Η Αγριά διέλυσε με 82-45 τον Σπάρτακο για την Α1 ΕΣΚΑΘ – Ο ΓΣ Αλμυρού επικράτησε 68-61 του ΓΣ Βόλου

«Οδοστρωτήρας» ήταν η Αγριά η οποία διέλυσε τον Σπάρτακο με το εντυπωσιακό 82-45, ενώ ο ΓΣ Αλμυρού ήταν ο νικητής του μαγνησιώτικου ντέρμπι με τον ΓΣ Βόλου (68-61) εκτός έδρας. Την πρώτη της νίκη στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ πανηγύρισε η ΑΕΒΔ επί του Ελευθεριακού, ενώ την ήττα γνώρισαν ο Αιολικός και ο Ίωνας.

Αγριά-Σπάρτακος 82-45
Ντέρμπι μόνο στα «χαρτιά» ήταν αυτό ανάμεσα στην Αγριά και τον Σπάρτακο και γι’ αυτό φρόντισαν οι «κιτρινόμαυροι», οι οποίοι με την καταπληκτική τους απόδοση συνέτριψαν τους Λαρισαίους με 82-45.
Οι… 37 πόντοι σίγουρα φαντάζουν εξωπραγματικοί, αλλά για όσους παρακολούθησαν τον αγώνα κρίνονται απόλυτα φυσιολογικοί. Κι αυτό γιατί οι παίκτες του Γιάννη Στεργιόπουλου μπήκαν «σεληνιασμένοι» στο παρκέ καθηλώνοντας τον αντίπαλό τους.

Πιο συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι εξουδετέρωσαν τους Αθανασόπουλο και Χαιρετίδη, που θεωρούνται τα ατού των φιλοξενουμένων, ενώ στην επίθεση πετούσαν «φωτιές». Μάλιστα έξι διαφορετικοί παίκτες της Αγριάς πέτυχαν τρίποντο αποδεικνύοντας του λόγου το αληθές.
Η Αγριά από την αρχή πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ «σκορπίζοντας» τον Σπάρτακο, ο οποίος μέχρι το Σάββατο ήταν αήττητος. Από το +7 της πρώτης περιόδου η ψαλίδα άνοιγε διαρκώς κλείνοντας τελικά στους 37 πόντους (82-45).

Δεκάλεπτα: 21-14, 43-23, 64-32, 82-45.
ΑΓΡΙΑ (Στεργιόπουλος): Ίλτσογλου 8 (2), Καλογερόπουλος 14 (1), Καραμανλής 24 (4), Παλάσκας 5, Διγενής 9 (1), Κοψιαλής 3 (1), Καραθάνος 5 (1), Αγκρής, Κωστόπουλος 4, Χαρχαρής 10.

ΓΣ Βόλου-ΓΣ Αλμυρού 61-69
Μπορεί στην Αγριά να μην έγινε ντέρμπι, αλλά δεν ισχύει το ίδιο και στο κλειστό «Β. Παρασκευόπουλος». ΓΣ Βόλου και ΓΣ Αλμυρού τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τον δεύτερο να χαμογελά στο τέλος με 61-69.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ορεξάτοι με 2-0, αλλά οι συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Πιέζοντας πολύ στην άμυνα πήραν τα ηνία του ματς και με 12-0 έκλεισαν την περίοδο με 14-9. Το σερί διευρύνθηκε στο 18-0 (20-9), ενώ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 16’ (25-11), με τον ΓΣΑ να πετυχαίνει μόλις δύο πόντους σε 12 αγωνιστικά λεπτά. Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 30-21.

Στο β’ ημίχρονο ο Παναγιώτης Νάνης αποφάσισε να ρίξει στη «μάχη» τον Παπούλια, ο οποίος είχε ενοχλήσεις πριν το ματς και προφυλάχθηκε στο α’ μέρος. Ο 27χρονος γκαρντ σημείωσε 9 πόντους, αλλά η πιο σημαντική του προσφορά ήταν ότι «νοικοκύρεψε» το παιχνίδι της ομάδας του που άρχισε να λειτουργεί πολύ καλύτερα σε άμυνα και επίθεση.

Ο ΓΣ Αλμυρού προσπέρασε με 40-41 στο 28’ για να προσπεράσει ο ΓΣ Βόλου με 47-44 στο 30’. Η τελευταία περίοδος, όμως, ανήκε στους «κυανόλευκους», οι οποίοι είχαν στη διάθεσή τους έναν καταπληκτικό Κοντοστάθη που είχε 13 πόντους με 3/3 τρίποντα σ’ αυτό το διάστημα, ενώ συνολικά μάζεψε και 14 ριμπάουντ. Έτσι έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στο +13 (53-66) κερδίζοντας τους μαχητικούς «μαυραετούς» με 61-68.

Δεκάλεπτα: 14-9, 30-21, 47-44, 61-68.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Τύμπας-Ντάκης): Νικόπουλος, Αυλογιάρης, Ντάκης 6, Κορτέσης-Κατσάνος 8, Μούτσιος, Χατζόπουλος 14, Δραγατζίκης 15 (2), Σταθούρος 6, Νικολαΐδης, Κουρουπάκης 2, Κυριαζής 2, Τσίρος 8 (2).
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 26 (5), Μυλωνάς, Μαμούρας 8, Παπούλιας 9, Συνάζος, Παπακωνσταντίνου, Γιωτόπουλος 12 (1), Τοκατλίδης, Θέος, Γώγουλας 4, Τσαβές 2, Βαλαμούτης 7.

