Φιλική ήττα για τον Βόλο με 1-0 από την ΑΕΛ

Φιλική ήττα με 1-0 από την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ γνώρισε ο Βόλος, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, ενόψει της επανέναρξης του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ και της αναμέτρησης που ακολουθεί στις 2 Οκτωβρίου με τον Άρη στο Πανθεσσαλικό. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε για τους «βυσσινί» ο Κώστας Παπαγεωργίου στο 6’.

Ο προπονητής του Βόλου, Κώστας Μπράτσος, είχε την ευκαιρία να δει την αγωνιστική ετοιμότητα των ποδοσφαιριστών που έχουν μικρό ή και καθόλου χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Αντονί Νοκέρ, ο οποίος είναι ανέτοιμος. Επίσης, απουσίασαν οι πέντε διεθνείς της ομάδας (Άλχο, Ουές, Κούτσιας, Μεταξάς και Ασλανίδης), ενώ δεν έπαιξαν και οι Κλέιμαν, Λούνα, Ντέλετιτς, Τσοκάνης και Οζέγκοβιτς.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού από πλευράς Βόλου η επανεμφάνιση του Μάτιτς Κότνικ, με τον Σλοβάκο τερματοφύλακα να επιστρέφει μετά από πολλούς μήνες, εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού στην ωμοπλάτη, που τον ταλαιπώρησε.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες
Ο προπονητής της ΑΕΛ, Παναγιώτης Γκουτσίδης, παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Θεοδωρόπουλο, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Καλουτσικίδης, Μαξιμένκο, Ηλιάδης και Κοσουνού. Ο Θωμαΐδης αγωνίστηκε ως ανασταλτικός μέσος, έχοντας μπροστά του, τους Μιλτιάδη και Κ. Παπαγεωργίου. Στη δεξιά πτέρυγα επιχειρούσε ο Νικολιάς, στην αριστερή ο Πεντρόσο, με τον Κούστα να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.
Ο Κώστας Μπράτσος από την πλευρά του Βόλου παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Παπαδόπουλο, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Τάχατος και το αριστερό ο Λυμπεράκης. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Πίρινεν και Σιέλης. Ο Ματίγια αγωνίστηκε ως ανασταλτικός μέσος, έχοντας μπροστά του τους Μπατόκιο και Μεσκίδα, στα άκρα επιχειρούσαν οι Βίκτορ Φερνάντες και Τσέλιος (αριστερά και δεξιά αντίστοιχα), με προωθημένο τον Σταμένκοβιτς.

Αν εξαιρέσουμε τον Σιέλη, ο οποίος έχει παίξει ως βασικός και στα πέντε παιχνίδια του πρωταθλήματος, κανείς άλλος παίκτης του βασικού σχήματος δεν ξεκίνησε στην ενδεκάδα. Ο Κώστας Μπράτσος είχε την ευκαιρία να δει σε τί κατάσταση βρίσκεται ο Μπατόκιο, καθώς ο Ιταλός που ήταν από τις τελευταίες μεταγραφές της ομάδας, είχε παίξει στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη και υπολείπονταν φυσικής κατάστασης. Πήραν χρόνο συμμετοχής οι Πίρινεν και Λυμπεράκης, όπως και οι Τάχατος, Τσέλιος, ενώ ο Σταμένκοβιτς είχε να αγωνιστεί από τα φιλικά προετοιμασίας.

Σκόραρε νωρίς η ΑΕΛ
Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της ΑΕΛ πίεζαν ψηλά και δεν επέτρεπαν στους παίκτες του Βόλου να κυκλοφορήσουν την μπάλα και κατά συνέπεια να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από το τέρμα του Θεοδωρόπουλου. Με εξαίρεση μία εκτέλεση φάουλ του Ματίγια στο 27’ που δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ (ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε εύκολα την μπάλα), οι «κυανέρυθροι» δεν απείλησαν την άμυνα της ΑΕΛ, με τις επιθετικές προσπάθειες να είναι ημιτελείς. Αρκετές φορές οι παίκτες του Βόλου ανέβηκαν στην επίθεση, δίχως όμως να τελειώσουν τις φάσεις.

Οι «βυσσινί» πραγματοποίησαν στο πρώτο ημίχρονο ίσως την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση. Μπορεί να μην έχασαν πολλές ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο, είχαν πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας, δείχνοντας σημαντική βελτίωση στο οργανωτικό κομμάτι.

