Φιλικό με ιδιαιτερότητες δίνει σήμερα η Νίκη με Ηρακλή Λάρισας

Φιλικό με τον Ηρακλή Λάρισας έκλεισε για σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης η Νίκη. Η συνάντηση θα αρχίσει στις 14.30 και θα έχει διάρκεια 120 λεπτά.

Επιτέλους ξεμούδιασμα για τη Νίκη. Η προγραμματισμένη για το περασμένο Σάββατο αναμέτρηση με τον Πανσερραϊκό εκτός έδρας αναβλήθηκε μετά την απόφαση της Σούπερ Λιγκ 2 να βάλει προσωρινά «λουκέτο» στο πρωτάθλημα εξαιτίας του εμπαιγμού των ΠΑΕ από την κυβέρνηση σχετικά με το ποσό που θα εισπράξουν από το Στοίχημα.

Την ίδια στιγμή και η προετοιμασία έχει να αντιμετωπίσει πολλά εμπόδια. Η κακοκαιρία «Μπάρμπαρα» έπληξε τη Μαγνησία και άφησε ανεξίτηλα τα σημάδια της. Τα γήπεδα γέμισαν με χιόνι και η ομάδα δεν μπορούσε να προπονηθεί.

Τελικά κατάφερε να κάνει κάποιες προπονήσεις, αρχικά στο Δημοτικό Στάδιο του Βελεστίνου και μάλιστα εν ώρα χιονόπτωσης και ύστερα στο «Παντελής Μαγουλάς». Η ιστορική έδρα της Νίκης είχε επίσης καλυφθεί από χιόνι, αλλά τελικά οι άνθρωποι του συλλόγου κατάφεραν να τον καθαρίσουν, με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές να μπουν και να προπονηθούν κανονικά.

Πρωτάθλημα δεν θα έχουμε ούτε αυτό το Σαββατοκύριακο και οι ομάδες στρέφονται στα φιλικά παιχνίδια, προκειμένου να μη μείνουν άπραγες. Οι καιρικές συνθήκες έχουν βελτιωθεί σημαντικά και επιτρέπουν τη διεξαγωγή αγώνων.

Έτσι οι «κυανόλευκοι» αποφάσισαν να δώσουν το πρώτο τους φιλικό αυτή την περίοδο. Αντίπαλος θα είναι ο Ηρακλής Λάρισας, με τον οποίο έχουν αναμετρηθεί άλλες δύο φορές φέτος. Η πρώτη ήταν σε φιλικό στη Νεάπολη, όπου η Νίκη επιβλήθηκε 2-0. Τα τέρματα είχαν σημειώσει ο Βασίλης Γαβριηλίδης με κεφαλιά στο 12’ και ο Χρήστος Τζιώρας με κοντινό σουτ στο 92’. Μάλιστα εκείνο το ματς ήταν το πρώτο στο πλαίσιο της προετοιμασίας και προπονητής ήταν ο Αλέκος Βοσνιάδης.

Η δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση διεξήχθη στο «AEL FC Arena», όπου η βολιώτικη ομάδα αναδείχθηκε πάλι νικήτρια, αυτή τη φορά με 1-0 χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Κάσσος με δυνατό σουτ στο 20’. Αυτό ήταν και το ντεμπούτο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στον πάγκο της Νίκης.

Η σημερινή συνάντηση θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Στάδιο της Νεάπολης και θα αρχίσει στις 14.30. Η ιδιαιτερότητά της έχει να κάνει με τη διάρκεια, αφού δεν θα είναι 90 λεπτά, αλλά 120. Πιο συγκεκριμένα οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες σε τέσσερα ημίχρονα των 30 λεπτών, προκειμένου να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλοι οι ποδοσφαιριστές.

Μοναδικός απών θα είναι ο Σάββας Τοπαλίδης. Ο ταχύτατος δεξιός μπακ είναι άρρωστος και δεν θα μπορέσει να αγωνιστεί. Αντίθετα παρόντες θα είναι ο Νέτι Μέτσε που δείχνει να ξεπερνάει τον τραυματισμό του και ο Τάσος Κρητικός που θα πραγματοποιήσει την πρώτη του εμφάνιση με το βολιώτικο συγκρότημα.

Πιο αναλυτικά Διαθέσιμοι είναι οι: Βλάντιμιρ Μπάγιτς, Νίκος Μπουργάνης, Στράτος Μισυρλής, Βαγγέλης Ανδρέου, Χρήστος Γρομητσάρης, Παύλος Λογαράς, Γιώργος Δεληζήσης, Αντώνης Αναστασίου, Πασχάλης Κάσσος, Στέλιος Δημητρίου, Σάββας Τοπαλίδης, Νέτι Μέτσε, Παναγιώτης Παναγιωτίδης, Παύλος Κυριακίδης, Σταύρος Τσουκαλάς, Βασίλης Γαβριηλίδης, Γιώργος Μπάλλας, Γιώργος Κριμιτζάς, Μπρούνο Μορέιρα, Χοσέτε Μιράντα, Λουτσιάνο Ολαϊσόλα, Τάσος Κρητικός, Αντόνιο Ροχάνο, Χρήστος Τζιώρας, Όσκαρ Σιαφά,

Παλιοί γνώριμοι απέναντι στη Νίκη
Τρεις παλιούς της της γνώριμους θα βρει απέναντί της η Νίκη σήμερα. Ο λόγος για τον Λούκας Γκαρσία, τον Λούκας Μπόσιο και τον Λόρι Κέρι, οι οποίοι από τον Ιανουάριο ανήκουν στο έμψυχο δυναμικό του Ηρακλή Λάρισας.

Και οι τρεις αναμένεται να πάρουν χρόνο συμμετοχής στο σημερινό φιλικό, με τον καθένα να έχει προσφέρει ξεχωριστά στο βολιώτικο συγκρότημα. Μάλιστα οι δύο Αργεντινοί είχαν υπάρξει συμπαίκτες στη Νίκη την περίοδο 2020-21 και 2020-22, ενώ ο Κέρι είχε φορέσει την κυανόλευκη φανέλα τη σεζόν 2018-19 και είχε αναδειχθεί πρώτος σκόρερ με 22 γκολ.

Προπονητής είναι πλέον ο Χρήστος Χατζηλιάδης, ο οποίος αντικατέστησε τον Παναγιώτη Διλμπέρη αμέσως μετά την ήττα από τη Νίκη στο πρωτάθλημα. Για το σημερινό ματς αμφίβολοι θεωρούνται οι Δοδοντσάκης, Ευθυμιάδης, Μπαλαμώτης και Αλτάνης λόγω τραυματισμού.

Οι ποδοσφαιριστές που βρίσκονται υπό τις οδηγίες του 40χρονου τεχνικού είναι οι εξής: Παπαγιάννης, Φαρμάκης, Γκουγκούδης, Καμπέρης, Λαγωνίδης, Μπάμης, Μπόσιο, Χατζής, Τσιμίκας, Ζαφειρίου, Γιαννίτσης, Λίταινας, Γκαρσία, Συρεγγέλας, Τασιούλης, Χριστίδης, Λεσάι, Ντιέγκο, Σούμπασι, Γκαλίτσιος, Τσουμάνης, Κέρι και Λάζος.