ΑΕΒΔ-Ελευθεριακός 62-60
Μεγάλη «μάχη» έγινε στο κλειστό της Ν. Ιωνίας όπου η ΑΕΒΔ «δάμασε» τον Ελευθεριακό με 62-60. Οι φιλοξενούμενοι, παρότι έπαιζαν χωρίς δύο βασικά τους στελέχη, τους Σερμέτη και Χατζάκο, ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με 29-36.

Μάλιστα διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Τότε οι παίκτες του Κώστα Σιδηρόπουλου έκαναν την αντεπίθεσή τους και βρέθηκαν στο +5 στο 39’. Ο Ελευθεριακός κατάφερε να περάσει μπροστά με 58-60 και το ματς έγινε «θρίλερ». Τελικά οι «πορτοκαλί» με κρίσιμο τρίποντο του Γ. Νίκολη και μία βολή του Κουρατίδη πήραν το ροζ φύλλο με 62-60.

Δεκάλεπτα: 15-20, 29-36, 43-46, 62-60.
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 14 (1), Μπανιάς 14 (1), Χ. Νίκολης 1, Ντελής, Τσινίκας 7 (1), Ζούρης 4, Γ. Νίκολης 13 (1), Βλάχος 6 (2), Γκουντόπουλος 2, Στρατάκης 1.

Φοίβος-Ίωνας 84-76
Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Ίωνας στη Γιάννουλη, όπου έχασε δικό του παιχνίδι από τον Φοίβο με 84-76. Οι «κυανέρυθροι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Είναι χαρακτηριστικό ότι 6.30 λεπτά πριν το τέλος είχαν προβάδισμα εννέα πόντων 62-71. Ωστόσο στη συνέχεια υπέστησαν «μπλακ άουτ» και σε συνάρτηση με τα «φαλτσοσφυρίγματα» των διαιτητών οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 22-5 και πήραν τη νίκη με 84-76.

Δεκάλεπτα: 17-18, 39-40, 60-64, 84-76.
ΦΟΙΒΟΣ: Μπαράκος, Ψύρρας, Καραδήμος, Παπανικολάου 17 (2), Ρηγόπουλος 11, Μουστέλης 6, Μπίνας 14 (1), Πουτσιάκας 10 (1), Τράσας, Τριανταφυλλίδης 2, Τζιόλας, Χαλκιάς 24.
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 3(1), Σιδερής 1, Πρέκας 2, Ζήσης 15 (1), Πάντος, Μαντζουράνης 23, Αναστασιάδης 13 (2), Χριστάκης, Φοινικόπουλος, Χρηστομάνος 2, Παυλόπουλος 11 (2), Στάμος 6.

Νίκαια 2012-Αιολικός 76-58
Την παρθενική του ήττα γνώρισε ο Αιολικός από τη Νίκαια 2012 με 76-58. Οι παίκτες του Αντώνη Μάνου έκαναν καλό πρώτο ημίχρονο, όταν βρέθηκαν μπροστά με 30-32. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με συνέπεια το ροζ φύλλο να καταλήξει στα χέρια των γηπεδούχων με 76-58.

Δεκάλεπτα:15-17, 30-32, 47-41, 76-58.
ΝΙΚΑΙΑ 2012 (Μπελαλίδης): Καμζέλας 6, Μοσχοβίτης, Παναγιώτου, Κουραμάς 4, Τουρναβίτης 12 (2), Αρσενίου, Ουζούνης 8 (2), Κατσιλούλης 2, Γάκης, Πασχάλης 17 (3), Μπλιάτσας 23 (1), Παπαδόπουλος.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Παπαστρατής, Καραγιώργος 3 (1), Σαμαράς 12 (2), Λογοδότης 6, Σούλης, Γεωργατζής 22 (4), Κολτσιδόπουλος, Παπανικολάου 5, Τσιαπράζης, Σμυρλής, Δαρτιώτης, Στρέζος 2.

Η Α2 ΕΣΚΑΘ
Αλώβητες συνέχισαν στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ Ιωλκία, Ανόρθωση και Ανάληψη, ενώ την πρώτη νίκη πανηγύρισαν Δήμητρα Ευξεινούπολης και Σκιάθος. Άνετο «διπλό» για την Ανάληψη στη Λάρισα, με την αποστολή στη συνέχεια να μεταβαίνει στο κλειστό της Νεάπολης για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση Λάρισας-Παναθηναϊκού για την Α1 μπάσκετ.

Ανόρθωση-BC Volos 61-53
Κένταυρος Ζαγ.-Ιωλκία 37-82
ΑΣ Φαρσάλων-Δήμητρα 51-64
Σκιάθος-Ερμής 2018 71-51
Νέοι ΑΕΛ-Ανάληψη 42-76
Ρεπό: Ίκαρος Νεάπολης

1. Ιωλκία 3-0 6
  2. Ανόρθωση 3-0 6