Γιουρόπα Λιγκ: Σ’ ένα θαύμα ελπίζει ο Ολυμπιακός μετά το 1-3 από την Άρσεναλ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 από την Άρσεναλ, δεχόμενος δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά κι έγινε εξαιρετικά δύσκολη η υπόθεση πρόκριση σε 7 βράδια στο Λονδίνο στην ρεβάνς των 16 του Europa League.
Η Άρσεναλ προηγήθηκε στο 34’ με τον Έντεγκααρντ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Ελ Αραμπί στο 58’, αλλά δύο γκολ από τους Γκάμπριελ (80’), Ελνένι (85’) τα άλλαξαν όλα.

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο κακό πρώτο ημίχρονο των «ερυθρόλευκων», που αποσυντονίστηκαν και από την αλλαγή με τον Μπα. Παράλληλα είχαν και δοκάρι. Ο Ολυμπιακός που είχε τακτική να πιέζει ψηλά, οδηγώντας σε λάθη την άμυνα των αντιπάλων, σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο και είζε κι άλλες ευκαιρίες. Ωστόσο στο τέλος ήρθαν όλα τούμπα.

Δεν τα κατάφερε ο Μπα
Τακτικά όλα άλλαξαν για τον Πέδρο Μαρτίνς, μερικά λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα. Ο Ουσεϊνού Μπα δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις και φάνηκε στο ζέσταμα πως δεν μπορούσε να ξεκινήσει. Έτσι το όνομα του βγήκε από την ενδεκάδα, που είχε ήδη δοθεί. Την θέση του πήρε ο Μασούρας. Ο Εμβιλά έγινε παρτενέρ του Σωκράτη στην άμυνα. Και το σύστημα από 4-3-3-, μετατράπηκε σε 4-4-1-1. Οι Μασούρας, Μπρούμα ήταν στα άκρα της επίθεσης και ο Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Όσο για την Άρσεναλ ο Μίκελ Αρτέτα παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Σε σχηματισμό 4-3-3. Οι Ομπαμεγιάνγκ, Σάκα, Έντεγκααρντ συνέθεσαν την τριάδα στην επίθεση. Ενώ οι Τσάκα, Παρτέι, Γουίλιαν ήταν στα χαφ.

Δύο μεγάλες ευκαιρίες η Άρσεναλ
Η αλλαγή με τον Μπα, που έφερε και ανακατατάξεις σε πρόσωπα και σχήμα, φάνηκε πως επηρέασε τον Ολυμπιακό. Με την Άρσεναλ να είχε δύο σούπερ φάσεις στα πρώτα 6 λεπτά. Στο 3’ ο Έντεγκααρντ βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό.

Και στο 6’ ο Ομπαμεγιάνγκ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε λίγο στον λωμο του Σωκράτη, στη συνέχεια ο Σα έκανε τρομερή επέμβαση με την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός άργησε να βρει τα πατήματα του, αλλά στο 21’ είχε την πρώτη του καλή στιγμή. Μετά από λάθος γύρισμα του Έντεγκααρντ στην άμυνα, ο Μπρούμα έκλεψε την μπάλα, αλλά έκανε βιαστικό σουτ και ο Λένο μπλόκαρε.

Το 0-1 ο Έντεγκααρντ
Στο 24’ η Άρσεναλ κέρδισε φάουλ μερικά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Ομπαμεγιάνγκ το εκτέλεσε με δυνατό ευθύβολο σουτ, αλλά ο Σα ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.

Οι «κανονιέρηδες» δεν σταμάτησαν και στο 34’ έκαναν το 0-1. Ο Έντεγκααρντ έπιασε ένα εξαιρετικά δυνατό σουτ, ο Σα, σχεδόν δεν πρόλαβε να βάλει τα χέρια του, και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός, που είχε πίεση ψηλά, κυρίως στα στόπερ της Άρσεναλ, όπου έβγαλε και την πρώτη του καλή φάση με τον Μπρούμα, έφτασε κοντά στην ισοφάριση με ανάλογο τρόπο. Στο 40’ ο Μασούρας πίεσε τον Νταβίντ Λουίς, του έκλεψε την μπάλα, μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά έκανε βιαστικά το πλασέ του, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ κι ενώ ο Λένο ήταν σχεδόν εξουδετερωμένος.

Οι αλλαγές Φορτούνη, Χολέμπας
Κάπως έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ο Μαρτίνς προχώρησε σε δύο αλλαγές. Έβγαλε τον Ρέαμπσιουκ, που έκανε πολλά λάθη κι έβαλε τον Χολέμπας στην θέση του. Παράλληλα ο Φορτούνης μπήκε αλλαγή στον Βαλμπουενά, που επίσης δεν ήταν στα καλύτερα του.

Η αρχή του δευτέρου 45λεπτου δεν ήταν ίδια με αυτή του πρώτου. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερα στημένος στον αγωνιστικό χώρο. Παράλληλα και η Άρσεναλ δεν είχε την ίδια πίεση και ταχύτητα.

Η «κανονιά» του Ελ Αραμπί
Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν ψηλά την κυκλοφορία της Άρσεναλ κι έτσι βρήκαν τρίτη ευκαιρία, αλλά αυτή τη φορά σκόραραν. Στο 58’ ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα από τον Σεμπάγιος κι έκανε σωστά το πλασέ, στον Λένο, που ήταν εκτός εστίας.

Στι 67’ ο Ελ Αραμπί έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό της Άρσεναλ και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

Τα δύο γκολ στο τέλος
Ωστόσο στο φινάλε όλα άλλαξαν. Η Άρσεναλ σκόραρε με τον Γκάμπριελ στο 80’ αν και ο Βραζιλιάνος έσπρωξε με το χέρι τον Εμβιλά και τον έριξε κάτω, για να πάρει καλύτερη θέση στον αέρα και να πάρει την κεφαλιά.

Σα να μην έφτανε αυτό ο Ελνένι με ένα τρομερό σουτ στο 85’ έστελε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Λαλά, Σωκράτης, Εμβιλά, Ρέαμπτσιουκ (46’ Χολέμπας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (86’ Ανδρούτσος) , Μπρούμα (59’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (46’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (77’ Χασάν).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν, Νταβίντ Λουίς, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Γουίλιαν (82’ Ελνένι), Παρτέι (56’ Σεμπάγιος), Τσάκα, Έντεγκααρντ (82’ Σμιθ Ρόου), Σακά (82’ Πέπε), Ομπαμεγιάνγκ (88’ Λακαζέτ).