Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού έμεινε ημιτελής

Εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό Βόλου με σκορ 77-89 από τον Μαντουλίδη, σε έναν αγώνα που οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 28 πόντους. Κάλυψαν μεγάλο μέρος της διαφοράς μειώνοντας μέχρι τους 7, αλλά η αντεπίθεσή τους έμεινε ημιτελής…
Ο Μαντουλίδης είναι μια καλοδουλεμένη ομάδα από πιτσιρικάδες που στο χθεσινό ματς έμοιαζαν να παίζουν στο… ΝΒΑ. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν 16-26 στο πρώτο δεκάλεπτο και 29-55 στο ημίχρονο κι αφού λίγο νωρίτερα η μέγιστη διαφορά ήταν +28 (20-48).
Η κακή ημέρα φάνηκε εξ αρχής καθώς ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 2:40” χωρίς να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 5-13, στη συνέχεια 10-20 και 16-26 στη λήξη της α’ περιόδου. Ο Μπόγδανος έπαιξε οκτώ λεπτά αλλά δεν έκανε ούτε μία προσπάθεια, ενώ από την άλλη ο Καλόγερος είχε 12 πόντους.
Με δύο σερί τρίποντα, το 18-28 έγινε 18-34 και κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή με το σκορ… Στο +20 ο Μαντουλίδης στο 13:55 (18-38), ο Μπόγδανος πήρε πρώτο σουτ κι ευστόχησε, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλά κενά στην άμυνα ζώνης τους. Με συνολικό επί μέρους σκορ 2-20 (από 18-28 πήγε 20-48), ο Μαντουλίδης ξέφυγε, Αναστασόπουλος, Στύλας και Μπόγδανος έριξαν κάπως τη διαφορά (29-52), για να λήξει το ημίχρονο 29-55 με τρεις βολές των φιλοξενουμένων.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έδειξαν να συνέρχονται στο τρίτο δεκάλεπτο όταν το επιμέρους σκορ ήταν 30-16. Η επιθετική έξαρση έγινε με τρία τρίποντα του Μπόγδανου, εννέα πόντους του Κωστούλα και πέντε του Μπουσκολίτη. Η διαφορά έπεσε από τους 20 με καλάθι του Ίλτσογλου (ο οποίος όμως είχε 0/5 βολές σε αυτό το διάστημα), ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 12 (55-67), αλλά με 4/4 βολές ο Μαντουλίδης πήρε σκορ γράφοντας το 59-71 στη λήξη του γ’ δεκαλέπτου.
Με τρεις βολές ο Μπόγδανος έκανε το 66-76 και με δικό του γκολ-φάουλ, το 69-76 στο 33:27. Απέμεναν 6,5 λεπτά όμως η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια, αφού ο Νικολαΐδης χάρισε πολύτιμους πόντους στην ομάδα του (δέκα σε αυτή την περίοδο), όπως και ο Καλόγερος. Ο Κωστούλας το 71-81 στο 36’, ο Μαντουλίδης είχε δύο σερί εύστοχα δίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν με τον Ίλτσογλου έξω από τα 6,75 αλλά πλέον ήταν αργά… Στα αξιοσημείωτα του αγώνα τα πολλά φάουλ που έγιναν, 24 για τον Ολυμπιακό και 26 για τον Μαντουλίδη.
Δεκάλεπτα: 16-26, 29-55, 59-71, 77-89
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Στύλας 10 (1/4 δ., 2/8 τρ., ριμπ. 5-0), Ίλτσογλου 16 (2/7 β., 4/9 δ., 2/7 τρ., ριμπ. 3-5), Κυριακόπουλος (0/1 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 0-2), Μπόγδανος 23 (4/5 β., 5/12 δ., 3/3 τρ., ριμπ. 4-4), Κωστούλας 15 (3/4 β., 6/10 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 5-2), Μπουσκολίτης 6 (3/4 β., 1/3 τρ., ριμπ. 2-1), Σκαμάγκας 3 (1/1 τρ., ριμπ. 2-0), Αναστασόπουλος 3 (1/1 β., 1/4 δ., 0/1 τρ.), Χαρχαρής, Λουλούδης 1 (1/2 β., 0/1 δ., ριμπ. 2-0).
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Νικολαΐδης): Καλόγερος 24 (2), Νικολαΐδης 21 (1), Τάκης 17 (1), Καναγκίνης, Μπέλλος 10 (2), Φόρογλου, Λαγός, Ρεφατλάρι 6 (2), Ψαθάς 4, Μαλανδρής, Ντίαθ-Λούις, Σίμογλου 7 (1).

Ρεπό στις 27/1 ο Ολυμπιακός
Το πρωτάθλημα συνεχίζεται την ερχόμενη Κυριακή με την 13η αγωνιστική που είναι η τελευταία του α’ γύρου, ωστόσο ο Ολυμπιακός Βόλου δεν αγωνίζεται καθώς έχει ρεπό. Άρα, επόμενο ματς για τη βολιώτικη ομάδα είναι στις 3 Φεβρουαρίου στο ΕΑΚ με τους Ίκαρους Τρικάλων.

Βαριά ήττα των γυναικών
Στην έδρα του πρωτοπόρου Παναθλητικού, τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου γνώρισαν την ήττα με σκορ 89-38.
Δεκάλεπτα: 27-13, 42-24, 65-28, 89-38
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Χαιριστανίδου 18(1), Αντωνιάδου 7(1), Κιλαζίδου 15(3), Γιαννοπούλου 1, Γράψα 6, Σιδηροπουλου 9, Μυγδαλιά 6, Αθανασιάδου 5(1), Θεοδοσίου 2, Βουζούκου 9, Βαντσιούρη 4, Μπαξεβάνου 7.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δέρβος): Σπυριδοπούλου 2, Γκρίνια 2, Τζανετοπούλου, Κανελλόπουλου 5, Τεβετζίδου 4, Παρασχάκη 5, Αρτεμισίου 10 (2), Σιουμουρέκη, Κωστοπούλου, Ντόβα.