Φιλική «τριάρα» του Ολυμπιακού Β. με Ρήγα

296bda8376cfca639903494f1feaed32_L

Νικηφόρο ήταν το έκτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 3-0 στο Βελεστίνο του Ρήγα. Σκόραραν οι Ηλίας Τσιλιγκίρης (στο πρώτο ημίχρονο) και οι Αλέξανδρος Νικολιάς, Ντιέγκο Λεόν στο β’ μέρος.
Στο πρώτο 45λεπτο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς, όμως να μπορεί να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κεφαλά.
Οι παίκτες του Λάκη Μπακάλη έκλειναν καλά τους χώρους, στάθηκαν πολύ καλά ανασταλτικά, αντιμετώπισαν ωστόσο προβλήματα στον επιθετικό τομέα. Δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη επιθετική προσπάθεια μπροστά από το τέρμα του Δασκαλάκη.
Οι καλές επιθετικές προσπάθειες του Ολυμπιακού ήταν τρεις και μία από αυτές κατέληξε σε γκολ. Στο 16′ ο Σκοπελίτης έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Κεφαλά. Στο 33′ ο Κεσίδης σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Κεφαλά να πέφτει στην αριστερή γωνία και να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.
Το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 38′. Ο Γκάγκας δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Τσιλιγκίρης έγινε κάτοχος και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κεφαλά, ανοίγοντας το σκορ (0-1).

Δύο γκολ στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χαραλαμπίδης άλλαξε αρχικά τα 8/11 της ομάδας, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού, κυκλοφορώντας καλύτερα τη μπάλα. Στο 55′ ο Νικολιάς πέτυχε το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό με ωραίο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
Στο 59′ ο Αλαμάνης δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξελθόντα Τσουμπέκο, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια τη μπάλα, το πλασέ του νεαρού επιθετικού του Ολυμπιακού.
Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πετύχουν τρίτο τέρμα στο 63′. Ο Ζαρίφης «έκλεψε» τη μπάλα από τον Γκάγκα, βγήκε τετ α τετ με τον Τσουμπέκο, με τον τερματοφύλακα του Ρήγα να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
Μετά το 65′ ο Ρήγας άρχισε να βγαίνει με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση και οι γηπεδούχοι στο 66΄ έκαναν το πρώτο σουτ στο ματς με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χρυσοστομίδη. Στο 70′ σέντρα σε σέντρα του Χατζηαθανασίου από τα δεξιά ο Γουτούλης με γυριστό σουτ δεν βρήκε στόχο, με τη μπάλα να χτυπά σε σώμα αμυντικού του Ολυμπιακού και να καταλήγει κόρνερ.
Στο 72′ σουτ του Μοράν μπλόκαρε ο Τσουμπέκος.
Οι «ερυθρόλευκοι» στο 82′ πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Ντιέγκο Λεόν. Ο Ισπανός μέσος με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έγραψε το 0-3, μετά από ωραία πάσα του Νικολιά.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 84′, ο νεαρός Ζαρίφης σούταρε με τον Τριανταφύλλου να αποκρούει σωτήρια.
Στο 87′ οι «ερυθρόλευκοι» συνδυάστηκαν θαυμάσια, με τους Λεόν και Γκουγκούδη, η μπάλα έφτασε στον Μοράν, ο οποίος από ευνοϊκή θέση έχασε την ευκαιρία να σκοράρει.
Στο 89′ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Νικολιάς με κάθετη πάσα θέλησε να βρει τον Μοράν, ο Τριανταφύλλου έκοψε καθαρά τον Ισπανό μεσοεπιθετικό του Ολυμπιακού με τον διαιτητή Ρούση να καταλογίζει –εσφαλμένα- πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Λεόν, με τον Τριανταφύλλου να πέφτει σωστά στη δεξιά γωνία, μπλοκάροντας τη μπάλα.

Διαιτητής: Ρούσης
Βοηθοί: Μπέλλου, Σακκάς
ΡΗΓΑΣ: Κεφαλάς (46′ Τσουμπέκος, 73′ Τριανταφύλλου), Χατζηαθανασίου (80′ Γεωργατζής), Σπαθής, Γούτσιος (46′ Βουραζέρης), Γκάγκας (67′ Αποστολίδης), Αλεξίου (80′ Μουσαμπελίου), Χατζής (77′ Πέτσης), Γεωργατζής (75′ Γάρος), Δ. Μιαρίτης (67′ Γουτούλης), Ζενούνι, Ν. Μιαρίτης (62′ Θεοδώρου).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Δασκαλάκης (46′ Χρυσοστομίδης) , Καρράς (46′ Γκουγκούδης), Παναγιώτου (46′ Μπουτζίκος), Αρβανίτης (46′ Καραμανλής) Ντάσιος, Ζέρης (46′ Φερνάντες), Κεσίδης (46′ Τσιάρας) Χιντζίδης (46′ Μοράν), Τσιλιγκίρης (46΄ Νικολιάς), Σκοπελίτης (46′ Λεόν) Αλαμάνης (60′ Ζαρίφης).