Η επίσκεψη στη Λάρισα ήταν… πικρή – Έχασαν ΓΣΑ, Αγριά και Ανάληψη για την Α1 ΕΣΚΑΘ

Στην αρχή του β’ γύρου στην Α1 ΕΣΚΑΘ ηττήθηκαν όλες οι ομάδες της Μαγνησίας που έπαιξαν στη Λάρισα: ο Αλμυρός στην έδρα του Αετού Πλατυκάμπου, η Αγριά από τον Κεραυνό και η Ανάληψη από τον Μύτικα.
Επίσης για τον 1ο όμιλο στις «μονομαχίες» μεταξύ τοπικών μας ομάδων, ο ΓΣ Βόλου επικράτησε του Αιολικού και ο Ίωνας της ΑΕΒΔ.

Αιολικός-ΓΣ Βόλου 51-64
Συνέχισε την ανοδική του πορεία ο Γ.Σ. Βόλου με νέο ροζ φύλλο. Με αστοχία στα σουτ εκατέρωθεν αλλά αρκετές εύστοχες ελεύθερες βολές, η πρώτη περίοδος έληξε 10-13 (ο Ζαρογιάννης είχε 6/6 και οι γηπεδούχοι 4/6). Ο Γυμναστικός διεύρυνε το προβάδισμα σε 10-17 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Ζαρογιάννη κι αργότερα 11-19 με λέι απ του ίδιου παίκτη ύστερα από ασίστ με σκαστή πάσα πίσω από την πλάτη που έδωσε ο Τετζεράκης σε μία πολύ ωραία φάση…
Το 11-22 με τρίποντο του Ζήση στο 14:27 ήταν η μέγιστη διαφορά στο α’ ημίχρονο, ωστόσο ο Αιολικός τη μάζεψε γρήγορα χάρη σε πόντους των Σαμαρά και Σούλη. Ο πρώτος σημείωσε πέντε και ο δεύτερος είχε 11 στη β’ περίοδο και ήταν οι μοναδικοί παίκτες της γηπεδούχου ομάδας που σκόραραν σε αυτό το διάστημα. Έτσι, στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 26-31. Ο Σούλης και ο Μπούρας με τρίποντα έδωσαν λύσεις στους παίκτες του Αντώνη Μάνου, όμως ο Ζαρογιάννης πέτυχε δέκα σερί πόντους για τον Γυμναστικό, τους έξι με σουτ έξω από τα 6,75. Η διαφορά ανέβηκε στο +11 (32-43 στο 24:45), ο Σούλης με τρεις και ο Μπούρας με τέσσερις κράτησαν τον Αιολικό κοντά στο σκορ, 39-46 στο 30′.
Για τους γηπεδούχους, οι ψηλοί είχαν 2/19 σουτ, οπότε επιθετικά δεν είχαν πολλές λύσεις. Αντιθέτως, τον 40χρονο σέντερ, βοήθησαν σημαντικά οι συμπαίκτες του. Με το σκορ στο 45-51 στο 34:51, κύλησε ένα δίλεπτο χωρίς πόντο, ο Ζαρογιάννης το 45-53 και ο Ντάκης πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 45-56 στο 37:13. Ακολούθησε ένα μπάζερ μπίτερ δύσκολο μακρινό σουτ του Ζήση που «τελείωσε» το ματς, η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 17 (45-62) και έκλεισε στο τελικό 51-64 με τρίποντο του Παπανικολάου.

Δεκάλεπτα: 10-13, 26-31, 39-46, 51-64.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Ζαρνακούπης 2 (1/2 δ., ριμπ. 1-0), Λογοδότης 2 (2/4 β., 0/1 τρ., ριμπ. 1-2), Σαμαράς 5 (3/3 β., 1/6 δ., 0/7 τρ., ριμπ. 4-0), Παλάσκας, Σούλης 21 (3/7 β., 3/5 δ., 4/9 τρ., ριμπ. 1-2), Γεωργατζής (ριμπ. 0-1), Κολτσιδόπουλος (0/3 τρ., ριμπ. 3-2), Παπανικολάου 5 (1/5 δ., 1/3 τρ., ριμπ. 3-3), Μπούρας 16 (3/4 β., 5/5 δ., 1/7 τρ., ριμπ. 3-4), Βαγιόπουλος (0/4 δ., ριμπ. 4-1), Δαρτιώτης, Στρέζος (0/4 δ., ριμπ. 6-1).
Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κοτσομπόρης, Κορτέσης, Αναστασιάδης 9 (3/7 τρ., ριμπ. 4-0), Ζήσης 11 (1/2 β., 2/5 δ., 2/4 τρ., ριμπ. 2-1), Μούτσιος (ριμπ. 0-1), Χατζόπουλος 5 (3/4 β., 1/5 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 3-1), Ντάκης 3 (0/3 δ., 1/3 τρ., ριμπ. 1-0), Σταθούρος (0/2 τρ.), Τετζεράκης 4 (0/1 β., 2/3 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 3-1), Κουρουπάκης 2 (1/3 δ., ριμπ. 3-2), Παλάσκας 2 (1/2 δ., ριμπ. 2-1), Ζαρογιάννης 28 (6/8 β., 8/16 δ., 2/5 τρ., ριμπ. 8-4).

