Φιλική ήττα για τον Βόλο – Έχασε 2-0 από τον ΠΑΟΚ, ενώ απέκτησε τους Μανιά και Δουβίκα

Την ήττα με 2-0 από τον ΠΑΟΚ γνώρισε ο Βόλος σε φιλικό στο Πανθεσσαλικό. Την πρώτη επίσημη συγκέντρωση πραγματοποίησαν χθες οι «κυανέρυθροι» που απέκτησαν τους Μανιά και Δουβίκα.
Με 4-2-3-1 άρχισε τον αγώνα ο Σάκης Τσιώλης. Την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ντεντάκη, Μήτογλου, Τσοκάνη και Φεράρι. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Ριένστρα και Μπαριέντος, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Γκουαροτσένα (δεξιά) και Λούντεβαλ (αριστερά), με τον Μουνίθ να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Γέντρισεκ που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.
Στην αντίπερα όχθη ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε διάταξη 3-4-2-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Πασχαλάκης, οι Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης αποτέλεσαν την αμυντική τριπλέτα και οι Λημνιός, Μπαλογιάννης κάλυψαν τη δεξιά και αριστερή πλευρά αντίστοιχα. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Σβαμπ και Ελ Καντουρί, με τους Ζαμπά και Τζόλη να πλαισιώνουν τον Σβιντέρσκι στην επίθεση.

Ο Αχ. Μπέος τίμησε τον Γ. Σπυριδόπουλο

Από μία καλή στιγμή είχαν οι δύο «μονομάχοι» στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 6’ ο Μπαλογιάννης γύρισε για τον Σβιντέρσκι που σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο επόμενο λεπτό ο Μουνίθ συνέκλινε από δεξιά και σούταρε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ).
Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αναχαιτίσουν τις επιθέσεις του. Πάντως στο 18’ βγήκαν με αξιώσεις στην επίθεση αλλά το σουτ του Ντεντάκη δεν είχε την απαραίτητη δύναμη για να απειλήσει τον Πασχαλάκη.
Ο «δικέφαλος του βορρά» επιχειρούσε να εμβολίσει την αντίπαλη άμυνα κυρίως με τον Λημνιό από τα δεξιά, με τον Φεράρι να έχει πολλή δουλειά. Πάντως μετά το πρώτο 15λεπτο, ο ρυθμός έγινε πιο αργός,, με τον Σάκη Τσιώλη να πραγματοποιεί εσωτερικές αλλαγές. Πιο συγκεκριμένα ο Μουνίθ τοποθετήθηκε αριστερά, ο Λούντεβαλ δεξιά και ο Γκουαροτσένα πίσω από τον Γέντρισεκ.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου ο κ. Φερέιρα αντικατέστησε τον Ζαμπά, που προέρχεται από σοβαρό τραυματισμό και παίρνει σταδιακά χρόνο συμμετοχής, με τον Μπίσεσβαρ, χωρίς να αλλάξει κάτι στη διάταξη της ομάδας του.
Στο 35’ ο Σβαμπ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντεντάκης παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας της ομάδας του (κόρνερ). Επίσης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ πέρασε λίγο πάνω από την εστία.
Με αλλαγές άρχισαν το β’ μέρος οι δύο ομάδες, με τον Σάκη Τσιώλη να ρίχνει στον αγώνα τον τερματοφύλακα Κλέιμαν και τους νεαοποκτηθέντες Κολόμπο και Μπαρτόλο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο νέα πρόσωπα ήταν οι Ζίφκοβιτς, Κρέσπο, Μιχάι, Εσίτι και Άκπομ ήταν τα νέα πρόσωπα, με το σύστημα να αλλάζει σε 3-5-2 για τον «δικέφαλο του βορρά».
Άγγιξε το γκολ ο ΠΑΟΚ στο 52’. Ο Μπίσεσβαρ ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα το γκολ ήρθε για τους Θεσσαλονικείς με μεγάλη δόση τύχης. Ο Εσίτι έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Άκπομ και άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Κλέιμαν (0-1).

Ο Βόλος αντεπιτέθηκε και «φλέρταρε» με το γκολ στο 61’. Ο Λούντεβαλ βρέθηκε τετ α τετ με τον Ζίφκοβιτς, αλλά έκανε κακό πλασέ και ο Σέρβος τερματοφύλακας μπλόκαρε εύκολα.
Οι πολλές αλλαγές χάλασαν τον ρυθμό του ματς, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον ΠΑΟΚ να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα στο 85’. Ο Μάτος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και γύρισε προς τον Κουτσιά. Ο νεαρός επιθετικός φάνηκε να χάνει το κοντρόλ, αλλά με δεύτερη προσπάθεια σταμάτησε την μπάλα και με συρτό σουτ την έστειλε στα δίχτυα ((0-2). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με ωραίο σουτ του Μπαρτόλο στο 91’, που «έξυσε» το αριστερό δοκάρι (άουτ).
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης (46’ Κλέιμαν), Ντεντάκης, Φεράρι (76’ Μπάλλας), Μήτογλου (82’ Λογαράς), Τσοκάνης, Ριέντστρα (76’ Κανελλάκης), Λούντεβαλ (76’ Κορέλας), Μουνίθ (46’ Κολόμπο),, Γκουαροτσένα (46’ Μπαρτόλο), Μπαριέντος (57’ Κρητικός), Γέντρισεκ (69’ Κιάκος).
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης (46’ Ζίφκοβιτς), Λημνιός (59’ Μάτος), Ίνγκασον (46’ Μιχάι), Βαρέλα (46’ Κρέσπο), Μιχαηλίδης (50’ Τσιγγάρας), Μπαλογιάννης (69’ Τσαούσης), Σβαμπ (46’ Εσίτι), Ελ Καντουρί (59’ Βέρνμπλουμ), Ζαμπά (31’ Μπίσεσβαρ, 59’ Πέλκας), Τζόλης (46’ Άκπομ), Σβιντέρσκι (59’ Κούτσιας).