«Φρέναρε» τον Ολυμπιακό ο Βόλος – Ισόπαλο 0-0 έληξε το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό

Ο Βόλος «φρέναρε» τον Ολυμπιακό στο Πανθεσσαλικό, υποχρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» να αφήσουν δύο βαθμούς (0-0), «γκρεμίζοντάς» τους από την κορυφή της Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν παθιασμένα, είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν, στάθηκαν, βέβαια και τυχεροί σε ορισμένες φάσεις (ο Ολυμπιακός είχε τρία δοκάρια) και στο τέλος πανηγύρισαν το βαθμό της ισοπαλίας.

Πώς έπαιξαν οι ομάδες
Ο Χουάν Φεράντο εξακολουθεί να αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας και για τον λόγο αυτό ο συνεργάτης του στην τεχνική ηγεσία Βίκτορ Μπασάντρε ανέλαβε για τρίτο σερί παιχνίδι το κοουτσάρισμα της ομάδας. Ο Ισπανός τεχνικός παρέταξε τους «κυανέρυθρους» με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Γκαραβέλης, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Ντεντάκης, Τσίκα, Διαμαντής και Φεράρι. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Μπαλογιάννης. Οι Τόρες (δεξιά) και Λύρατζης (αριστερά) έπαιξαν στα «φτερά» με τον Μουνίθ να έχει οργανωτικό ρόλο πίσω από τον Γέντρισεκ που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Σα, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ελαμντελανουί και το αριστερό ο Τσιμίκας. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σεμέδο και Μπα. Την τετράδα της μεσαίας γραμμής αποτέλεσαν οι Μπουχαλάκης, Μαμαρά, Μπρούνο και Μασούρας, ενώ το επιθετικό δίδυμο ήταν οι Σουντανί και Ελ Αραμπί.

Ακυρώθηκε γκολ του Σουντανί
Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι από τον Βόλο, σημείωσαν και ένα γκολ το οποίο φάνηκε στο βίντεο να είναι «καθαρό» αλλά ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ, με τον διαιτητή να διατηρεί την αρχική απόφαση του βοηθού.
Ο Ολυμπιακός έχασε από νωρίς και δύο παίκτες. Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν δύο αναγκαστικές αλλαγές εξαιτίας τραυματισμών των Μπρούνο και Σουντανί. Το ματς χάλασε από το 17ο λεπτό και μετά. Όταν ο Σουντανί βγήκε στην αντεπίθεση από μπαλιά του Σεμέδο και σκόραρε, αλλά το γκολ αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Αρχικά σήκωσε τη σημαία του ο βοηθός Φίλος, με τον διαιτητή Φωτιά να περιμένει και την απόφαση του VAR. Εκεί οι διαιτητές τσέκαραν τη φάση και ο Φωτιάς έδειξε να συνεχιστεί το ματς.
Από εκείνο το σημείο και μετά υπήρξε αρκετός εκνευρισμός από πλευράς «ερυθρόλευκων». Ο Πέδρο Μαρτίνς διαμαρτυρήθηκε έντονα στον τέταρτο, ενώ το ίδιο έγινε και με τον παράγοντα της ομάδας, Κώστα Καραπαπά.
Μέχρι που κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και ο Αχιλλέας Μπέος, ο οποίος ήταν δηλωμένος στον πάγκο του Βόλου ως διερμηνέας. Οι δύο παράγοντες πήγαν να πιαστούν στα χέρια με τον διαιτητή Φωτιά να αποβάλλει τον Μπέο από τον πάγκο με κόκκινη κάρτα.
Στη συνέχεια ο Βόλος είχε καλή ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ στο 42’, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι του Φεράρι στον Ελ Αραμπί. Ο Φωτιάς είδε τη φάση στο VAR και αποφάσισε να συνεχιστεί το ματς, μένοντας έτσι το 0-0 στο ημίχρονο.

Τρία δοκάρια ο Ολυμπιακός
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μόλις μία φορά κατάφερε να απειλήσει την άμυνα του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι για να βάλουν το γκολ, είχαν τρία δοκάρια, αρκετές τελικές, αλλά κανένα γκολ.
Συγκεκριμένα, στο 62’ ο Τσιμίκας είχε οριζόντιο δοκάρι σε σέντρα σουτ από τ’ αριστερά. Έξι λεπτά μετά ο Ελ Αραμπί είχε δοκάρι σε σουτ μέσα από την περιοχή. Και ο Λοβέρα στο 72’ είδε τον Γκαραβέλη να βρίσκει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια να σταματά στο δοκάρι.
Συνέχισαν οι «ερυθρόλευκοι» να είναι πιεστικοί απέναντι στον Βόλο και έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Με τον Μπουχαλάκη στο 87’ να έχει την καλύτερη στιγμή, μετά τα δοκάρια. Έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Διαμαντή να διώχνει πάνω στη γραμμή. Έτσι έμεινε το 0-0, αποτέλεσμα το οποίο βάζει… φωτιά στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Φωτιάς
Βοηθοί: Σάββας,Φίλος
4ος διαιτητής: Φωτιάδης
Κίτρινες: Μουνίθ, Γκαραβέλης, Λύρατζης
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσίκα, Φεράρι, Διαμαντής, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Γέντρισεκ (66’ Τσαούσης), Λύρατζης, Τόρες (92’ Μάντζης), Μουνίθ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Σουντανί (45+1’ λ.τρ. Γκερέρο), Μασούρας (78’ Χριστοδουλόπουλος), Μπρούνο (31’ λ.τρ. Λοβέρα), Ελ Αραμπί.