Γκολ και θέαμα από τον Ολυμπιακό Βόλου

Μια καλή προπόνηση αποτέλεσε για τους νεαρούς παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου το χθεσινό παιχνίδι με τον Αστέρα Ριζομύλου για το Κύπελλο της ΕΠΣΘ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με το ευρύ 7-0 και προκρίθηκαν στον Β’ γύρο της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΝΠΣ «Βόλος» στο στάδιο της Νεάπολης.
Όπως φανερώνει και το σκορ, το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι παίκτες του Μιχάλη Ζιώγα νίκησαν κατά κράτος τους ποδοσφαιριστές του Αστέρα, οι οποίοι σε ολόκληρο το 90λεπτο δεν απείλησαν ούτε μία φορά το τέρμα του Κούτσικου. Οι Ριζομυλιώτες, που επέστρεψαν φέτος στα τοπικά πρωταθλήματα (θα αγωνιστούν στην Β’ ΕΠΣΘ), κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια, ωστόσο, η διαφορά δυναμικότητας – όπως είναι φυσικό – ήταν εμφανής. Ο Ολυμπιακός πέτυχε τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος, με τους Μέμο 22’ και 41’, Λούγκο 28’ και Χατζόγλου 37’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σημείωσε άλλα τρία τέρματα με τους Αλαμάνη στο 48’, Ζάχο στο 67’ και Χατζόγλου στο 75’.

Πως παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός
Ο Μιχάλης Ζιώγας άφησε όλους τους θεωρητικά βασικούς παίκτες εκτός αποστολής, καθώς στην 18αδα συμπεριελήφθησαν οι νεαροί, ως επί το πλείστον, ποδοσφαιριστές της ομάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με διάταξη 4-2-3-1. Την «ερυθρόλευκη» εστία υπερασπίστηκε ο Κούτσικος, με τον Γελαδάρη να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Αγγελή το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Παπαϊωάννου (αρχηγός της ομάδας) και Χατζόγλου. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Δήμος Κόκας και Λούγκος. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν από τα δεξιά ο Μέμος και από τα αριστερά ο Καρβούνης, με τον Καράμπελα να έχει πιο ελεύθερο ρόλο στο παιχνίδι, παίζοντας ως επιθετικός χαφ. Ο Αλαμάνης ήταν η «αιχμή του δόρατος» του Ολυμπιακού στην επίθεση.

Μονόλογος το πρώτο μέρος για τον Ολυμπιακό
Ο Ολυμπιακός από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Παλτατζή επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του, σ’ έναν κακό αγωνιστικό χώρο, ο οποίος δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Οι «ερυθρόλευκοι» περιόρισαν τον Αστέρα στο μισό γήπεδο και όσο περνούσε ο χρόνος η πίεση γινόταν ολοένα και πιο έντονη.
Στο πρώτο 20λεπτο ο Ολυμπιακός έχασε πέντε κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Η πρώτη ήταν στο 6’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέμου, ο Καράμπελας με σουτ μέσα από τη περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα Τσιότρα, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια. Στο 9’ ο Καρβούνης σούταρε με τον Τσιότρα να διώχνει τη μπάλα, ενώ στο 12’ νέο σουτ του Καρβούνη δεν βρήκε τον στόχο (άουτ). Ο Αλαμάνης στο 14’ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, μετά από σέντρα του Καραμπέλα από τα δεξιά, ενώ στο 15’ ο Χατζόγλου με κεφαλιά δεν βρήκε εστία, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Αστέρα.
Η ανωτερότητα και η πίεση του Ολυμπιακού καρποφόρησε στο 22’. Ο Καρβούνης από τα αριστερά έβγαλε σέντρα… διαβήτη για το κεφάλι του Μέμου και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 26’ σε σουτ του Καρβούνη ο Τσιότρας απέκρουσε σωτήρια, ενώ ένα λεπτό αργότερα κεφαλιά του Λούγκου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο ίδιο λεπτό (27’) σε κεφαλιά του Χατζόγλου ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε εκ νέου, όμως στο 28’ δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο, όταν ο Ολυμπιακός με σουτ του Λούγκου μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0.
Ακολούθησαν δύο ακόμη τέρματα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος. Στο 37’ ο Καράμπελας εκτέλεσε κόρνερ και ο Χατζόγλου με κεφαλιά… ψαράκι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 41’ ο Μέμος στόπαρε ωραία τη μπάλα και με δυνατό βολέ την έστειλε στο δεξί «παραθυράκι» του Τσιότρα για το 4-0. Στο 43’σε σουτ του Κόκα η μπάλα πέρασε έξω από τα δοκάρια του Αστέρα, ενώ στο 45’ κεφαλιά του Χατζόγλου απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Άλλα τρία γκολ οι «ερυθρόλευκοι» στο β’ μέρος
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να υπερέχει και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μιχάλη Ζιώγα να κάνει τέσσερις αλλαγές, περνώντας σταδιακά στο παιχνίδι τους επίσης νεαρούς Πατσή, Ζάχο, Φραγκογιάννη και Πολυχρονιάδη. Μάλιστα, ο Ζάχος σκόραρε το έκτο τέρμα της ομάδας του.
Στην πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 5-0. Σκόρερ ο Κώστας Αλαμάνης με προβολή μέσα από την περιοχή. Στο 51’ ο Καρβούνης λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, όμως στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 65’ ο Αλαμάνης έπιασε την κεφαλιά με τον Τσιότρα να μπλοκάρει τη μπάλα.
Το έκτο τέρμα του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 67’. Ο Αλαμάνης πάσαρε στον Ζάχο, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να σημειώνει ένα όμορφο γκολ με διαγώνιο σουτ. Το σκορ έκλεισε στο 75’ ο Χατζόγλου με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Καράμπελα. Ήταν το δεύτερο προσωπικό τέρμα του κεντρικού αμυντικού των «ερυθρολεύκων» στο παιχνίδι, ο οποίος προωθούνταν σε όλες τις στατικές φάσεις που κέρδιζε η ομάδα του.
Στο τελευταίο τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, εξαιτίας της ζέστης, αλλά και της κούρασης. Αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν αξιόλογες φάσεις. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 7-0 και να παίρνει εύκολα το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ.
Διαιτητής: Παλτατζής
Βοηθοί: Μπέλλου, Γεωργαντζής
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΙΖΟΜΥΛΟΥ: Τσιότρας, Γιανούχος (46’ Καναλιώτης), Κατσίκης, Λουφόπουλος, Σεσκλιώτης, Κωνσταντέλος, Μπόλκας (79’ Χρόνης), Μπλούχος, Ξέρας (46′ Ζούκας), Γιώργης, Κάρρος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κούτσικος, Γελαδάρης (68′ Πολυχρονιάδης), Αγγελής, Παπαϊωάννου (55′ Πατσής), Χατζόγλου, Δ. Κόκας, Καρβούνης, Λούγκος (68′ Φραγκογιάννης), Αλαμάνης, Καράμπελας, Μέμος (55′ Ζάχος).