Η διαφορά ήταν τεράστια… Ο Ολυμπιακός νίκησε με 9-0 τον Πηλέα για το Κύπελλο της ΕΠΣΘ

Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς για τον Ολυμπιακό Βόλου ήταν το χθεσινό με αντίπαλο τον Πηλέα, για την φάση των «32» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ. Οι «ερυθρόλευκοι», όπως ήταν αναμενόμενο, έφτασαν στη νίκη με το ευρύ 9-0, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι τεράστια.
Από δύο γκολ πέτυχαν οι Φίλιππος Σκοπελίτης και Βασίλης Σαχινίδης και από ένα οι Κόλα, Παπαϊωάννου, Καναβός, Πατσής και Ζγκούρι. Παρά την φιλότιμη προσπάθεια των παικτών του Πηλέα, το σκορ πήρε μεγάλες διαστάσεις και μάλιστα θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν πολλές ακόμη ευκαιρίες για γκολ.
Ο Περικλής Αμανατίδης χρησιμοποίησε 15 ποδοσφαιριστές, ενώ έκανε και τις τέσσερις αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Θυμίζουμε, πως τις ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες, με τον Πηλέα να αγωνίζεται φέτος στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΘ. Δεν αγωνίστηκαν από πλευράς Ολυμπιακού οι τραυματίες Φλίγκος, Οικονομόπουλος, Ευθυμιάδης και Καμπλιώνης, ενώ ξεκουράστηκαν οι Ναζίμ, Μπουτζίκος και Λεάντρο.
Ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» χρησιμοποίησε σε όλο το παιχνίδι τον νεαρό Θανάση Καναβό, ο οποίος ήταν κινητικός, δραστήριος και σκόρερ ενός τέρματος, όπως και τον νεαρό Σεραφείμ Παπαϊωάννου. Για ένα ημίχρονο αγωνίστηκε ο Γιώργος Πατσής.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο τεχνικός του Ολυμπιακού δοκίμασε η ομάδα του να παίξει με διάταξη 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παλιούρας, με τον Σάββα να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Παπουτσογιαννόπουλο το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Παπαϊωάννου και Νόνης. Την τετράδα του κέντρου αποτέλεσαν οι Ρόκας, Κόλα, Σκοπελίτης, Λώττας, με τους Καναβό και Ζγκούρι να είναι οι δύο επιθετικοί.

Δεν αντέχει σε κριτική το ματς
Από το πρώτο σφύριγμα της Κατερίνας Βέργου στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ήταν μόνιμα στην επίθεση, κλείνοντας στα καρέ του τον Πηλέα, με το παιχνίδι να μην αντέχει σε κριτική. Οι «ερυθρόλευκοι» όποτε ήθελαν πατούσαν περιοχή, με τους Σάββα και Παπουτσογιαννόπουλο να είναι μόνιμα στην επίθεση, βγαίνοντας συνεχώς ως εξτρέμ, με την μπάλα να παίζεται εντός και εκτός περιοχής του Πηλέα.
Η υπεροχή ήταν καθολική, καθώς σε ελάχιστες περιπτώσεις οι γηπεδούχοι πέρασαν το κέντρο του γηπέδου. Ένα γήπεδο μικρών διαστάσεων, χωρίς κερκίδες, που δυσκόλευε τους θεατές να παρακολουθήσουν το ματς, αλλά αρκετά καλό, όσον αφορά τον αγωνιστικό χώρο.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε αρκετές καλές στιγμές για γκολ, με σπουδαιότερες αυτές του 5ου λεπτού (σουτ Κόλα άουτ) και του 7ου λεπτού (επίσης σουτ του Ολυμπιακού πέρασε άουτ).

Το σκορ άνοιξε στο 11’ ο Κλεβί Κόλα με σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κωτούλα. Στο 14’ ο Κωτούλας απέκρουσε σωτήρια τη κεφαλιά του Σάββα, μετά από σέντρα του Σκοπελίτη, ενώ στο 17’ ο Καναβός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κωτούλα.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να «σφυροκοπά» την άμυνα του Πηλέα και στο 21’ ο Λώττας σούταρε άουτ, ενώ στο 31’ ο Ζγκούρι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κωτούλα, με τον τερματοφύλακα του Πηλέα να αποκρούει σωτήρια το σουτ του μεσοεπιθετικού των «ερυθρολεύκων». Το 2-0 σημειώθηκε, τελικά, στο 32’ όταν ο Φίλιππος Σκοπελίτης με σουτ έγραψε το 2-0, παρά την προσπάθεια του Κωτούλα.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός έχανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, με τους Ζγκούρι 33’, 34’, Σκοπελίτη 42’, ενώ στο 43’ ύστερα από ωραία ενέργεια του Ζγκούρι και πάσα στον Σκοπελίτη, ο τελευταίος με σουτ έγραψε το 3-0. Στο 44’ ο Κωτούλας έκανε φοβερή απόκρουση σε σουτ του Κόλα στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ και ο Σεραφείμ Παπαϊωάννου με κεφαλιά έγραψε το 4-0.