Η ΑΕΛ έφτασε στο γκολ μόλις στο 6ο λεπτό, με σκόρερ τον Κώστα Παπαγεωργίου. Ο μέσος των «βυσσινί» βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όπως το είχε κάνει και στο προηγούμενο φιλικό με τη Νίκη στη Νεάπολη, όπου είχε πετύχει τα δύο γκολ της ομάδας του.

Ο Καλουτσικίδης έκανε την σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Κώστα Παπαγεωργίου, ο οποίος άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στο 30’ η ΑΕΛ είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μιλτιάδης απέφυγε ωραία δύο παίκτες, ο Κώστας Παπαγεωργίου έκανε την κάθετη πάσα, ο Πεντρόσο έφυγε στην κόντρα, πλάσαρε όμως νικήθηκε από τον Συμεών Παπαδόπουλο. Στο 31’ ο Κούστα είχε ευκαιρία μέσα από την περιοχή, σουτάροντας στην κλειστή γωνία του Παπαδόπουλου, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Η ΑΕΛ έχασε μία ακόμη ευκαιρία λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Πεντρόσο βγήκε μόνος του στην κόντρα επίθεση, όμως ο Αργεντινός σούταρε ψηλά άουτ.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο μέρος. Στο 26’ τραυματίστηκε ο Στάθης Τάχατος και αντικαταστάθηκε από τον Εσκοβάλ, ενώ στο 40’ αποχώρησε τραυματίας ο Κούστα, για να πάρει τη θέση του ο Όγκμποε.

Ισορρόπησε το παιχνίδι ο Βόλος στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ισορρόπησε το παιχνίδι, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, με την είσοδο στο ματς και των Πάολο Φερνάντες και Ζαν Μπαριέντος. Οι «κυανέρυθροι» στο ξεκίνημα του β’ μέρους είχαν μια σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον προωθημένο Τριανταφύλλου (πήρε τη θέση του Σιέλη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου), ο οποίος σούταρε, με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ είχε καλή στιγμή στο 64’ όταν ο Μαϊδανός προσπάθησε να πιάσει απροετοίμαστο τον Κότνικ, όμως ο τερματοφύλακας του Βόλου ήταν σωστά τοποθετημένος και έβγαλε την μπάλα κόρνερ. Ο Μαυριάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Θανάσης Παπαγεωργίου πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
Ο Βόλος έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 74’, όταν ο Πάολο Φερνάντες σούταρε από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει εκατοστά δίπλα από την εστία του Σουλούκου. Στο 85’ η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες με τον Κώστα Πλέγα να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα και να αφήνει την ομάδα του για το υπόλοιπο της συνάντησης με παίκτη λιγότερο.

Για την ΑΕΛ αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη σε φιλικό παιχνίδι, μετά από αυτή που είχε πετύχει κόντρα στη Νίκη με 2-0 στη Νεάπολη, με τους «βυσσινί» να δείχνουν πως βαδίζουν σε σωστό δρόμο, όσο πλησιάζουμε προς την έναρξη του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ 2.

Διαιτητής: Μπουροζίκας (Λάρισας)
Βοηθοί: Στάικος, Μάνος (Λάρισας).
ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος (52’ Σουλούκος), Καλουτσικίδης (45’ Θ. Παπαγεωργίου), Κοσονού (45’ Μαϊδανός), Ηλιάδης (77’ Γλυνός), Μαξιμένκο (45’ Γκοτζαμανίδης), Θωμαΐδης (52’ Ραμίρες), Παπαγεωργίου Κ. (45’ Πλέγας), Μιλτιάδης (52’ Αντράντα (77’ Γαρουφαλιάς)), Κούστα (40’ λ.τ. Όγκμποε), Πεντρόσο (52’ Μαυριάς), Νικολιάς (45’ Τσουμάνης).
ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος (45’ Κότνικ), Τάχατος (26’ λ.τρ. Εσκοβάλ), Σιέλης (45’ Τριανταφύλλου), Λυμπεράκης, Ματίγια, Πίρινεν, Μεσκίδα (62’ Μπαριέντος), Μπατόκιο, Τσέλιος, Βίκτορ Φερνάντες (62’ Πάολο Φερνάντες), Σταμένκοβιτς (76’ Τσελεμπάκης, 80’ Ίννος).