Αετός Πλατ.-ΓΣ Αλμυρού 67-61
Δεν είχε καλή παρουσία ο Γ.Σ. Αλμυρού και ηττήθηκε από τον Αετό που τον …εκτέλεσε έξω από τα 6,75 με 13 εύστοχα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 11-6 στο 5′ και με σερί 7-0 το σκορ έγινε 18-6 στη λήξη της α’ περιόδου, ενώ το ημίχρονο έκλεισε 28-18. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 20 λεπτά ο Αετός σημείωσε επτά τρίποντα, δηλαδή τους 21 από τους 28 πόντους του! Από την άλλη, τα σφυρίγματα των διαιτητών αποσυντόνισαν κι εκνεύρισαν τους παίκτες του Γιάννη Στεργιόπουλου που ήταν εμφανώς χωρίς καθαρό μυαλό, με κακή περιφερειακή άμυνα και πολλά χαμένα ριμπάουντ.
Η διαφορά ανέβηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, 50-37 στο 30′ και 54-37 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, πριν αρχίσει ο ΓΣΑ να μειώνει. Έφθασε μέχρι τους τέσσερις πόντους, αλλά ο Αετός ήταν ψύχραιμος στο φινάλε και κέρδισε παίζοντας στο τελευταίο 1:20 με τέσσερις παίκτες/ Από τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν συμπλήρωναν δωδεκάδα, τρεις αποβλήθηκαν με φάουλ και ένας τραυματίστηκε, οπότε στο τέλος είχαμε αγώνα τεσσάρων εναντίον πέντε, κάτι σίγουρα ασυνήθιστο… Ο Γ.Σ. Αλμυρού, που πήγε στη Λάρισα χωρίς τον Θέο και με τραυματία τον Τοκατλίδη, δέχθηκε πέντε τεχνικές ποινές.

Δεκάλεπτα: 18-6, 28-18, 50-37, 67-61.
ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤ. (Σάκκαρης): Ακρίβος, Πιτσαρής 2, Λευκαδίτης, Κρικώνης 17 (3), Μαστοροδήμος 3, Σπανός 3 (1), Γουρνάρης 21 (4), Γκουντελάκης 2, Μαργαριτόπουλος 19 (5).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 11 (2), Τοκατλίδης 2, Μαμούρας 9, Παπούλιας 16, Βλήτσιος 11 (2), Γώγουλας, Βαλαμούτης 11 (2).

Κεραυνός-Αγριά 80-77
Δεν τα κατάφερε στη Λάρισα αυτή τη φορά η Αγριά και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, κρατώντας ωστόσο τη διαφορά με αντίπαλο τον Κεραυνό σε πιθανή ισοβαθμία τους. Κακό ξεκίνημα για τους «κιτρινόμαυρους», καθώς βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, 20-13 στη λήξη της α’ περιόδου όταν ο Λιάκος είχε 11 πόντους με τρία τρίποντα για τους γηπεδούχους κι αργότερα η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 15.
Ωστόσο, η διαφοροποίηση στην άμυνα (η Αγριά έπαιξε ζώνη), με μεγαλύτερη πίεση και καλύτερο ρυθμό, οι παίκτες του Γ. Βλιώρα έκαναν μια πολύ γρήγορη αντεπίθεση που τους επέτρεψε σε πέντε λεπτά, όχι μόνο να μειώσουν αλλά να προσπεράσουν, 39-41 στο ημίχρονο (σκοράροντας 28 πόντους στο β’ δεκάλεπτο). Από εκεί και πέρα, το ματς κύλησε με πολύ μικρές διαφορές εκατέρωθεν. Με το σκορ στο 76-74, ο Κοντάκης αστόχησε σε τρίποντο 20’’ πριν τη λήξη, με βολές ο Κεραυνός το 78-74, νέο άστοχο τρίποντο του Μαλαματίνη, λέι απ για τους Λαρισαίους και ο Κοψιαλής με μακρινό σουτ στο φινάλε το τελικό 80-77.

Δεκάλεπτα: 20-13, 39-41, 60-57, 80-77.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λιάκος): Παπανικολάου 12 (2), Καρατάσιος 13, Σταυροθεόδωρος 17, Πανάγος 5 (1), Χάμψας, Λιάκος 17 (3), Χαχόπουλος 8 (1), Καράτζιος, Μουστέλης, Γεροκώστας, Τάκουλας 2, Νασίκας 6.
ΑΓΡΙΑ (Βλιώρας) Καζεπίδης, Καλογερόπουλος 10, Καραμανλής 8 (1), Κοντάκης 8 (1), Θεοδώρου 4, Μαλαματίνης, Κοψιαλής 14 (1), Καραθάνος 8 (1), Δραγατσίκης 9, Παπαζήσης, Μητρουλάς 16 (2).

