Η Αγία Άννα πέρασε με νίκη 4-0 στην έδρα της Αγχιάλου

Η Αγία Άννα πιστοποίησε την πολύ καλή αγωνιστική της κατάσταση αυτή την εποχή παίρνοντας το «διπλό» στην έδρα της Αγχιάλου με το εμφατικό 4-0. Η ομάδα του Νίκου Αθανασιάδη «τρέχει» σερί επτά νικηφόρων παιχνιδιών, αφού η τελευταία της απώλεια βαθμών ήταν την 9η αγωνιστική, με το 1-1 απέναντι στον Πύρασο. Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν και τέσσερα συνεχόμενα ματς με την εστία τους απαραβίαστη.

Απέναντι σε μία ομάδα, που στον πρώτο γύρο την είχε δυσκολέψει πάρα πολύ η Αγία Άννα παρουσίασε σοβαρό αγωνιστικό πρόσωπο και έφτασε δίκαια στην επιτυχία. Η Αγχίαλος απείλησε πρώτη στο 18ο λεπτό, όταν ο Πρίφτι εκτέλεσε απευθείας φάουλ το οποίο εξουδετέρωσε με ωραία επέμβαση ο Φαγέ, αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα «ηνία» του παιχνιδιού.

Στο 21’ άνοιξαν το σκορ όταν ο Σέττος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τσελεπής με πλασέ από το ύψος του σημείου του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το 0-1 ήταν γεγονός και έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, με την Αγία Άννα να διατηρεί την υπεροχή και να μην απειλείται.

Τα άλλα τρία γκολ των φιλοξενουμένων σημειώθηκαν στην επανάληψη. Στο 49’ ο Ιάσων Παπαδημητρίου έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 0-2. Αυτό ήταν το 27ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα και όπως είναι λογικό εξακολουθεί να είναι πρώτος και με διαφορά στον πίνακα των σκόρερ.

Στο 67’ ο Αργύρης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση και δικαιώθηκε, αφού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Όσο για το τελικό 0-4, διαμορφώθηκε στο 82ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Παπαδημητρίου έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα Αλπάκη να αποκρούει ασθενώς. Ο Κορέτα βρισκόταν την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο σημείο και προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στα αξιοσημείωτα για τον χθεσινό αγώνα και το γεγονός της επιστροφής του Γιάννη Βέργου στη δράση, αφού στο ημίχρονο αντικατέστησε τον Πετράκο. Ο έμπειρος μέσος είχε περάσει ένα πρόβλημα υγείας το οποίο ξεπέρασε επιτυχώς.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Αλπάκης, Λαΐνας, Ροδοβίτης, Μαγιόγλου, Γούτσιος, Αποστολίδης, Σιαμέτης (60’ Τσότζωρας), Τσιορτός, Σίμος (65’ Πάσχος), Πρίφτι (55’ Αγιασλάρι), Χαλιμούρδας.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγέ, Σουγκάρης, Καλαμίδας (51’ Παπαδήμος), Χολέβας, Ρόκας, Αργύρης, Τσελεπής (65’ Ζαρίφης), Πετράκος (46’ Βέργος), Παπαδημητρίου, Κορέτα, Σέττος (71’ Πολύζος).