Η Εθνική μπάσκετ έχασε 84-77 από την Ισπανία

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ της Ελλάδος πάλεψε και στο ματς της 2ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, αλλά έχασε  με 84-77 από την Ισπανία. Πλέον, με ρεκόρ 0-2, οι πιθανότητες πρόκρισης έχουν μειωθεί αρκετά, με τους «Φούριας Ρόχας» να πηγαίνουν στο 1-1 από τη μεριά τους, ενώ σε λίγη ώρα, θα παίξουν οι δύο ομάδες που έχουν 1-0, δηλαδή ο Καναδάς και η Αυστραλία. Τα «Καγκουρό» είναι ο τελευταίος αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στο γκρουπ, την προσεχή Παρασκευή (02/08, 14:30). Για να έχει ελπίδες πρόκρισης η Ελλάδα, θα πρέπει ο Καναδάς να νικήσει την Αυστραλία.
Σε γενικές γραμμές, η Ελλάδα έκανε πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Ισπανοί έκαναν επί μέρους σκορ 28-13. Παρά το -14 με το οποίο έχανε η Εθνική στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (49-35), κατάφερε να το γυρίσει, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, με τους αντιπάλους να έχουν μεγαλύτερη ψυχραιμία. Χάθηκαν κάποια κρίσιμα σουτ, αλλά και ριμπάουντ και η Ελλάδα μοιραία γνώρισε την ήττα.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ξανά ο κορυφαίος, κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ, αφού είχε συνολικά 27 πόντους με 12/16 δίποντα και 11 ριμπάουντ (8αμ.-3επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Εξαιρετικό ματς έκανε και ο Βασίλης Τολιόπουλος, που είχε 14 πόντους (4/6τρ.), ενώ πρώτος πασέρ ήταν ξανά ο Νικ Καλάθης, που είχε 7 ασίστ, αλλά είχε μόλις 3/12 σουτ εντός πεδιάς στην επίθεση. Από την άλλη, οι Ισπανοί έκαναν τη διαφορά με 15/31 τρίποντα, ενώ πρώτος σκόρερ της, ήταν ο Σάντι Αλδάμα (19π.) και διψήφιοι ήταν επίσης οι Σέρχιο Γιούλ (13π.), Γουίλι Ερνάνγκομεθ (11π.) και Ρούντι Φερνάντεθ (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Μπράουν 7 (1), Πραντίγια 7 (1), Φερνάντεθ 10 (3), Λόπεθ-Αροστέγκι, Αλδάμα 19 (3), Μπριθουέλα 3 (1), Ντίαθ 3, Χ. Ερνάνγκόμεθ 3 (1), Γ. Ερνάνγκομεθ 11, Γκαρούμπα, Αμπρίνες 8 (2), Γιούλ 13 (3).

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Σπανούλης): Ουόκαπ 5 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Τολιόπουλος 14 (4), Καλάθης 8 (2), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 9 (3), Αντετοκούνμπο 27, Μήτογλου 4.