Γιόρτασε την άνοδο η Νίκη (photos)

Η Νίκη Βόλου επέστρεψε στις εθνικές κατηγορίες ως πρωταθλήτρια της Α1 ΕΣΚΑΘ για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017 και το γιόρτασε δεόντως… Το ματς με τον Γυμναστικό στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, που οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν με 75-64, πέρασε σε δεύτερη μοίρα καθώς οι πρωταγωνιστές της φετινής χρονιάς θα έχουν να θυμούνται τους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν μετά τη λήξη του.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Γυμναστικός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 2-12, αλλά  η Νίκη πλησίασε, ισοφάρισε 14-14 και έκλεισε προηγούμενη την α’ περίοδο με έναν πόντο. Στο 24-26 έγινε σερί 6-0 για τους γηπεδούχους, ενώ το ημίχρονο ήταν 44-33, με τη Νίκη να έχει εννιά αναπάντητους πόντους στο φινάλε.

Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα δίνοντας δυναμικό «παρών»

Μέγιστη διαφορά 20 πόντοι στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και ο Τσώλης διαμόρφωσε το 63-44 στο 30ό λεπτό. Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά, οι νεαροί παίκτες του Γυμναστικού έκλεισαν την ψαλίδα  του σκορ στους έντεκα πόντους με το τελευταίο καλάθι του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-21, 44-33, 63-44, 75-64

ΝΙΚΗ (Πρέκας): Τζίνης 1, Κοντογιάννης 2, Δελιόπουλος, Παπούλιας 22 (1), Γιωτόπουλος 12, Μπόγδανος 18 (2), Τσαβές 4, Βλήτσιος 2, Τσώλης 7 (1), Διγενής 3 (1), Μαυροφώτης 4, Τοκατλίδης.

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 8, Καλογερόπουλος 4, Τσαπραΐλης 2, Ζήσης 9 (1), Σουλιώτης 6 (2), Ντάκης 8 (2), Παυλόπουλος 10, Τσίρος 11 (1), Σιδερής, Κουρουπάκης, Ζαρογιάννης 6.

Ο Π. Τσώλης απονέμει πλακέτα στον Φ. Σκοπελίτη τιμώντας τη μνήμη του αδελφού του

Εορταστική ατμόσφαιρα

Τον αγώνα -που ξεκίνησε με καθυστέρηση καθώς πετάχθηκαν χαρτάκια από τους φιλάθλους λίγο μετά το τζάμπολ- παρακολούθησε το ποδοσφαιρικό τμήμα με τον προπονητή του Στέφανο Ξηροφώτο, ενώ αρκετός ήταν ο κόσμος της Νίκης που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της διοίκησης. Στην ανάπαυλα των δεκαλέπτων και του ημιχρόνου, ωραία θέαμα προσέφερε το αγωνιστικό χορευτικό ζευγάρι, Δημ. Μπιλιούρης και Βούλα Τσαμπούρη, καθώς επίσης τα κορίτσια του independance studio που επιμελήθηκαν χορευτικό πρόγραμμα.

Επίσης η διοίκηση της Νίκης τίμησε τη μνήμη του Αλέξανδρου Σκοπελίτη. Ο αρχηγός Παναγιώτης Τσώλης παρέδωσε τιμητική πλακέτα και φανέλα με το όνομα του αδικοχαμένου αθλητή και φίλου του συλλόγου που παρέλαβε ο αδερφός του Φίλιππος.

Μετά τη λήξη της συνάντησης κι αφού όλα τα μέλη της ομάδας φόρεσαν τα ειδικά για την περίσταση μπλουζάκια, ξεκίνησαν οι πανηγυρισμοί. Ένας-ένας οι παίκτες έβγαιναν από τα αποδυτήρια, με τον Γιώργο Μαστρογιάννη να κάνει την παρουσίασή τους, περνώντας από διάδρομο που είχαν σχηματίσει παιδάκια της ακαδημίας. Στο τέλος του διαδρόμου, τους περίμεναν οι διοικούντες και ο Κώστας Τσαρνάς που έδινε τα μετάλλια. Τελευταίος ο Παναγιώτης Τσώλης που μαζί με τον Στέλιο Τσαβέ, σήκωσαν το κύπελλο, το οποίο τους παρέδωσε ο επίτιμος πρόεδρος της Νίκης Νίκος Αδαμάσογλου. Ακολούθησαν φυσικά οι αναμνηστικές φωτογραφίες…

Λ. Πρέκας, Δ. Μπόγδανος και Π. Τσώλης γιορτάζουν την επιτυχία με τους γιους τους

ΓΣ Σοφάδων-Ίκαροι 71-69

Νίκη-ΓΣ Βόλου 75-64