Γ’ Εθνική πόλο: Δεν έκανε την υπέρβαση η Νίκη

Στο δημοτικό κολυμβητήριο της Χαλκίδας πραγματοποιήθηκε η τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Γ’ Ανδρών, για την περίοδο 2020-21. Δέκα ομάδες διεκδίκησαν τα δύο εισιτήρια της ανόδου και μεταξύ αυτών η Νίκη που υπέστη τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς και ήρθε τελευταία στον όμιλό της.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Άγιος Νικόλαος, που τη σεζόν 2021-22 θα παίξει στη Β’ Εθνική, όπως και ο δευτεραθλητής Άργης Καλαμάτας.

Για τη Νίκη ολοκληρώθηκε μία μεταβατική χρονιά όπου δεν υπήρχαν ιδιαίτερες βλέψεις. Πήγε στη Χαλκίδα με τον χαρακτηρισμό του αουτσάιντερ και προσπάθησε για το καλύτερο και στα τέσσερα παιχνίδια, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι έχασε σε όλα.

Στην πρεμιέρα της Πέμπτης η Νίκη κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον «οικοδεσπότη» Ν.Ο. Χαλκίδας από τον οποίο ηττήθηκε 14-7. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα και στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου ήταν μπροστά με εννέα γκολ διαφορά (11-2), με τους «κυανόλευκους» να μειώνουν στην τελευταία περίοδο. Τα οκτάλεπτα ήταν: 3-0, 3-2, 5-0, 3-5. Για τη Νίκη σκόραραν οι: Μάκος 2, Πετρίδης 2, Δασκαλόπουλος, Μαυρομάτης, Ματσάγκος.

Το πρωί της Παρασκευής η Νίκη έχασε 11-6 από τον μετέπειτα πρωταθλητή της κατηγορίας Άγιο Νικόλαο, σε ένα ματς που ήταν ανταγωνιστική στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Κρητικούς να έχουν προηγηθεί με 8-1 στο πρώτο μισό του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα ήταν: 4-0, 4-1, 2-2, 1-3. Για τους «κυανόλευκους» 4 γκολ πέτυχε ο Άγγος και 2 ο Πετρίδης.

Με 11-6 έχασε η Νίκη και από την Αργυρούπολη το απόγευμα της ίδιας ημέρας. Τα οκτάλεπτα στον αγώνα αυτό ήταν: 3-0, 3-1, 2-4, 3-1. Για την ομάδα του Βόλου 3 γκολ σημείωσε ο Άγγος, 2 ο Πετρίδης και 1 ο Ζαχαριάς.

Το τελευταίο παιχνίδι δόθηκε το Σάββατο, με τη Νίκη να ηττάται από τον Νηρέα Πατρών με 22-9, σχετικά εύκολα. Μόνο στην πρώτη περίοδο κόντραρε τον αντίπαλό της, αφού σε αυτό διάστημα το σκορ ήταν 4-3 για τους Πατρινούς. Στη συνέχεια η διαφορά «άνοιξε» και έφτασε στα 13 γκολ. Τα οκτάλεπτα ήταν: 4-3, 6-1, 5-2, 7-3.

Τα γκολ της Νίκης σημείωσαν οι: Ματσάγκος 4, Πετρίδης 2, Αναστασόπουλος 2, Άγγος 1.

Δώδεκα πολίστες χρησιμοποίησε ο τεχνικός της Νίκης Νίκος Κωνσταντέλιας στην τελική φάση. Αυτοί είναι οι: Παναγιώτης Βαλάσης, Αντώνης Δασκαλάκης, Λεωνίδας Πετρίδης, Αδάμ Μαυρομάτης, Μίμης Ζαχαριάς, Ιορδάνης Άγγος, Μιχάλης Παναγόπουλος, Γιάννης Μάκος, Σπύρο Αναστασόπουλος, Δημήτρης Ματσάγκος, Αλέξης Σινάνης, Απόστολος Τζιάνης.

Τα αποτελέσματα της τελικής φάσης της Γ’ Εθνικής πόλο των Ανδρών είναι τα κάτωθι:

1ος όμιλος
Άγιος Νικόλαος-Αργυρούπολη 11-3, Ν.Ο. Χαλκίδας-Νίκη 14-7, Νίκη-Άγιος Νικόλαος 6-11, Νηρέας Π.-Ν.Ο. Χαλκίδας 3-11, Αργυρούπολη-Νίκη 11-6, Άγιος Νικόλαος-Νηρέας Π. 11-7, Νηρέας Π.-Αργυρούπολη 9-9, Ν.Ο. Χαλκίδας-Άγιος Νικόλαος 6-7, Νίκη-Νηρέας Π. 9-22, Αργυρούπολη-Ν.Ο. Χαλκίδας 9-13.

Η βαθμολογία: Άγιος Νικόλαος 12, Ν.Ο. Χαλκίδας 9, Νηρέας Πατρών 4, Αργυρούπολη 4, Νίκη 0.

2ος όμιλος
Ν.Ο. Ιτέας-Καστέλα 15-4, ΣΑΠΚ Νεάπολης-Άργης 10-14, Καστέλα-ΣΑΠΚ Νεάπολης 5-16, Ν.Ο. Καβάλας-Ν.Ο. Ιτέας 12-18, Άργης-Καστέλα 13-6, ΣΑΠΚ Νεάπολης-Ν.Ο. Καβάλας 18-6, Ν.Ο. Καβάλας-Άργης 8-19, Ν.Ο. Ιτέας-ΣΑΠΚ Νεάπολης 8-4, Καστέλα-Ν.Ο. Καβάλας 14-15, Άργης-Ν.Ο. Ιτέας 11-4.

Η βαθμολογία: Άργης Καλαμάτας 12, Ν.Ο. Ιτέας 9, ΣΑΠΚ Νεάπολης 6, Ν.Ο. Καβάλας 3, Καστέλα 0.