Η γκέλα του αιώνα: Η Αργεντινή κατέβηκε με λάθος εμφανίσεις κι αποκλείστηκε

Σε γκέλα ολκής υπέπεσαν οι άνθρωποι της αποστολής της Αργεντινής, που συμμετέχει στους Παναμερικανικούς Αγώνες, η οποία είχε ως αποτέλεσμα να αποκλειστούν από τη συνέχεια της διοργάνωσης με οδυνηρό τρόπο.
Ο φροντιστής δεν πρόλαβε να φέρει τις καινούριες στον απαιτούμενο χρόνο (σ.σ.: 15 λεπτά) και η ήττα με 20-0 από την Κολομβία στα χαρτιά, έφερε αποκλεισμό. Η Αργεντινή έπρεπε να κερδίσει την Κολομβία για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Κατέβηκε στο ματς κανονικά, οι παίκτριες παρατάχθηκαν στο παρκέ, έκαναν ζέσταμα, τραγούδησαν τον εθνικό τους ύμνο, όμως κάπου εκεί το σκηνικό άρχισε να μαυρίζει.

Ο φροντιστής έτρεξε στο ξενοδοχείο, όμως δεν πρόλαβε το τυπικό 15λεπτο που ορίζει ο κανονισμός. Έτσι, η Κολομβία δεν δέχτηκε να παίξει όταν ήρθαν οι λευκές εμφανίσεις και κέρδισαν το ματς στα χαρτιά με 20-0, γεγονός που έφερε και τον αποκλεισμό στην Αργεντινή.

Πηγή: Έθνος