Φοβερός ο Βόλος στη Ριζούπολη, 3-1 τον Απόλλωνα

Άλλη μια εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Βόλο, αυτή τη φορά στη Ριζούπολη. Οι «κυανέρυθροι» έκαναν «πάρτι» στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα, νίκησαν με 3-1 και έκαναν το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.

Οι παίκτες του Γκιγέρμο Αμπασκάλ «χτύπησαν» τον Απόλλωνα στις αρχές των δύο ημιχρόνων, σκοράροντας με τους Πάολο Φερνάντες και Τομ Φαν Βέερτ, βρήκε τρίτο γκολ με τον Μπαρτόλο, για να μειώσει ο Απόλλων με τον Ιωαννίδη.

Οι παίκτες του Βόλου έχοντας κοντά τις γραμμές και ασκώντας πίεση στον αντίπαλο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, έκλεινε με επιτυχία τους διαδρόμους και εκμεταλλεύτηκε την κακή ανασταλτική λειτουργία του Απόλλωνα.

Στο 4ο λεπτό οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ. Η επίθεση ξεκίνησε από τον Κλέιμαν, οι φιλοξενούμενοι κινήθηκαν εξαιρετικά στον χώρο, καθώς οι παίκτες του Απόλλωνα άφησαν σημαντικά κενά, η μπάλα πήγε στον Πάολο Φερνάντες, με τον Ισπανό να σκοράρει. Έξω από την περιοχή άλλαξε κατεύθυνση, έφερε την μπάλα στο αριστερό και σουτ από τα 25 μέτρα την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 0-1 για τον Βόλο. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Φερνάντες στη Σούπερ Λιγκ.

Ο Απόλλων μετά το 15’ ισορρόπησε το παινχίδι, είχε τρεις καλές στιγμές με τους Ντάουντα, Σαχλί και Σλίβκα, χωρίς όμως να πετύχει κάποιο γκολ.

«Χτύπησε» με Φαν Βέερτ και Μπαρτόλο
ο Βόλος στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ξεκίνησε όπως και στο πρώτο. Με γκολ από τα… αποδυτήρια. Ήταν το 49’ όταν ο Ρεγκατίν άλλαξε το παιχνίδι από τα αριστερά προς τα δεξιά για τον Πουρίτα, ο Αργεντινός έκανε τη σέντρα και ο Φαν Βέερτ με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2. Ο Ολλανδός σκόραρε και στο δεύτερο παιχνίδι με τον Βόλο, όπως είχε κάνει και στην πρεμιέρα με τη Λαμία.

Κι ενώ στο 62’ ο Μπρούνο Άλβες εκτέλεσε φάουλ, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει την μπάλα στη δεξιά του γωνία, στο 63’ ο Βόλος «χτύπησε» για τρίτη φορά. Ο Ζουλιάν Μπαρτόλο βρήκε χώρο, δεν τον έκλεισε κανείς, σούταρε και έγραψε το 0-3.

Δύο λεπτά αργότερα, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρήκε τον τρόπο να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 65’ ο Τσιλούλης από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Ιωαννίδης με κεφαλιά σημείωσε το 1-3.

Διαιτητής: Περράκης (Αθήνας)
Βοηθοί: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Κίτρινες: Μπαξεβανίδης, Ντεντάκης-Φερνάντο, Τσοκάνης

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Ρεγκατίν, Μπαρτόλο (74’ Σοάρες), Ροσέρο (86’ Βοϊτκόφσκι), Φερνάντες (64’ Νίνης), Φαν Βέερτ.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Λισγάρας, Άλβες, Τουτουαρίμα (46’ Μπαξεβανίδης), Παπαγεωργίου, Σλίβκα, Κάστρο, Παμλίδης (53’ Φαν Λα Πάρα), Σαχλί (53’ Τσιλούλης), Ντάουντα (53’ Ιωαννίδης).