Φιλική νίκη με 1-0 του Ολυμπιακού Β. με Καλλιθέα

Ολυμπιακός,φιλικόΜε αυτογκόλ του Νικολάου στο 15′ ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 την Καλλιθέα σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με λιγοστές καλές φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να…

…μην αποδίδει σύμφωνα με τις δυνατότητές του. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 80′ έχασαν πέναλτι με τον Μασάδο, με τον Κασμερίδη να αποκρούει.

Μέτριο πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως οι «ερυθρόλευκοι» να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία της Καλλιθέας. Οι καλές επιθετικές προσπάθειες ήταν ελάχιστες, καθώς υπήρχε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και από τις δύο ομάδες.
Αμυντικά ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, καθώς η Καλλιθέα μόνο μία φορά απείλησε την «ερυθρόλευκη» εστία. Από την άλλη πλευρά το βολιώτικο συγκρότημα προσπαθούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, πίεζε ψηλά, ωστόσο, μεν μπορούσε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση.
Ύστερα από ένα αναγνωριστικό πρώτο 10λεπτο, στο 15′ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Σκόρερ ο Νικολάου της Καλλιθέας, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από ωραία προσπάθεια του Πινάρες από τα δεξιά.
Στο 18′ ο Μπριλάκης έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή με τον Κασμερίδη να μπλοκάρει τη μπάλα, στην πρώτη και τελευταία επίσκεψη των φιλοξενουμένων στην περιοχή του Ολυμπιακού.
Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν ανούσια υπεροχή και στο 24′ από μια στημένη φάση έφτασαν κοντά στο 2-0. Ο Χιντζίδης εκτέλεσε φάουλ, με τον Λυμπερόπουλο να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ.
Στο τελευταίο 20λεπτο του πρώτου μέρους το παιχνίδι ήταν μέτριο χωρίς φάσεις, με εξαίρεση ένα σουτ του Θέου στο 40′ , με τη μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα έξω από το τέρμα του Κατσούλη.