Φοβερή γκίνια ο Διαγόρας – Έχασε 2-1 στην Αταλάντη έχοντας δύο δοκάρια στο ματς

Φοβερή ατυχία για τον Διαγόρα στο χθεσινό εκτός έδρας παιχνίδι του με την Αταλάντη, για την 8η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Στεφανοβικείου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, αλλά έχασε με 2-1. Ο Λυτάκης πέτυχε τα γκολ των γηπεδούχων (24’, 86’), ενώ ο Μπλέντι σκόραρε για τους φιλοξενούμενους (51’), που είχαν και δύο δοκάρια. Παράπονα και για τη διαιτησία από τον Διαγόρα, ο οποίος τελείωσε το ματς με 10 παίκτες.

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο σε μία δύσκολη έδρα, ο Διαγόρας άξιζε χθες να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο, ατυχία και διαιτησία δεν του επέτρεψαν να επιστρέψει στη βάση του με κάποιο βαθμολογικό όφελος.
Ο τεχνικός των φιλοξενουμένων Μιχάλης Ζιώγας επέλεξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακας ο Πρίφτης, με τον Καλύβα να παίζει ως δεξιός οπισθοφύλακας, τον Σπαθή να έχει τον αντίστοιχο ρόλο στην αριστερή πλευρά, ενώ οι Βουραζέρης και Λάιος συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Σπ. Καραπλιάγκος (χρησιμοποιήθηκε παρότι τις προηγούμενες ημέρες ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό), Δίντσης και Λάιος τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Ο Κυριάκος έπαιξε από τα δεξιά, συγκλίνοντας και προς τον άξονα, ενώ από τα αριστερά κινούταν ο Μπλέντι, που έκανε ντεμπούτο με τον Διαγόρα. Τέλος, ο Αλαμάνης αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Η Αταλάντη είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα με τον Κ. Μαλισσόβα στο 5ο λεπτό, το σουτ του οποίου κόντραρε με τη μπάλα να φεύγει εκτός αγωνιστικού χώρου και να καταλήγει κόρνερ.
Από εκεί και πέρα, ο Διαγόρας ήλεγξε τον ρυθμό, αλλά στο 24’ δέχθηκε γκολ από στατική φάση. Ο Σακκάς εκτέλεσε κόρνερ, οι αμυνόμενοι δεν απομάκρυναν και ο Λυτάκης με προβολή έκανε το 1-0 για την Αταλάντη.
Στο 33’ η κεφαλιά του Δουβάρα πέρασε άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Διαγόρας έφτασε μία… ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Κυριάκος εκτέλεσε φάουλ και ο Μπλέντι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 51ο λεπτό: Ο Λάιος άλλαξε με τον Καλύβα και ο τελευταίος τροφοδότησε τον Αλαμάνη, που από τα δεξιά έκανε το γύρισμα για τον επερχόμενο Μπλέντι, ο οποίος έγραψε το 1-1 με εύστοχο πλασέ.
Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε… δράση ο διαιτητής Ψυχούλας που με συνεχόμενα σφυρίγματα έκλεισε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους. Στο 57’ σουτ του Μαλισσόβα μπλόκαρε ο Πρίφτης, ενώ στο 70’ ο Αλεξίου αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Ο μέσος του Διαγόρα είχε δει την πρώτη μόλις δύο λεπτά νωρίτερα και η οποία ήταν… εφεύρεση του ρέφερι από την Βοιωτία, σε αντίθεση με τη δεύτερη που ήταν δικαιολογημένη.

Με παίκτη λιγότερο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν το «Χ», αλλά στο 86’ δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα, από μία ακόμη προβολή του Λυτάκη, μετά από σέντρα του Αλ. Μαλισσόβα. Πάντως, δεν το έβαλαν κάτω και στο 88’ είχαν δεύτερο δοκάρι στο ματς, σε σουτ του Καλλιακούδα. Επίσης, στο 93’ ευκαιρία έχασε και ο προωθημένος Βουραζέρης. Ο έμπειρος στόπερ δέχθηκε τη μπάλα από τον Σπαθή και πλάσαρε, αλλά αυτή κόντραρε σε αμυνόμενο και πέρασε κόρνερ.
Διαιτητής: Ψυχούλας (Βοιωτίας).
Βοηθοί: Σοφός, Καλαμπούκας (Βοιωτίας).
ΑΤΑΛΑΝΤΗ: Καπετάνος, Μακρόπουλος, Σακκάς (78’ Σαλιάι), Ζυγογιάννης, Πάππος, Λυτάκης, Ντζιος (78’ Αλ. Μαλισσόβας), Τσακανίκας, Δουβάρας (70’ Λαμπρόπουλος), Κ. Μαλισσόβας, Χαϊκάλης.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καλύβας (90’ Τανός), Βουραζέρης, Σπάθης, Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος (46’ Ζιάκας), Δίντσης, Αλεξίου, Αλαμάνης, Κυριάκος (72’ Καλλιακούδας), Μπλέντι.