Ίωνας-ΑΕΒΔ
Στο ντεμπούτο του Λάμπρου Πρέκα στον πάγκο του, ο Ίωνας επιβλήθηκε της ΑΕΒΔ και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με Αγριά και Κεραυνό. Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, όμως από τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου και μετά, ο Ίωνας αύξησε την πίεση στην άμυνα, έτρεξε στο παρκέ και έβγαλε αρκετούς αιφνιδιασμούς, έχοντας σταθερά διψήφια διαφορά που ξέφυγε στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφθασε μέχρι τους 24 πόντους.
Δεκάλεπτα: 16-15, 34-22, 48-38, 66-46
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 3 (1), Φωτιάδης 6 (2), Φοινιοκόπουλος 2, Τζήμας 8, Ευτυχίδης, Γεωργόπουλος 5 (1), Φαρμάκης, Μπεκρής 14, Βασιλείου 6, Κωτούλας, Παυλόπουλος 15, Ευθυμίου 7.
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 15 (3), Μπανιάς, Ζαμπέτογλου, Ντελής, Ιωανννίδης 10, Ματζουράνης 4, Μπαμπάνης, Νικολής 2, Ζούρτης, Βλάχος, Γκουντόπουλος 2, Καλιντζέος 13.

Σκιάθος-Σπάρτακος 66-81
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Σκιάθου μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ παρά το γεγονός ότι σημειώθηκαν πολλοί πόντοι. Ωστόσο στη συνέχεια ο Σπάρτακος, εμφανώς ανώτερος, ξέφυγε και διατήρησε διαφορά που κυμαίνονταν από 13 έως 20 πόντους μέχρι το φινάλε.
Δεκάλεπτα: 21-25, 30-46, 46-63, 66-81
Γ.Σ. ΣΚΙΑΘΟΥ (Κρίτσαλος-Χαρανάς): Κοντός 3, Τσιμπλιαράκης 5 (1), Κλ. Μουτζούρης, Λεκάι 15 (3), Κρίτσαλος 3 (1), Ζαφείρης 9 (1), Χαρανάς 8 (2), Γραμματικός, Μπουρτζίκας, Τζούμας 3 (1), Σανιδάς 14, Πεζάτος 6 (2).

Μύτικας-Ανάληψη 79-59
Διπλό το κακό για την Ανάληψη καθώς έχασε το ματς από τον ουραγό Μύτικα που μέχρι προχθές δεν είχε καμία νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά σαν να μην έφθανε αυτό, έχασε και τη μεγάλη διαφορά που είχε από τον πρώτο γύρο. Οι Λαρισαίοι πήραν από νωρίς «κεφάλι» στο σκορ, 11-4 κι αργότερα 24-14 στη λήξη της εναρκτήριας περιόδου, ενώ το ημίχρονο έκλεισε 38-31.
Ωστόσο η Ανάληψη, παρά το γεγονός ότι πλησίασε στους τέσσερις πόντους, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να βρει ρυθμό και να εκμεταλλευτεί την παρουσία του Στάμου κάτω από τα καλάθια. Έτσι, σταδιακά ο Μύτικας βρήκε επιθετικές λύσεις με αρκετές ελεύθερες βολές, ξέφυγε με 15 πόντους στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και στο φινάλε, υπερκάλυψε τη διαφορά από το ματς της πρεμιέρας (που ήταν δεκαπέντε). Σημαντική αποδείχθηκε η απουσία του Ευαγγελινού, ο οποίος λόγω πυρετού, δεν αγωνίστηκε σε αυτή την κρίσιμη αναμέτρηση.
Δεκάλεπτα: 24-14, 38-31, 56, 41, 79-59
ΜΥΤΙΚΑΣ (Παπαϊωάννου): Σιαμέτης 12 (1), Ντάφος 22 (2), Τσιμούρτος 9 (1), Γκατζούνης 2, Κοντογιάννης 11, Τοπαλούδης 10, Ξυντάρας 9 (1), Ψύρρας 4.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας): Πρέκας, Γαλανάκης 8 (1), Αλεξίου 11 (2), Κουτσονοβάκης 2, Κωλέτσης 5 (1), Μπακίρης, Τύμπας 11 (3), Ανέστης 4, Λουκίδης 9 (1), Βούλγαρης 6, Στάμος 3.

ΓΣ Σκιάθου-Σπάρτακος 66-81
Ίωνας-ΑΕΒΔ 66-46
Αετός-ΓΣ Αλμυρού 67-61