Γνώρισε βαριά ήττα με 6-2 από την Ουτρέχτη ο Βόλος (photos)

Στο πιο δυνατό παιχνίδι, μέχρι τώρα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, ο Βόλος γνώρισε την ήττα με 6-2 από την Ουτρέχτη στο προπονητικό κέντρο της ολλανδικής ομάδας. Οι Ολλανδοί έδειξαν πως είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, έτοιμη να ριχθεί στη μάχη του πρωταθλήματος, απέναντι στον Βόλο που χρειάζεται ακόμη δουλειά, ενώ λείπουν αρκετά κομμάτια μεσοεπιθετικά, για να γίνει ανταγωνιστικός και πιο δυνατός.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος μετά τα πρώτα 25 λεπτά, όπου είχε αρκετά καλή παρουσία, δεν απέφυγε τα λάθη, με αποτέλεσμα η Ουτρέχτη μέσα σε έξι λεπτά να σημειώσει τρία τέρματα. Τα δύο από αυτό, το 1-0 και το 2-0 πέτυχε ένας πρώην «κυανέρυθρος», ο Τάσος Δουβίκας στο 29’ και 33’ αντίστοιχα με σουτ μέσα από την περιοχή. Το 3-0 για τους Ολλανδούς σημείωσε ο Τίμπορ στο 35’, ενώ για τον Βόλο μείωσε το σκορ σε 3-1 ο Τομ Φαν Βέερτ στο 37’ με πλασέ, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Σωτήρης Νίνης κατάφερε να σκοράρει στο 56’ με ωραία προβολή μετά από πάσα του Πουρίτα, γράφοντας το 3-2. Στη συνέχεια, ωστόσο, η κούραση, οι περιορισμένες αλλαγές που έκανε ο Γκιγέρμο Γκαγιέγκο, λόγω των απουσιών, έφεραν την Ουτρέχτη να σημειώνει άλλα τρία τέρματα και να φτάνει στο επιβλητικό 6-2.

Αφού πρώτα στο 65’ ο Μπάικ σημάδεψε με σουτ το δοκάρι, στο 68’ ο Μπεργκ με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 4-2. Στο 86’ ο Μπάικ έγραψε το 5-2 με σουτ, ενώ το σκορ έκλεισε με πέναλτι στο 89’ ο Στρικ.

ΟΥΤΡΕΧΤΗ: Φάμπιαν, Χίντε, Άνταμ, Ράιμαν, Γκούσταφσον, Γιάνσεν, Τίμπερ, Δουβίκας, Γουάρμερντουμ, Τζάγκο, Ράμσε.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Ολαχιατζέλ, Κερκ, Όβερεν, Μπεναμάρ, Στρικ, Μπουσαΐτ, Σίλα, Μολαχί, Μπεργκ, Μακονό, Μπάικ, Κλάιφερτ, Κουρστ.
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν (61’ Παπαδόπουλος), Κούζντρα, Φεράρι, Γκιουλέν (46’ Λογαράς), Ρομέρο, Τσοκάνης (82’ Τριανταφύλλου), Μπαριέντος, Φερνάντες (46’ Νίνης), Μπαρτόλο (70’ Ροσέρο), Πουρίτα,