφαλιά  στο 25’ και δεν χρειάστηκε να περάσει καν το πρώτο ημίχρονο, για να πετύχει δεύτερο γκολ ο Λεβαδειακός με τον Σκβάρκα που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα (1-2).

Καλαμάτα-Παναιτωλικός 2-2, 4-3 πεν.
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Ταΐρη που έκανε δύο αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι, η Καλαμάτα επικράτησε 4-3 του Παναιτωλικού μετά από ένα συναρπαστικό ματς που έληξε 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 29’ με σουτ του Φλόρες. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα και στο 34’ ισοφάρισαν με κεφαλιά του Ρόβα, ενώ στο 37’ ο ίδιος παίκτης με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-1. Στο 78’ ο Φλόρες «χτύπησε» ξανά με τρομερό βολέ εκτός περιοχής ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στην παράταση το σκορ δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ταΐρης. Ο γκολκίπερ της Καλαμάτας απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μόρσεϊ και Κολοβού, ενώ ο Στεργιάκης είχε σταματήσει νωρίτερα τον Ρόβα, για το τελικό 4-3 υπέρ της ομάδας του Νίκου Αναστόπουλου.

Καλλιθέα-Βέροια 1-0
Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε η Καλλιθέα αφήνοντας εκτός τη Βέροια. Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε 1-0. Το γκολ σημειώθηκε στο 44ο λεπτό με τον Ομάρ Σαντάνα Καμπρέρα.

Πανσερραϊκός-Παναχαϊκή 2-2, 5-2 παρ.
Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι ο Πανσερραϊκός επικράτησε 5-2 της Παναχαϊκής στην παράταση. Οι γηπεδούχοι «επιβίωσαν» με την ισοφάριση του Παντεκίδη στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 2-2 και στο έξτρα ημίωρο «φιλοδώρησαν» με τρία γκολ του απογοητευμένους Πατρινούς.
Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν κεφάλι στο σκορ στο 41’, όταν ο Μούργος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή εντός περιοχής και ο Σαΐντ από την άσπρη βούλα νίκησε τον Κολοβούρη. Στο 62’ ο Μπουρλάκης ισοφάρισε με σουτ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Μυτίδης αξιοποίησε το γύρισμα του Κέρι και έγραψε το 1-2. Η δικαίωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Παντεκίδη να ισοφαρίζει σε 2-2 και να στέλνει το ματς στην παράταση. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Μούργος έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με κεφαλιά. Ο Πανσερραϊκός «καθάρισε» το ματς στο 109’, με τον Τσακμάκη να στέλνει  την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 114’ ο Σοφιανός διαμορφώνοντας το 5-2.

Αλμωπός-Λαμία 0-2
Μπορεί ο Αλμωπός Αριδαίας να πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, όμως η ανώτερη και πιο έτοιμη αγωνιστικά Λαμία, πανηγύρισε τη νίκη με 0-2. Στο 26′ ο Προβυδάκης με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ. Το 2-0 σημείωσε ο Μαρμεντίνι με πλασέ στο 60′.