Δύο γκολ πέτυχε χθες ο Φίλιππος Σκοπελίτης

Άλλα πέντε γκολ στο β’ μέρος
Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να είναι συνεχώς στο προσκήνιο, να πιέζει την άμυνα του Πηλέα και τους «ερυθρόλευκους» να πετυχαίνουν άλλα πέντε τέρματα. Πάντως, χρειάστηκε να φτάσουμε τα μέσα του β’ μέρους για να σκοράρει ο Ολυμπιακός, ενώ στη συνέχεια και σε διάστημα 20 λεπτών οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη βρήκαν τέσσερις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε τέσσερις αλλαγές, περνώντας στο ματς τους Σαχινίδη, Σερτζίνιο, Μαργαρίτη και Πατσή, στις θέσεις των Λώττα, Σκοπελίτη, Σάββα και Ρόκα. Ο Ζγκούρι πέρασε στο δεξί άκρο, ο Σερτζίνιο έπαιξε αριστερά, με τους Σαχινίδη, Καναβό να είναι οι δύο επιθετικοί.
Από πλευράς Πηλέα, ο προπονητής της ομάδας Παναγιώτης Ζορδομπάς, αντικατέστησε στο ημίχρονο τον τερματοφύλακα Κωτούλα, καθώς τη θέση του πήρε ο Φηύγας.
Οι «ερυθρόλευκοι» και στο β’ μέρος έβγαλαν πολλές φάσεις, δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες για γκολ, με τον Περικλή Αμανατίδη να ζητεί συνεχώς από τους παίκτες του να παίζουν απλό ποδόσφαιρο και να τελειώνουν καλύτερα τις φάσεις.

Στο 49’ ο Κόλα έχασε ευκαιρία για να σκοράρει, το ίδιο και ο Πατσής στο 55’, με τον νεαρό αμυντικό να σουτάρει άουτ. Στο 57’ ο Σαχινίδης με πλασέ αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα Φηύγα, ωστόσο, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Πηλέα. Ο Ζγκούρι στο 58’ από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ, ενώ στο 68’ ο Καναβός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Φηύγα, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του νεαρού επιθετικού του Ολυμπιακού. Τελικά, το 5-0 ήρθε για τους «ερθρόλευκους» στο 69’ με κεφαλιά του Ζγκούρι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κόλα.
Στο υπόλοιπο διάστημα (71’-90’) ο Ολυμπιακός ήταν «καταιγιστικός», με την άμυνα του Πηλέα να περνά δύσκολες στιγμές. Στο 70’ ο Σαχινίδης και στο 76’ ο Νόνης δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα, όμως στο 82’ ο Καναβός με πλασέ από κοντά, μετά από σουτ του Σαχινίδη και απόκρουση του τερματοφύλακα του Πηλέα, δεν αστόχησε, γράφοντας το 6-0.
Στο 83’ ήταν η σειρά του Γιώργου Πατσή να σκοράρει με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 7-0. Στο 86’ ο Πατσής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Φηύγα, ενώ στο 88’ ο Σαχινίδης με πλασέ έγραψε το 8-0, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να κλείνει το σκορ στο 90’ με προβολή, μετά από θαυμάσια σέντρα του Ζγκούρι από τα αριστερά.

Διαιτητής: Βέργου
Βοηθοί: Καρακίτσιος, Μπαρτζιάλης
Κίτρινες: Βαρσαμάς
ΠΗΛΕΑΣ: Κωτούλας (46’ Φηύγας), Πάσχος, Βαρσαμάς, Δεδούσης, Μπάτης, Μπαρμπαγεωργόπουλος, (57’ Κόπανος), Σαραφίδης (52’ Σαραφίδης), Ζουλένκο, Παλάσης (87’ Ματθαίου), Μπαρμπαγιαννάκος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Παλιούρας, Σάββας (46’ Μαργαρίτης), Παπουτσογιαννόπουλος, Νόνης, Παπαϊωάννου, Ρόκας (46’ Πατσής), Σκοπελίτης (46’ Σερτζίνιο), Κόλα, Καναβός, Λώττας (46’ Σαχινίδης), Ζγκούρι.

Εκδήλωση-ημερίδα από τον Ολυμπιακό
Εκδήλωση-ημερίδα από κοινού με το ΙΕΚ Δήμητρα διοργανώνει ο Ολυμπιακός Βόλου σήμερα Δευτέρα στις 6μ.μ. (Φερρών 65-2ος όροφος-Old City) με στόχο να παρουσιάσει τη φιλοσοφία των τμημάτων υποδομής σε όλα τα αθλήματα που καλλιεργεί ο ιστορικός σύλλογος. Ειδικές εισηγήσεις θα κάνουν οι προπονητές Περικλής Αμανατίδης για το ποδόσφαιρο και Κώστας Κουρκούμπας για το μπάσκετ. Μάλιστα, κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα κληρωθεί και μια υποτροφία του ΙΕΚ Δήμητρα.
Μεταξύ άλλων η ανακοίνωση του Ολυμπιακού αναφέρει: «Ο Ολυμπιακός Βόλου και το ΙΕΚ Δήμητρα σας προσκαλούν σήμερα Δευτέρα στις 6μ.μ. σε μια ξεχωριστή εκδήλωση – ημερίδα, παρουσίασης των τμημάτων υποδομής του Α.Σ Ολυμπιακός Βόλου 1937: Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ, κολύμβηση.
Τα τμήματα υποδομής θα παρουσιάσουν οι προπονητές: Σταύρος Σταμπουλής, προπονητής των τμημάτων υποδομής του ποδοσφαίρου, Παναγιώτης Γκουγκουτούδης προπονητής της αντρικής ομάδας μπάσκετ, Μαρίνος Κουτσογιάννης, προπονητής της γυναικείας ομάδας βόλεϊ και Γρηγόρης Μαντάς, προπονητής κολύμβησης του Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937.
Θα μας τιμήσουν με την παρουσία τους με εξειδικευμένες εισηγήσεις, ο προπονητής της αντρικής ομάδας ποδοσφαίρου του Ολυμπιακού Βόλου Περικλής Αμανατιδης, καθώς και ο προπονητής μπάσκετ Κωνσταντίνος Κουρκούμπας.
Η βραδιά θα κλείσει με την κλήρωση για μια υποτροφία 50% στο ΙΕΚ Δήμητρα (οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμπληρώνουν τις αιτήσεις του διαγωνισμού και κατά τη διάρκεια την εκδήλωσης).