Οι Γάλλοι την πρόκριση, οι Ισλανδοί το χειροκρότημα

pegasus_LARGE_t_1301_106936116_type12905

Η Γαλλία δεν είχε όρεξη για αστεία. Ήταν καταιγιστική κόντρα στην Iσλανδία, επικράτησε με το εντυπωσιακό 5-2 στο «Σταντ ντε Φρανς».

Tην Παρασκευή, στη Μασσαλία, κόντρα στην πρωταθλήτρια κόσμου Γερμανία θα παίξει για μια θέση στον τελικό του Euro. Αποθέωση για την πρωτάρα στη διοργάνωση Ισλανδία.

Σε ένα παιχνίδι όπου περνά στην ιστορία, καθώς «έσπασαν» ένα σωρό ρεκόρ. Για πρώτη φορά μετά τις 25/6/2000 είχαμε επτά γκολ σε αγώνα ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, τότε η Ολλανδία νικούσε τη Γιουγκοσλαβία με 6-1.

Η Γαλλία «σκόρπισε» τους Ισλανδούς στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να είναι στο 4-0 και οι «τρικολόρ» έγιναν οι πρώτοι που σημειώνουν τόσα γκολ σε πρώτο ημίχρονο αγώνα Euro.

Ο Ολιβιέ Ζιρού, ΜVP του προημιτελικού, έγινε ο πρώτος Γάλλος ποδοσφαιριστής με 2 γκολ και μία ασίστ στο ίδιο ματς σε όλη την ιστορία του Euro.

Παράλληλα η Γαλλία, έγινε η πρώτη χώρα που πετυχαίνει πέντε γκολ με κεφαλιά στο ίδιο τουρνουά Euro σε όλη την ιστορία της διοργάνωσης.

Τέλος, ο Γκριεζμάν με το γκολ που σημείωσε έγινε ο δεύτερος Γάλλος που σημειώνει περισσότερα από τέσσερα γκολ σε ένα Euro μετά τον Μισέλ Πλατινί, όταν στο ευρωπαϊκό που είχε φιλοξενήσει και είχε κατακτήσει η Γαλλία το 1984, είχε σταματήσει στα εννέα!

Όλα είχαν τελειώσει από το 20ό λεπτό

Στο κατάμεστο «Σταντ ντε Φρανς» και στο πλήθος των 82.000 και πλέον θεατών, βρέθηκαν και 30.000 περίπου Ισλανδοί (το 1/10 του πληθυσμού), που κέρδισαν την μάχη της εξέδρας.

Όμως εντός αγωνιστικού χώρου, στο βροχερό Παρίσι, οι Γάλλοι ήταν καταιγίδα.’

Στο 13′ ο Ματουιντί με κάθετη πάσα «τρύπησε» την αντίπαλη άμυνα, και ο Ολιβιέ Ζιρού με αριστερό διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-0, διώχνοντας το άγχος. Κι όταν ο Πογκμπά, με καρφωτή κεφαλιά στο 20′, έγραφε το 2-0, όλα είχαν τελειώσει πολύ νωρίς, με τους Γάλλους να σκέφτονται το μεγάλο ραντεβού με τη Γερμανία.