Γ’ Εθνική μπάσκετ: Ηττήθηκαν Ανόρθωση και Γ.Σ. Αλμυρού σε εξ αναβολής παιχνίδια

Ανόρθωση και Γ.Σ. Αλμυρού έδωσαν εξ αναβολής αγώνες για τη Γ’ Εθνική μπάσκετ στους οποίους γνώρισαν την ήττα από Σ.Κ. Ιωάννινα και Σοφάδες αντίστοιχα.

Σ.Κ. Ιωάννινα-Ανόρθωση 80-76
Η Ανόρθωση πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της απέναντι στον Σ.Κ. Ιωάννινα. Βρέθηκε να προηγείται και με 15 πόντους διαφορά, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα, χάνοντας με 80-76.
Οι «κυανέρυθροι» αγωνίστηκαν με σημαντικές ελλείψεις, αφού ο Καραθανάσης βρίσκεται στο εξωτερικό και θα επιστρέψει το νέο έτος, ενώ οι Καραγεώργος, Σκαμάγκας και Αγκρής δεν ταξίδεψαν στην πόλη της Ηπείρου για επαγγελματικούς λόγους. Μόλις επτά παίκτες είχε στη διάθεσή του ο τεχνικός Μιχάλης Καπουρνιώτης και από αυτούς χρησιμοποιήθηκαν οι έξι, με τον νεαρό Τζούμα να μένει στον πάγκο λόγω της εξέλιξης που είχε το ματς. Επίσης ο Αντώνης Γκοντόπουλος έσπασε τη μύτη του σε προπόνηση και έπαιξε φορώντας ειδικό νάρθηκα
Θα περίμενε κανείς μία εύκολη νίκη των γηπεδούχων, που όμως «παγιδεύτηκαν» στην άμυνα ζώνης των Βολιωτών. Η Ανόρθωση είχε το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο στο +12 (31-43). Η διαφορά πήγε και στους 15 πόντους (35-50) στο 25ο λεπτό με τρίποντο του Ίλτσογλου, αλλά με δύο σερί τρίποντα οι γιαννιώτες μείωσαν στους τέσσερις (55-59) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.
Για την Ανόρθωση η κούραση έκανε την εμφάνισή της στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αυτό επέτρεψε στον Σ.Κ. Ιωάννινα να προσπεράσει με 66-64, με τρίποντο του Ξιούρα, ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε 78-73. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο (78-76) με δίποντο του Μπόγδανου και 1/2 βολές του Παρασκευά, αλλά ένα καλάθι του Νταβουλτζόπουλου από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 80-76, που ήταν το τελικό σκορ, καθώς το τρίποντο του Ίλτσογλου δεν βρήκε στόχο.
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Χάνος.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-43, 55-59, 80-76.
Σ.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Ζώτος 22 (1), Νταβουλτζόπουλος 14, Ξιούρας 16(3), Βάσης 11(3), Πολύζος 5(1) Σφουγγάρης, Μιλάνοβιτς 8, Μπαρτζώκας Σπ. 4, Μπαρτζώκας Π.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Γκοντόπουλος 16 (4), Ίλτσογλου 10 (3), Μπόγδανος 16 (1), Σιμάκης 8, Φιλίππου 8, Παρασκευάς 18.

Σοφάδες-Γ.Σ. Αλμυρού 98-75
Ο Γ.Σ. Αλμυρού είχε εξ ορισμού δύσκολο έργο απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα της Γ’ Εθνικής. Για ένα ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ, αλλά δεν άντεξε ως το τέλος και ηττήθηκε με 98-75.