Η Ε.Λ. Νηλέας άφησε εκτός Κυπέλλου ΕΠΣΘ τον ΓΣΑ-Τα σημερινά αποτελέσματα

Επτά αγώνες έγιναν σήμερα για την α’ φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ και η έκπληξη έγινε στα Λεχώνια όπου η Ε.Λ. Νηλέας -ομάδα Β’ κατηγορίας- απέκλεισε τον Γ.Σ. Αλμυρού με 4-1.
Πάντως, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με 10 παίκτες από το 7ο λεπτό λόγω αποβολής του Δ. Αποστολίδη σε φάση που καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Ε.Λ. Νηλέας, με τον Ροδοβίτη να μην μπορεί να «νικήσει» από τα 11 μέτρα τον τερματοφύλακα Κοντογεωργάκη. Ο ΓΣΑ προηγήθηκε στο 39’ με τον Σιόβα και ενώ νωρίτερα είχε τρία δοκάρια. Όμως στην επανάληψη οι παίκτες του Στέργιου Σιαμέτη εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και «βρήκαν» δίχτυα τέσσερις φορές με τους Ροδοβίτη (57’), Καλαφατάκη (59’), Γκογκινούδη (85’ πεν.) και Μάρκο (90’).
Στο μεγάλο παιχνίδι της α’ φάσης του Κυπέλλου ανάμεσα στην Αγία Άννα και τον Πύρασο οι δύο ομάδες έμειναν στο… μηδέν και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι με την Αγία Άννα να επικρατεί με 4-3. Τελευταίος της σκόρερ στη διαδικασία ήταν ο Δήμος Κόκας.
Σήμερα είχαμε και νησιώτικο ντέρμπι με τη Σκόπελο να υπερασπίζεται την έδρα της και να κερδίζει 4-2 τη Σκιάθο. Στα άλλα ματς είχαμε νίκες των φιλοξενουμένων ο Βόλος ΝΠΣ συνέτριψε 0-7 τον Ελευθεριακό, ο Πρωτεσίλαος νίκησε 0-2 τον Αχιλλέα, η Αγία Παρασκευή επικράτησε 2-4 της Αγχιάλου και ο Πανιώνιος 0-1 του Ιάσονα Άλλης Μεριάς. Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Ιάσων Α.Μ.-Πανιώνιος 0-1